Periyodik Tablodaki Dört Yeni Element İsimlendiriliyor

0
802

Dört yeni element isimlendiriliyor! Uluslararası Temel ve Uygulamalı Kimya Birliği (IUPAC) periyodik tablodaki 113, 115, 117 ve 118 numaralı elementler için sunulan resmi isim önerilerini açıkladı.

Periyodik tablonun 7. periyodunda yer alan yeni elementler ile ilgili çalışmaları değerlendiren IUPAC, geçtiğimiz ocak ayında dört yeni elementin varlığı ile ilgili verilerin yeterliliğini kabul etti. Böylece 7. periyottaki eksik elementler tamamlanmış oldu. IUPAC’in açıklamalarına göre:

  • 113 numaralı elementin varlığı Japonya’daki Riken Enstitüsü’nde,
  • 115, 117 ve 188 numaralı elementlerin varlığı ise Rusya’daki Dubna Nükleer Araştırmalar Enstitüsü ile ABD’deki Lawrence Livermore Ulusal Laboratuvarı’nda yapılan deneylerle kanıtlandı.

PeriodicTable-NoBackground2

Atom numaralarının basamak değerlerini ifade eden elementlerin geçici isimleri şöyleydi:

  • 113. element ununtrium (Uut)
  • 115. element ununpentium (Uup)
  • 117. element ununseptium (Uus)
  • 118. element ise ununoctium (Uuo)

Periyodik tabloya eklenen yeni elementlerin isimleri araştırmacılar tarafından konulsa da belli başlı kuralları var. Bunlar IUPAC’in belirlediği kurallar. İsimler mitoloji, coğrafi yerler, bilim adamları ya da mineraller gibi farklı kategorilerden seçilebiliyor. Önerilen isimlerin periyodik tabloda yer edinebilmesi için IUPAC tarafından onaylanması gerekiyor.

Periyodik tabloya yeni eklenen elementlerin önerilen isimleri ise şöyle:

  • 113. element nihonium (Nh)
  • 115. element moscovium (Mc)
  • 117. element tennessine (Ts)
  • 118. element içinse oganesson (Og)
Bu İsimler Nereden Geliyor?

Asya’da keşfedilen ilk element olan 113. element için önerilen nihonium ismi Japoncada Japonya için kullanılan “güneşin doğduğu yer” anlamındaki Nihon kelimesinden geliyor.

115. elementin moscovium ismi Rusya’nın başkenti Moskova’ya hitaben konulmuş.

117. elementin tennessine adı ABD’deki Tennessee eyaletine atfediliyor. Bu sayede bu elementlerin keşifleri için önemli araştırmaların yapıldığı bu bölgeler onurlandırılıyor.

118. elementin oganesson ismi ise Rusya’daki Nükleer Araştırmalar Enstitüsü’nden ve ABD’deki Lawrence Livermore Ulusal Laboratuvarı’ndan araştırmacıların ortak önerisi. Bu isim, özellikle süper ağır elementler ve nükleer fizik alanında önemli katkıları olan Rus bilim adamı Prof. Dr. Yuri Oganessian’dan geliyor.

Prof. Dr. Yuri Oganessian
Prof. Dr. Yuri Oganessian

Eğer bu isim onaylanırsa, periyodik tabloda ikinci kez bir elementin adı hala hayatta olan bir bilim insanında geliyor olacak. İlki adını Nobel ödüllü Gleen Seaborg’dan alan 106 numaralı seaborgium elementiydi.

Periyodik tablodaki yeni elementler için önerilen isimlerin IUPAC tarafından belirlenen kriterlere uygunluğu incelenecek. Onaylanıp onaylanmadığı Kasım ayının başında açıklanması beklenen bu isim önerilerine www.iupac.org adresinden ulaşılabiliyor.

YORUM YAP

Yorumunuzu giriniz
İsminizi giriniz