Google Hindistan’da ücretsiz internet sunuyor!

0
474

Google Hindistan

Google, Hindistan’ın Mumbai şehrindeki Merkez Tren İstasyonu’nda ücretsiz ve yüksek hızlı kablosuz internet (WiFi) hizmeti sunmaya başladı. Bununla beraber Hindistan pazarındaki varlığını genişletmek isteyen Google, 400 tren istasyonunda kablosuz internet hizmeti planına başlamış oldu.

Çin’den sonra internet kullanıcılarının iki numarası olan Hindistan’da nüfusun sadece üçte biri internet erişimine sahip. Bunu dikkate alan Google ve Facebook ücretsiz platformlar geliştirme peşinde.

Geçtiğimiz eylül ayında Hindistan’ın başbakanı Narendra Modi’nin Google’ın Kaliforniya’daki kampüsünü ziyaretinden sonra Google CEO’su Sundar Pichai, Google’ın Hindistan’daki tren istasyonlarında kablosuz internet hizmeti sunacağını duyurmuştu. Planlara göre ülkenin en işlek 100 tren istasyonunu 2016 yılında internete kavuşturacaklar. İkinci aşamada ise 300 tren istasyonu internete sahip olacak. Google Mumbai’den sonra Allahabad, Jaipur, Patna ve Ranchi şehirlerine yönelecek.

Google’ın “dünyanın en büyük halka açık internet projesi” olarak tanımladığı proje ile ilk aşamada 100 tren istasyonu ile 10 milyon insana ulaşmayı planlıyor. Her ne kadar Delhi, Kochi, Pune ve Bengaluru gibi şehirlerdeki tren istasyonlarında ücretsiz kablosuz internet projeleri olsa da bu projelerin kapsama alanları hem küçük hem de internet hızları yavaş.

Mumbai Merkez Tren İstasyonu’ndaki yolcular kablosuz internetten yararlanabilmek için yerel cep telefonu numarasına sahip olmalılar. Bununla beraber iki cihaz internet hizmetinden yararlanabilir. Yani Türk gezgin arkadaşlarımız Hindistan’a yapacakları gezilerde yerel bir hat alıp ilgili tren istasyonunda ücretsiz ve yüksek hızlı kablosuz internet hizmetinden yararlanabilirler. Yüksek hızlı kablosuz internet ile HD videolar izleyebilmeniz mümkün. Ancak bir saatten sonra internet hızı daha çok insanın internete ulaşmasını sağlamak için yavaşlayacaktır.

Hizmet Indian Railways ve telekom kanadı Railtel ortaklığıyla sunulmaktadır. Başlangıç olarak internet ücretsiz olarak sunulsa da uzun vadede ne olacağı konusunda net bir bilgi bulunmamakta.

Ücretsiz interneti kim istemez değil mi? Peki bu konuda siz ne düşünüyorsunuz?

YORUM YAP

Yorumunuzu giriniz
İsminizi giriniz