E-kitap ne kadar samimi?

0
280

Kitap okumak büyük bir tutku. Özveri isteyen güzel bir etkinlik. Kitabı nasıl okuduğumuz çok önemli mi?  Yoksa şekilcilikten ileri gidemeyen bir davranış mı? İşte bu sorular basılı kitaplar ile elektronik kitaplar ile yapılan okumaların kıyaslanmasını da beraberinde getiriyor.

Peki kitap okuma konusunda ne kadar samimiyiz? Elektronik kitaplara karşı çıkarken sıkça kullanılan cümle “Kitap kokusu olmadan asla!” oluyor. Bu okunana değil de nesnenin kendisine bağlı olmak gibi geliyor bana. Sadece kitap kokusu meselesini öne sürenlere Gerhard Steidl’ın Geza Schön ile birlikte yaptığı kitap kokulu parfümü önererek usul usul elektronik mürekkep teknolojisinden bahsetmek istiyorum.

Bilgisayarımız, telefonumuz veya tabletimiz bir şeyleri göstermek için enerji harcarlar. Pil performanslarını incelediğimizde de en büyük tüketimi ekranların yaptığını görüyoruz. Hatta pil tasarrufu adına ekranlarımızın ışığını kısıyoruz değil mi? Ekranlar parlaklaştıkça gözlerimiz de daha çabuk yoruluyor. Burada da elektronik mürekkep meselesi devreye giriyor. Elektronik mürekkep yani e-ink teknolojisinde bilmemiz gereken şey arkadan bir aydınlatmanın olmayışı, tıpkı bir kağıdı okurken gerektiği gibi üstten yansıyan bir ışığa ihtiyacımız var. Yani e-ink cihazları da karanlıkta okumaya müsait değiller. Zaman ilerledikçe ışıklandırmaya sahip modeller olsa da temelde karanlıkta okuyamazsınız, evet!

Telefonlarımız ile ilgili yaptığım açıklamada ekran ışığı kısma ile tasarrufu bağdaştırmıştım, aynı mantıkla düşünürsek e-ink teknolojisine sahip cihazların enerji kullanımının çok çok düşük olduğunu göreceğiz. Bir görüntünün oluşması için enerji harcar ve görüntü oluşunca da enerjiyi keser. Görüntü de böylece ekranda kalır ve sayfayı değiştirene kadar uzun bir süre ekranda kalabilir.

“Benim tabletim var, ne gerek var kitap okuyucuya?” dediğinizi duyar gibiyim. Kullandığımız her cihazın temel bir işlevi vardır, bu işlevlere ek işlevler eklendikçe kullanım ömrü azalıyor değil mi? Tabletlerle bir sürü şey yapabilirken e kitap okuyucular ile yapacağınız tek şey kitap okumak olacaktır. Elektronik kitap okuyucular tabletlere göre daha hafif oldukları için okuma sırasında yorulmazsınız. Koskoca bir kütüphaneyi küçücük bir cihaza sığdırabiliyor olmanız ve dahası internet bağlantınızın olduğu her yerden yeni kitaplar edinebilme fırsatınızın da olması; kitap okuma eylemini bir başka boyuta taşıyacağı için elektronik kitap da en az basılı kitaplar kadar samimidir! Siz yeter ki okumak isteyin.

YORUM YAP

Yorumunuzu giriniz
İsminizi giriniz