Biraz Sohbet Edelim – iOS ve Android

1
430

Biraz Sohbet

Biraz iOS ve Android hakkında sohbet etmeye ne dersiniz?

Ben size hep Android’i savundum. Rootun özgürlük olduğunu söyledim. Peki bu kadar özgürlük gerekli mi? Ben Samsung Galaxy S5 kullanıcısıyım ve bir sonraki cihazımın iPhone olmasını istiyorum diyebilirim. Kararım kesin değil ama kendimce sebeplerim var. Tabi bir bakmışsınız yine Samsung Galaxy serisinden bir cihazla karşınıza çıkmış olurum. 🙂

Şunu hiç unutmayın: Hiçbir sistem erişilmez değildir, hiçbir sistem güvenli değildir. Açık kaynak kodlu Android’de Stagefright denilen bir açık vardı. Önemli bir açık oluyor kendileri. Google bu açığı kısa sürede kapattı. Nexus kullanıcısı olsaydım, güvende hissedecektim kendimi. Ancak Samsung kullanıcısıyım ve Samsung bu açığın kapatıldığı güncellemeyi geciktirdi. Samsung’u da anlayabiliyorum, piyasada yüzlerce farklı model cihazı var. Hepsiyle bir anda uğraşmak zor oluyordur. Ama ben bir kullanıcıyım ve söz konusu benim güvenliğim.

Eğer Samsung kullanıcısıysanız bu telefonların rootsuz kullanılamayacağını biliyorsunuzdur. Samsung yapmış olduğu anlaşmalardan dolayı farklı firmalara ait uygulamaların yanı sıra kendi uygulamalarıyla cihazı dolduruyor ve çoğunu kullanmıyoruz. Daha doğrusu sizi bilmem ama ben kullanmıyorum. Kullanmadığım uygulamalar hem arka planda çalışsın hem ram belleğini tüketsin hem de pili tüketsin. Olmaz öyle! Olmamalı. Root işlemi size cihazınızdaki bütün yetkiyi veriyor, istediğiniz gibi cihazı özelleştirebiliyorsunuz. Bunun yanı sıra cihazınıza custom romlar da yüklüyorsunuz. Ayrıca dışarıdan .apk dosyaları da cihazınıza yükleyebiliyorsunuz. Kötü amaçlı birinin bir .apk dosyasını değiştirmesi tüm hayatınızı etkileyebilir. Ben mobil bankacılık hizmetlerini çok kullanıyorum. İnternet üzerinden alış verişler yapıyorum, uçak biletleri alıyorum. İnternet sitelerine kart bilgilerimizi giriyoruz, ne kadar güvenli oldukları ayrı bir konu. Neyse alış verişler sadece kendim için değil, arkadaşlarım için de yapıyorum. Bana güveniyorlar ne yapayım. Hayır mı diyeyim. 🙂 Bana diyeceksiniz ki stock rom kullan. Olmuyor arkadaşlar yukarıda dediğim gibi Samsung cihazlar rootsuz kullanılmaz. CyanogenMod kullan diyebilirsiniz, hem temiz hem de güvenilir. Eski cihazlar için CM romları gayet iyi olabilir ama Galaxy S5’te pili sömürüyor açıkçası. Samsung dışında başka bir cihaz kullan diyeceksiniz ama bana göre özellik olarak Samsung’tan daha iyi cihazlar çıkaran şirketler yok. Belki Samsung daha önce çıkarıyordur, ondan böyle süslü geliyordur gözüme. 🙂 Benim bir cihazı müdahale etmeden kullanabilmem için onun bana istediklerimi vermesi gerekiyor değil mi? Yukarıda yazdıklarım güvenlikle alakalıydı. Kendinizi güvende hissetmediğiniz an önlem almaya başlamaz mısınız? Aslında en başından önlem almak gerekiyordu. Yanlış anlamayın; Android’i veya Samsung’u suçlamıyorum. Android ne kadar güvenli olursa olsun, onu güvensiz hale getiren bendim. Kendimi suçluyorum, yıllardır neden dikkatsiz bir Android kullanıcısı olduğum için…

Android için güvenliği bir kenara bırakalım. Android kullandığım sürece kusura bakmayın ama sıradan bir Android kullanıcısı olmam, olamam. Android’in tüm nimetlerinden yararlanmam gerekiyor. Cihaza root yapmalıyım, custom rom yüklemeliyim veya çeşitli özelleştirmeler yapmalıyım. Bazen özelleştirmeler sonucu cihaz açılmaz, haydaaa stock romu yükle, sonra custom recovery ve custom rom yükle tekrar. Sonra ayarlamaları yap, uygulamaları yükle filan… Saatlerimi ne kadar da boşa harcıyormuşum, bunu fark ettim. Bu boşa giden saatleri daha iyi değerlendirebilirdim. Burada bir öz eleştiri yapıyorum. Kendimi suçluyorum, neden telefona bu kadar bağımlı bir hale geldiğim için…

Biraz da iOS hakkında konuşayım. iOS’da Android’deki özgürlüğü bulamazsınız. Jailbreak olayı var ama bir Android’deki root gibi değil. 🙂 Yakın bir zamanda iCloud’da da bir açık oldu. Bununla beraber çok sayıda yabancı ünlünün görüntüleri internete sızdı. O görüntülerle ilgili haberler en çok okunan haberler oldu, onlarla ilgili aramalar Google’da en çok arananlara girdi. Nedense Apple’ı kötülemedik. Neden?

Neyse ben her zaman iOS kapalı bir sistem olduğu için hep Android’den daha güvenli olduğunu düşünmüşümdür. Yoksa Android mi daha güvenli? Android’de de güvenlik güncellemeleri yapılıyor iOS’da da. Sözümü bir daha tekrarlıyorum: Hiçbir sistem erişilmez değildir, hiçbir sistem güvenilir değildir. Ancak daha güvenilir bir sistem kullanabiliriz değil mi? Ben hep Apple’ı yadırgamışımdır. Yani Apple’a ait bir cihaz kullanıyorsanız diğer cihazlarınız da Apple olmalı. Eskiden bu kural katıydı şimdi biraz daha esnek diyebilirim. Belki de güvenlik için böyle yapıyorlardı belki de daha fazla para kazanmak için… Ama şunu söyleyebilirim. Tekno Bölge’nin bir şirket olduğunu, kendi cihazlarını kendi ürünlerini, kendi işletim sistemini, kendi yazılımlarını ürettiğini düşünün. Tekno Bölge’nin kendi ürünleri varken kullanıcılar neden başka firmaların ürünlerini kullansınlar ki? Bu konu tartışılır tabi.

iPhone’a Android bir cihazda olduğu gibi custom rom yükleyemezsiniz, özelleştirmeler yapamazsınız. Boşa giden zamanımızı kurtarıyoruz iPhone’da. Belki de bir sistemin beni durdurmasını istediğim için iPhone istiyorumdur.

Tasarım, tasarım, tasarım. Ben arkadaşlarıma Android’i savunmama rağmen Apple’ın cihazlarına uyguladığı tasarımları çok beğendiğimi bir çok kez söylemişimdir. Hele ki uzay grisi rengi, beni benden almıştır. iPhone’a Android yükleyebiliyor muyuz? Hahahah. Samsung’un son çıkan cihazları tasarım olarak öncekilere göre daha iyi, ancak yine de Apple cihazlarının tasarımları kadar iyi değil. Sizce?

Peki sizce bir sonraki cihazım Android mi yoksa iOS işletim sistemine mi sahip olmalı? Karar vermeme yardımcı olabilirsiniz. Android’den sıkılmışımdır belki ama tasarım ve güvenliğe önem veriyorum artık.

Hadi kalın sağlıcakla.

1 YORUM

YORUM YAP

Yorumunuzu giriniz
İsminizi giriniz