Biraz Sohbet Edelim – Hangi Telefonu Kullanıyorum? Niye?

1
205

E-posta kutum dolup taşıyor. Bu yüzden e-posta atan herkese özel teşekkürlerimi iletiyorum.

Gelen postalarda genel olarak hangi telefonu hangi custom romu kullandığım, önerebileceğim telefonlar, romlar soruluyor. Ayrıca birkaç kez de “size şu cihazı şu fiyata bırakalım. Hem konular hazırlarsınız hem de ucuz bir fiyata iyi bir cihaz sahibi olursunuz” gibisinden teklifler geliyor.

Ben Android dünyasına Samsung Galaxy S4 cihazıyla giriş yaptım ve şimdi Galaxy S5 modelini kullanıyorum. Galaxy S4 olsun Galaxy S5 olsun bu telefonları aldıktan bir sonraki gün direkt olarak root yaptım, cwm recovery yükledim ve hemen ardından ise custom romlar yükledim. Çok sayıda custom rom denedim, bir stock romda en fazla bir hafta takılmışımdır. 🙂

Custom rom demişken, bir cihaz için onlarca custom rom yayınlanıyor ve kafa karışıklılığı olmaması için bir cihaz için bir veya iki custom rom yayınlamaya çalışıyorum. Bu custom romları yayınlamadan önce bir cihaz için çıkan güncel romları tek tek inceleyip sayfalarca kullanıcı görüşlerini okuyorum. Dolayısıyla sitemizde yayınlamak uzun sürüyor. Ama inanın bana her custom romun öne çıkan bir özelliği vardır. 😉

Galaxy S4’ü bırakıp neden Galaxy S5 aldınız gibisinden bir soru daha gelmişti. Galaxy S5 tanıtılırken canlı olarak internet üzerinden izlemiştim ve arkadaşımla özellikleri hakkında tartışırken bir Galaxy S4 kullanıcısı gidip de Galaxy S5 almaz demiştim. Gerçekten de almamayı ve bir sonraki telefonumu 4-5 yıl sonra almayı düşünüyordum. Ama doğrusunu söylemek gerekirse babam Galaxy S4’ü istedi. Eee bana hak vereceksiniz ki bu isteği kıramazdım.

Peki neden Galaxy S4 ile Android dünyasına giriş yaptım? Şunu söylemek istiyorum Galaxy S4’ü ülkemizde piyasaya çıktıktan yaklaşık bir ay sonra aldım. Bunu almadan önce üretici farketmeksizin son çıkan telefonların hepsini bir siteyi kullanarak karşılaştırdım. Yeri gelmişken bizim sitemizde niye telefon karşılaştırma yok? Durun bunu sitemizin sahibine ileteyim. Mümkünse telefon karşılaştırma özelliğimiz olsun. Neyse benim için en uygunu ve en iyisi Galaxy S4’tü.

Benim taviz vermeceğim bazı özellikler var. Siz buna takıntı diyebilirsiniz. 🙂 Tasarım en son baktığım bir şeydir. Bu yüzden arkadaşlarıma telefon önerirken tasarım mı özellik mi diye soruyorum önce 🙂 Bu özellikler nedir diye sorarsanız hemen cevaplayayım. Ben fotoğraf çekmeyi seven biriyim ve dolayısıyla bir cihazın kamerasının iyi olmasını beklerim. Telefon hafif olmalı; anahtar olsun cüzdan olsun cebimde yeterince ağırlık var zaten. Bir de telefonun ağırlığıyla uğraşamam. Pil değiştirilebilir olmalı. Telefonu 4-5 yıl kullanmayı düşünen biri olarak belli bir süre sonra pil ömrünü tamamlayacağından yeni pil almak gerekecek ve pili alıp kendim değişimini yapmak isterim. Servise gidip neden uğraşayım ki? Ekran boyutuna da önem veririm. Buna birazdan değineceğim. Bu ana “takıntılarımdan” sonra işlemci ve ram miktarına bakarım elbette.

Neden Galaxy S5? Galaxy S5’i aldığımda Note 4 ülkemizde yeni satışa çıkmıştı. Yine telefonları karşılaştırdım. İdeal olanları buldum, bunları ekran boyutuna göre ayırmaya karar verdim ve sonuç Galaxy S5. Ben bir bayan değilim ve çanta taşımıyorum. 5.2 inç ve sonrası bütün cihazlar bana büyük geliyor açıkçası. Cebimde rahatsızlık vermemeli ve elimin boyutlarına uygun olmalı.

Galaxy S4 ve Galaxy S5 alma sebeplerim size saçma gelebilir ama benim için önemli şeyler. 🙂

Gelelim şu ucuz telefon işine. Ben kesinlikle kaçak, vergisi ödenmeyen bir telefon almam. Ödemediğimiz vergiler herkesi etkiler. Vergilerden şikayetçiyiz evet ama sadece kendimizi düşünmek yerine bu ülkede birlikte yaşadığımız insanları da düşünmeliyiz, bu ülkeyi düşünmeliyiz ve kaçağı bırakmalıyız. Benim garantiyle işim yok. Şimdiye kadar benim ve ailemin kullandığı telefonları garantiye vermedim. Zaten kullandığımız telefonların ekranı kırılsa, su girse (artık suya dayanıklı cihazlar var) garanti dışı. Eee geriye ne kalıyor. Rom işlerini ben hallediyorum. Tuşlar iki yıl sonra bozulmaya başlar eminim 🙂 Sırf bu yüzden arkadaşlarım kaçak telefon kullan daha iyi diyorlar. Yine aynı cevabı veriyorum. Aslında bu konu hakkında söylenecek çok şey var da polikaya kadar uzayıp gider. En iyisi burada bitirmek. 🙂

Son olarak ise bir cihazın bir yıl sonra üst modeli çıktı diye gidip almayın. Kalem değiştirir gibi telefon değiştirmeyin. Bir yıl sonra aldığınız telefonun şu anki telefonunuzdan çok farkı yok. Kullandığınız uygulamalar belli, telefonu kullanım amacınız belli. Sırf bu yüzden cihaz üreticileri neredeyse hiçbir şey eklemeden bir üst modeli çıkarıyor. Bu üst model işi nereye kadar gidecek?

Hadi kalın sağlıcakla.

1 YORUM

  1. Görüşlerimiz uyuyor o denli sitenizle ve cyanogen modlarla tanıştım 🙂

    zırt pırt telefon değiştirmek çok mantıksız geliyor rom atmak çok daha hoşuma gitti ilk kurduğum cm12’den memnunum 13ü denemeyi düşünüyorum fakat miui lerden pek haz etmedim nedense dayıma kurdum fakat ben beğenmedim o da beğenmedi cm’de anlaştık 🙂

    Romlarınız devamını dilerim sağlıcakla kalın…

YORUM YAP

Yorumunuzu giriniz
İsminizi giriniz