Biraz Sohbet Edelim – Galaxy S5

6
194

Biraz Samsung Galaxy S5 hakkında konuşalım.

Biliyorsunuz, aldığımız ve kullandığımız cihazları övmeye bayılırız. Çünkü o kadar para vermişizdir ve verdiğimiz paranın hakkını da bekliyoruz değil mi? Ben de kullandığım cihaz olan Samsung Galaxy S5’i öveceğim. Aslında övme değil de biraz gerçekleri ortaya dökelim.

Telefon alacağım zaman benim dikkat ettiğim bazı önemli noktalar vardır: Kamera, hafıza kartı desteği ve pilin çıkarılabilmesi. Galaxy S5’i aldığımda en iyi modellerden biriydi. Tabi bence en iyi modeldi ve hâlâ da en iyi model. Neden mi?

Cihazın kamerası gayet iyi ve hızlı bir şekilde çekimler gerçekleştirebiliyor. Fotoğraf çekerken kaç saniye sabredebiliriz?
Yeni çıkan cihazlardan bazılarının hafıza kartı desteği yok. Hafıza kartı desteği olmayan cihazı ne yapacağım? Neden hafıza kartında ısrarcıyım? Cihazlar sabit hafızalarla piyasaya çıkıyor. 16 GB bana yetmez. 32 GB model al diyeceksiniz. Aradaki fiyat farkına bilmem kaç tane hafıza kartı alabilirim. Hafıza kartı yahu, dosyalarınızı yedekleyebileceğiniz alan. Ya yanlışlıkla cihaz hafızası silinirse? Ya da güncelleme yaparken bir sorun oldu? Hafıza kartı şart, güvenin bana.
Pil pil pil. Pilin çıkarılabilir olması konusunda ısrarcıyım. Beni biliyorsunuz, ben root ve custom rom öneriyorum. Her zaman! Cihazlarımıza custom romlar yüklüyoruz, custom recovery kullanarak çeşitli özelleştirmeler yapıyoruz. Ya bir şeyler yanlış giderse ve cihaz Samsung logosunda kalırsa? Nasıl kapatacağız? Custom rom senin neyine diyebilirsiniz? Stock romlar istediğimiz gibi değil. Samsung veya diğer markalar yapmış oldukları anlaşmalarla cihazlara çeşitli uygulamalar ekliyor ve kaldırma seçeneğimiz olmuyor. Root şart hemşerim. Neyse pil çıkarılabilir olsun olsun. Android kullanırken çıldırdığınız zamanlarda pili çıkarırsınız. Hahahha. 🙂 Aslında Samsung sizin stock romda kalmanızı istiyor. Bunun için çeşitli önlemler alıyor.
Parmak izi tarayıcısı var. Aslında son çıkan “iyi” cihazların hepsinde var sanırım. Çeşitli sitelerde hesaplarımız var. Mobil bankacılık sistemlerini kullanıyoruz. Ve ben giriş yaparken parmak izimi kullanıyorum. Güvenlik önem verdiğimiz bir şeydir.
Spor yapmayı seven biriyseniz Kalp Atış Hızınızı ölçebilecek sensör var. Tabi bu özellik bana pek hitap etmiyor açıkçası. 🙂
Galaxy S5 su ve toza karşı dayanıklı bir cihaz. Su geçirmezliği bir noktaya kadar tabi ki. Bazı arkadaşlarımız biliyordur, Facebook’dan beni eklediyseniz profilimi incelemişsinizdir. Ben Adanalıyım, Adanalıyık Gardaş. Hahahh öyle kaba insanlar değiliz, televizyonlara aldanmayın. Neyse ah canım Adanam, nem oranının çok yüksek olduğu bir yerde yaşıyorum, dürüst olmak gerekirse elim de çok terler. Hatta Adana’da evde otururken bile terleyebilirsiniz. Ciddiyim. Elim terliyken bile cihazı sorunsuzca kullanabiliyorum. Tabi bunun su geçirmezlikle bir alakası var mı yok mu tartışılır.
Galaxy S5 Android 6.0 Marshmallow güncellemesini de alacak. Süper!

Yukarıda yer alan özelliklerin bazıları Samsung’un Galaxy S5’den sonra çıkardığı bazı cihazlarda mevcut değil. Hepsini bir arada “iyi” dediğimiz Samsung modellerinde görmedim. Hepsi değil diyorsam hepsi değil! Çok övdüm değil mi? Android’in karşısındaki bir firmayı övmek istiyorum. Evet evet: Apple. iPhone’ların tasarımını hep beğenmişimdir. Tabiri caizse çok iyi abi yaaa. Tabi ki sadece tasarım olarak beğeniyorum. Onun dışında bir şey yok. 🙂

Şu an Galaxy S5’i övdüm ama her gün yeni bir cihaz çıkıyor. Elbette öveceğim yeni cihazlar olacaktır.

Hadi kalın sağlıcakla.

6 YORUM

 1. haklısın bendede s5 mini var gayet güzel cihaz, sd kartı depolama için kullanmıyorum yedeklemek için , zaten en fazla 3 gb ını doldurabiliyorum telefonun 🙂

 2. Arada kasaları olmasa S5 harika bişey. Cynogen yükleyemedim ama sorun değil. Pil , hafıza kartı ve kızıl ötesi. Radyo da olaymış tadından yenmezdi.

  • Spirit FM diye bir uygulama var internetsiz radyo imkanı sağlıyor ama Galaxy S5’de çalışıyor mu bilmiyorum. Açıkçası hiç radyoya ihtiyacım olmadı. 🙂

   Cyanogen’i Philz Touch Recovery ile yüklemeyi dener misiniz? Cyanogen’i pek beğenmiyorum. Şaka şaka, bütün AOSP romlar iyidir. FlymeOS romunu öneririm. Çinliler tarafından geliştirilen bir rom. Made in China. 🙂 Güvenlik konusuna bakmadım henüz, yani romun kodları açık mı değil mi bilmiyorum. Açıksa, güvenli bir şekilde yüklenebilir.

   • Spirit ilk denedim şeydi. 🙂 Cynogen S4 mini de denedim. Google play de sıkıntı yasamıstım. Fazla da girmek istemiyorum. Bankacılık uygulamaları ve şirket maili önemli benim için. S note vazgeçilmezim .

    • Cyanogen OpenGApps kullanıyor artık. Artık hiçbir şekilde sorun yaşamamanız gerekiyor.Cyanogen’in kodları açık, güvenli bir şekilde yükleyebilirsiniz. Tabi komplo teorisi üretecek olursam Cyanogen Amerika’da yer almakta. Hahhah 🙂

YORUM YAP

Yorumunuzu giriniz
İsminizi giriniz