Android Telefonunuzu Daha Hızlı Hale Getirin!

0
1354

Eğer telefonunuzu daha hızlı kullanmak istiyorsanız bu listedeki adımları deneyebilirsiniz.

Kullandığınız akıllı telefonun özellikleri ne olursa olsun uzun süreli kullanımda cihazın daha yavaş işlem yaptığını farkedebilirsiniz. Bu sizin veya üreticinin hatasından çok kullandığınız işletim sisteminin uzun süreli kullanımlarda biriken verileri kontrol edememesinden kaynaklanıyor. Ne var ki buna rağmen belirli adımları uygulayarak cihazınızı daha hızlı hale getirebilirsiniz.

Ana Ekranı Temizleyin

 

Telefonunuzda daha yavaş bir işlemci veya kapasitesinin çoğusu dolu olan bir RAM varsa daha sade bir ana ekran cihazı hızlandırmaya yarımcı olabilir. Canlı duvar kağıtları ve widgetlar arkaplanda çalışarak güncellenir ve kaynakları sürekli olarak kullanmaya devam eder. Bunun yerine sabit bir duvar kağıdı kullanabilir ve ana ekrandaki widgetları silebilirsiniz.

Farklı Bir Launcher Kullanın

 

Telefonunuzdaki varsayılan uygulama başlatıcısı genellikle cihazın en iyi özelliklerini öne çıkarmak için tasarlanmıştır. Sonuç olarak her zaman en hızlı ve en etkili değildir.

Android cihazınızda yüklü olarak gelen başlatıcıyı kullanmak zorunda değilsiniz. Farklı launcher uygulamalarını deneyimlemek isterseniz buradaki konuda birkaç alternatife göz atabilirsiniz. Daha fazla launcher uygulamasını Google Play Store’da bulabilirsiniz.

İnternet Tarayıcınızı Değiştirin

 

Google Chrome, Android cihazlarda varsayılan internet tarayıcısı olarak yer alsa da her cihazda aynı performansta çalışmıyor. Bu konuda birkaç iyileştirme yapabilirsiniz ancak uygulayacağınız en iyi seçenek internet tarayıcınızı değiştirmek olacaktır.

Yapılan benchmark testi karşılaştırmalarında Puffin Browser en hızlı tarayıcı olarak öne çıkıyor. Daha hızlı sayfa yüklenmesi için veri sıkıştırma özeliğine sahip Opera bu konuda iyi bir alternatif. Android telefonunuzda kullanabileceğiniz en iyi internet tarayıcılarına göz atmak için şuradaki konuyu ziyaret edebilirsiniz.

Kötü Uygulamaları Kaldırın

 

Genellikle yeteri kadar optimize edilmeyen uygulamalar kullandığınız telefonu yavaşlatabilir. Bunlar her zaman belirsiz isimler olmak zorunda da değil. Sektörün önde gelen uygulamaları hatta sosyal medya devi Facebook’un mobil uygulamasının bile cihazın daha yavaş çalışmasına neden olduğu söyleniyor. Bu durumda yapacağınız şey telefonunuzda kullandığınız uygulama yerine daha iyi alternetiflere yönelmek. Aynı işi yapan birkaç uygulamadan en hızlı çalışanını kullanabilir veya sosyal medya hesaplarınıza tarayıcıdan ulaşmayı deneyebilirsiniz.

Antivirüs Yazılımlarını Kaldırın

 

Mobil kullanıcılar arasında antivirüs yazılımları o kadar da popüler olmasa da güvenliğe önem veren birçok kullanıcı bu yazılımları kullanıyor. Ancak telefonunuza Google Play Store gibi resmi kaynaklardan uygulama yüklediğiniz sürece bu tür uygulamalar gereksizdir ve otomatik tarama yaparak telefonuzu yavaşlatır.

Uygulamaların Otomatik Senkronize Edilmesini Kapatın

 

Sosyal medya uygulamaları, hava durumu, haber ve diğer pek çok uygulama sınıfı uzak bir sunucu ile otomatik senkronize yapmak üzere tasarlanır. Bu uygulamalar belirli periyotlarla güncellenerek kaynak tüketir ve cihaz performansını azaltır.

Android cihazlarda uygulama senkronizasyonunu yönetebileceğiniz bir ayar menüsü bulunmakta. Bunun için Ayarlar>Hesaplar bölümüne ulaşın. Sağ üst bölümdeki seçenekler butonuna dokunarak “Verileri otomatik senk. et” seçeneğindeki onay işaretini kaldırın.

Düzenli Olarak Yeniden Başlatın

 

Son olarak, telefonunuzu düzenli olarak yeniden başlatmanız sorunsuz çalışmasını sağlar.

Her gün bunu yapmak zorunda değilsiniz, ancak telefonunuz özellikle yavaşladığında veya normalden daha sıcak çalışmaya başlarsa, ara sıra yeniden başlatmanız harikalar yaratacaktır.

İleri Düzey

 

Biraz daha gelişmiş seçenekleri denemek ister misiniz? Gizli ayarları incelemekten hoşlanıyorsanız veya cihazınız root erişim iznine sahipse Android telefonunuzu hızlandırmak için daha fazla fırsatınız olacaktır.

Hızlı Animasyonlar

 

Android, işletim sistemine kaygan bir görünüm kazandıran ve kullanımı eğlenceli hale getiren animasyonlar ve geçişlerle doludur. Cihazınızda yer alan gizli ayarlar bu animasyonların hızını kontrol edebilmenizi sağlar. Bu da kullanım olarak cihazınızın daha hızlı geçişler yapmasını ve sonuç olarak hızlı olmasını sağlar.

  • Öncelikle “Ayarlar>Geliştirici seçenekleri” menüsüne ulaşın.
  • Aşağı doğru inip Pencere animasyonu ölçeği, Geçiş animasyonu ölçeği ve Animatör süre ölçeği seçeneklerini kullanarak açılan menülerden varsayılan olarak seçilenden daha ez bir değer seçin.

Farklı Bir ROM Deneyin

 

Android cihazınızda üretici tarafından yayınlanan veya zaten yüklü olarak gelen yazılımı kullanmak zorunda değilsiniz. Cihaznıza yükleceğiniz bir custom ROM, telefonunuzun daha hızlı çalışmasını ve en güncel özelliklere sahip olmasını sağlayabilir.

Birçok üretici, cihazlarını şişirilmiş, pek fazla kullanılmayan ve yavaşlatan uygulamalar ve özelliklerle sunar. CyanogenMod gibi saf Android’e sahip bir custom ROM cihazınıza anında hız artışı sağlayabilir.

Bir Custom Kernel Flaşlayın

 

Kernel, telefonunuzun yazılımı ve donanım arasındaki ilişkiyi sağlar. Telefon üreticisi tarafından tasarlanan yazılan kernel, cihazın en kararlı halde çalışması için tasarlanır. Yani telefonunuz normal kullanımdan çok daha hızlı çalışacak donanıma her zaman sahiptir. Bunun için biraz araştırma yaparak kullandığınız Android cihaza uygun custom kernel bulup yükleyebilirsiniz.

Greenify ile Arka Plan Uygulamalarını Kontrol Edin

 

Görev katili uygulamaların telefonuzu hızlandırmaktan çok daha da yavaşlattığını fırsat buldukça söylemişizdir. Greenify uygulaması da bir görev katili uygulaması olmasına rağmen diğer uygulamalardan küçük bir farka sahiptir.

Greenify, yalnızca uygulamaları kapatmakla kalmayıp bu uygulamaların sistem her ihtiyaç duyduğunda çalışmasını engelleyerek sizin kontrolünüz dışında açılmasını engeller. Bu da boşta kalan sistem kaynaklarının diğer görevleri yerine getirmede daha hızlı davranmısı sağlar.

Greenify
Greenify
Developer: Oasis Feng
Price: Free

Çalışmayanlar

 

Buraya kadar belirttiğimiz birkaç işlemin yanı sıra işe yaramayan ve buna rağmen birçok Android kullanıcısı arasında popüler olan yöntemler yer alıyor.

Görev Katilleri

 

Görev katili veya uygulama sonlandırıcı araçlar Play Store’daki en popüler uygulamalar arasındadır, ancak bu uygulamaların tamamı birer aldatmacadır. Aslında bu tür uygulamalar telefonunuzu daha yavaş bir hale getirecektir. Bir gorev katili RAM’i boşaltmak için arka plan uygulamalarını kapatır. Bu fikir her ne kadar kulağa hoş gelse de tamamen geçersizdir ve herhangi bir performans artışı da sağlamaz. Daha önceden geçici bir süreliğine kapatılan ve sistem tarafından ihtiyaç halinde çağırılan bir uygulama ekstra kaynak tüketerek cihazınızı yavaşlatır.

Android, uygulamaları hızlı bir şekilde geri yükleyebilmek için RAM’de tutacak ve ek kaynakları boşaltması gerektiğinde uygulamaları akıllıca kapatacak şekilde tasarlandı. Daha da önemlisi; bazı uygulamalara ilişkin birtakım işlemler öldüklerinde tekrar başlatılacaktır. Çünkü bunlar arka planda çalışıyor olmalılar. Sabit bir durdurma ve başlatma yapmak için inşa edilen Android’e bu tür geçersiz müdahaleler yapmak hızlandırmaktan çok telefonunuzu yavaşlatacaktır.

Uygulamaları Kapatmak

 

Yukarıdaki nedenden dolayı çalışan uygulamaları elle kapatmanıza gerek yoktur. Android zaten bunu otomatik olarak yönetir.

Android, ek bir kaynağa ihtiyaç duyarsa bir süredir kullanmadığınız bir uygulamayı kapatacaktır. Eğer kaynağa ihtiyaç yoksa bu uygulamaların açık kalmasının pil ömrü ve performansa neredeyse hiçbir etkisi yoktur.

Herhangi Bir Hız Arttırıcı Kullanmak

 

Her ne kadar genellemeden kaçınmaya çalışsak da telefonunuzu hızlandırmayı vaat eden “rootsuz” uygulamaları kullanmaktan kaçınmanız gerektiğini söyleyelim. Buna RAM arttırıcıları ve birleştiricileri de dahildir. Nadiren çalışırlar, alında telefonunuzu yavaşlatabilirler ve sık sık müdaheleci reklamlarla doludurlar.

Sınırları Aşmayın

 

Elbette telefonuzu hızlandırmak için bunlardan daha fazla ipucu var. Evet, bunlar cihazınızın belirli bir süre daha hızlı çalışmasını sağlaycaktır. Yine de er ya da geç donanım performans sınırına ulaşacaktır. Ardından nihayi ipucunu bulacaksınız: Yeni bir cihaza geçin.

 

Bu konudaki yöntemler cihazınızı hızlandırmakta yardımcı oldu mu? Deneyimlerinizi bizimle paylaşın.

 

 

 

YORUM YAP

Yorumunuzu giriniz
İsminizi giriniz