2016’da Akıllı Telefonlarda Kullanılacak Teknolojiler!

0
491

2016’da çıkacak olan akıllı telefonlarda yer alması muhtemel olan teknolojiler neler? Bunlardan kısaca bahsediyoruz.

110670

2015 yılını geride bıraktığımız şu günlerde akıllı telefon pazarı bir hayli hareketlenmeye başladı. Birçok üreticinin yeni cihazları hakkında gelmeye başlayan haberler doğrultusunda, yeni cihazların özellikleri de şekilleniyor. Kuşkusuz 2016 akıllı telefon pazarı için oldukça yenilikçi bir yıl olacak. Cihaz üreticileri herzaman birbirleriyle rekabet halindeler. Bu rekabeti ateşleyen en önemli unsur da ürettikleti akıllı telefonların teknik özelliklerinden ziyade  bu cihazlarda kullandıkları teknolojiler olacak. Çünkü bir cihazı donanımsal açıdan ne kadar iyi üretirseniz üretin yeni bir şey katmıyorsanız kullanıcıların beğenisini kazanamazsınız. Bunu en iyi bilen ve uygulayan firma şüphesiz her zaman Samsung olmuştur. Hatırlayacağınız gibi Samsung’un yeni amiral gemisi  Galaxy S7’nin bu yılın ilk çeyreğinde piyasaya sürülmesi bekleniyor. Daha önce Galaxy S7’de bulunması beklenen özellikleri size buradan aktarmıştık. Sözü daha fazla uzatmadan bu yıl çıkacak olan akıllı telefonlarda kullanılması muhtemel yeniliklere göz atalım.

İris Tarayıcı

Iris-scanner

Özellikle bilim kurgu filmlerinde görmeye alışkın olduğumuz “iris tarayıcı” göz merceğinin yüksek çözünürlüklü bir kamera aracılığıyla taranıp buna göre şifreleme oluşturulmasıdır. Daha önce Lumia 950 ve 950 XL cihazları ile tanıdığımız bu teknolojinin kullanıldığı ilk akıllı telefon sanılanın aksine Japon üretici Fujitsu markalı Arrows NX F-04G isimli cihazdır. Şimdi can alıcı soruya gelelim. İris Tarayıcının çekici tarafı nedir? Parmak izi tarayıcı güvenli değilmidir zaten?

Daha önce parmak izi tarayıcıların güvenirliliği konusunda tartışmalar yaşanmış ve yeterince işlevsel olmadığı düşünülmüştü. Bu yüzden üreticiler yeni yollar aramaya başladılar ve iris tarayıcıyı cihaz güvenliği konusunda iyi bir alternatif olarak algılamışlar gibi görünüyor. Hatta iris tarayıcıyı biraz daha geliştirip cihaz kullanımı açısından daha işlevsel bir halde sunmaları da ihtimal dahilinde. Siz akıllı telefonunuzu dokunmadan, sadece göz hareketlerinizle yönetmek istemez misiniz?

USB Type-C

nokia-n1-usb-type-c

Geçtiğimiz yılda USB Type-C teknolojisini kullanan cihazları gördük. Bağlantı konusunda devrim niteliğinde olan bu teknoloji ilk olarak Çin üretimi LeTV cihazlarında kullanıldı. Daha önce One Plus 2, Nexus 5X, Nexus 6P,  Nokia Lumia 950 ve Lumia 950X gibi akıllı telefonlarda yer almasıyla iyice popüler olan USB Type-C bağlantı teknolojisini, yeni cihazlarda görmemiz oldukça muhtemel gözüküyor. USB Type-C ya da USB 3.1 olarak adlandırılan bağlantı portu ile akıllı telefonlar daha hızlı şarj olup yüksek hızda veri transferi gerçekleştirilebilecek. Öyle ki veri taşıma hızında 10 Gbps seviyelerine kadar ulaşmak mümkün. USB 3.1 bağlantı portunu 2016′ da çıkcak olan çoğu amiral gemisi modelinde görmemiz son derece doğal.

Basınca Duyarlı Ekran

Huawei-Mate-S

Akıllı telefon ekranına yeni bir boyut kazandıran basınç algılayan ekran teknolojisini akıllı telefonlarda ilk kullanan üretici Mate S modeli ile Huawei oldu. Daha sonra Apple, Huawei Mate S modelinin duyurulmasının hemen ardından tanıttığı iPhone 6S ve iPhone 6S Plus modellerinde, 3D Touch ismiyle bu teknolojiye kendi cihazlarında yer verdi. Force Touch denilen bu teknolojide ekrana dokunduğunuzda cihaz parmağınızla uygulamış olduğunuz basıncı algılar ve işlemlerini buna göre gerçekleştirir. Örneğin bir yarış oyunu oynarken ekrana dokunduğunuz oranda gaz verme, menülere ulaşmak için seçenek üzerine biraz daha sert dokunma gibi kolaylıklar sağlayan Force Touch teknolojisinin kullanım alanı oldukça fazla. Ancak Force Touch özellikle akıllı telefonlarda kullanılan oldukça yeni bir özellik olduğundan halihazırda bu özellikle optimize edilmiş çok az sayıda uygulama bulunuyor. Bu yıl yeni çıkacak olan akıllı cihazlarda Force Touch teknolojisi kullanıldıkça bu oran da artacaktır.

Kırılmaz Ekran

motorola-droid-turbo-2-shattershield-display

Bir akıllı telefonun başına gelebilecek en kötü olay ekranının kırılmasıdır. Ön yüzü komple dokunmatik ekranla kaplı olan bir telefonu ekranı kırıldığında nasıl kullanabilirsiniz ki?

Aslında geçtiğimiz yıl piyasaya sürülen çoğu amiral gemisi akıllı telefonun ekranı kırılmaya karşı dayanıklıydı. Ancak bu konuda işini en iyi yapan firma Motorola oldu. Ekim 2015’te tanıttığı Droid Turbo 2 model isimli telefonun ekranı adeta çelik gibi sağlam ve kırılmıyor. Peki Droid Turbo 2’nin ekranını bu kadar sağlam kılan teknoloji nasıl işliyor?

Motorola’nın Shatter Shield ismini verdiği bu teknolojide cihazın ekranı; ezilme ve aşınmaya karşı dayanıklı olarak tasarlanmış HardCoat cam, çatlamaz şeffaf lens,çift dokunmatik tabakalı dış lens, Amoled ekran ve alinyum şase olmak üzere 5 katmandan oluşuyor. Motorola bu cihazın ekranı için 4 senelik kırılmaya karşı dayanıklılık garantisi veriyor. Umarız ki önümüzdeki dönemde üretilen akıllı telefonlarda da bu ekran teknolojisi kullanılır.

 

Bu yıl teknoloji dünyasında neler değişir bilinmez ama akıllı telefon pazarı oldukça hareketli geçeceğe benziyor. Siz, bu teknolojiler ve bu yıl üretilecek olan cihazlar hakkında ne düşünüyorsunuz? Akıllı telefon üreticilerinden beklentileriniz nedir? Düşüncelerinizi bizimle paylaşın.

YORUM YAP

Yorumunuzu giriniz
İsminizi giriniz