Yazarlarımızı Tanıyalım – Çağdaş: Ben Kimim?

1
218

İsmim Çağdaş, bunu belirtmeme gerek var mı? 🙂 Bu yazıyı daha önce yazmıştım. Ancak güncelleme yapmam gerektiğini düşünüyorum. Ben internet ortamında kendimle ilgili bilgiler vermeyi tercih eden biri değildim. Ancak Facebook ve Twitter’ın hayatımıza girmesiyle bazı düşünceler değişti. Facebook veya diğer kullandığım sosyal ağlar benimle ilgili benim bilmediğim bilgilere sahip. Bunu geçtim bir de Google var tabi. Android cihazınızı kullanmak için bir Google hesabınız olmalı. Bu olmadan kullanılır mı diye sorarsanız, evet kullanılır. Bu ayrı bir konu bunun için daha sonra konu açarım. Neyse bir uygulama yüklediğinizde Google hesabınızla oturum açarsanız sizden hesabınızla ilgili çeşitli izinler istiyor. Buna izin vermeyen kaç kişi var ki?

Bunu da geçtim Google Play Store’da “CIA” denen bir uygulama var. Arayan numara rehberinizde yoksa, kime ait olduğunu gösteriyor. Aramızda kullananlar vardır elbet. Bu uygulamayı ben de kullanıyorum. Çünkü ben tanımadığım numaraları hiçbir şekilde açmıyorum. Ayrıca uygulamanın “Numara Paylaşım” özelliğini kullanmadığımı belirteyim. Başımdan geçen bir olayı anlatmak istiyorum. Yakın bir arkadaşım numarasını değiştirmiş ve beni arıyor. Daha numara benim rehberimde kayıtlı değil, CIA uygulaması buluyor.

Çok konuştum, çok detaya girmemek üzere biraz kendimle ilgili bilgi vereyim. Ben, özel bir üniversitede tam burslu olarak ve eğitim dili tamamen İngilizce olan Elektrik-Elektronik Mühendisliği bölümünü bitirdim. Evet, evet karşınızda bir mühendis var. Şu an çalışıyor muyum? Hayır. Çevremde sürekli bir baskı var. Ne zaman çalışmaya başlayacaksın? Her şeyin bir zamanı olduğunu düşünüyorum. Zaten şu an Bilgisayar Mühendisliği de okuyorum. “Nasıl oluyor o?” sorularıyla karşılaştım. Henüz üniversiteye gitmeyen arkadaşlarımız için yol gösterici bilgi olacağını düşünüyorum. Buna Çift Anadal Programı deniyor. Buna göre eğitim gördüğünüz üniversitede iki bölüm okuyabilirsiniz. Üniversiteden üniversiteye değişmekle beraber bunun bazı şartları var. Genel not ortalamanız belirli bir seviyeye gelmeli, 2. sınıfta veya 3. sınıfta başvurabilirsiniz, sadece kendi fakülteniz içerisinde başka bir bölümden yapabilirsiniz. Bazı özel durumlar var tabi. İnşaat Mühendisliği okuyan birisi Mimarlık da okuyabilir. Neyse kesin bilgiler için gideceğiniz veya şu anda okuduğunuz üniversitenin Çift Anadal Programı yönetmeliğini incelemenizi öneriyorum. Şunu da öneriyorum; Mühendislik Fakültesi’nde okuyorsanız gidip de Çift Anadal Programı için Elektrik-Elektronik Mühendisliği’ni seçmeyin. 🙂

Ben gezmeyi seven biriyim. Şimdiye kadar 12 ülke gezdim. İlk olarak haritada çizmenin aşağısında yer alan Malta’da iki aylık bir dil eğitimi aldım. Daha sonra Finlandiya, Estonya, sonra Avusturya, Çek Cumhuriyeti, Almanya, Slovakya, Macaristan ve son olarak ise Fransa, Hollanda, Belçika, Lüksemburg ve yine Almanya. Ben her gittiğimde kısıtlı bir zamanım vardı. Ama inanın bana iyi bir zamanım olsaydı tüm Avrupa’yı gezerdim. Avrupa’da gezmek kolay. Yapmanız gereken tek şey Türkiye’den dışarı çıkmak. İşte bu insana zor geliyor. 🙂 12 ülke gezdim ama internette araştırırsanız bu sayının hiçbir şey olduğunu görürsünüz. Bu yaz nereye gitsem, önerisi olan?

Zaman zaman arkadaşlarımız Facebook adresimi soruyor. Ancak hiçbir sosyal ağ hizmetini kullanmıyorum. Tüm yardımlarınıza sitemiz üzerinden cevap veriyoruz zaten. 🙂

1 YORUM

YORUM YAP

Yorumunuzu giriniz
İsminizi giriniz