Nükleer Bombaların Çalışma Mantığı Nedir?

0
992

Nükleer bombalar yıllardır birçok kişinin ölümüne sebep olmuştur. Peki bu çok tehlikeli olan nükleer bombalar nasıl çalışır? Detayları sizler için bu yazımızda yazdık.

Atom bombası denince aklımıza çok acıklı olaylar gelmektedir. Bunlardan en basiti ise Japonya’nın Hiroşima kentinde, 140 bin kişinin ölümüne sebep olan patlama aklımıza gelmektedir. Peki bu kadar çok felakete sebep olan bomba nasıl çalışmaktadır? Nasıl bu kadar çok ölüme sebep olmaktadır? Sizlere bu yazımızda atom bombasını bütün detayları ile anlatacağız.

Yüz binlerce kişinin ölümüne sebep olacak kadar tehlikeli olan bir bombanın projeleri saklıdır. Sadece ilk yapılan projeler halk tarafından çok basit bir şekilde bilinmektedir. Aslında bizler bu projenin tamamını da öğrenmiş olsak bile pek işimize yaramayacaktır. Çünkü bu projeleri hayata geçirebilmek için elimizde birçok imkânın bulunması gerekir, mesela elimizde yüksek miktarda para, çok iyi mühendisler ve bol miktarda maden olması gerekir. Bu imkânlara sahip olursak projeyi gerçekleştirebiliriz. Bu yüzden sizlere nasıl yapıldığını anlatmak yerine, 2 farklı temel nükleer silahın temel mantığını anlatacağız.

Şu anda dünya çapında genel olarak kullanılan nükleer silahlardan biri olan fizyon (bölünme) bombalarını yani atom bombalarıdır. Diğeri ise 2. dünya savaşında özel olarak üretilmiş olan bir bombadır. Bilim insanları, bombayı genellikle uranyum ile zenginleştirilmiş bölünebilir malzemenin “süper-hassas yığını” ile yüklerler. Bazen farklı şekillerde üretilebilir fakat genel olarak mantığı aynıdır. Fakat bazen izotop saflaştırılması nedeni ile daha az kontrol edilebilir. Kullanımına göre hasarı da değişir. (Çernobil faciası gibi uzun süreli olabilir.) Bunun nedeni ise patlayıcının fiziksel olarak radyoaktif maddeyi geniş bir etki alanı üzerine nasıl yaydığından kaynaklanır. Bu da bombadan kaynaklanan bir şeydir. Eğer yüzeye yakin bir şekilde patlarsa yine de çok ciddi hasarlar verebilir. Orada bulunan suları buharlaştırabilir ve havada belli bir süre toz bulutu oluşturabilir. Kalan döküntüler ise günümüzdeki araçlar ile tespit edilebilir.

Hidrojen bombası (diğer nükleer bombalara göre daha az zararlı)

Diğer bomba türü ise termonükleer silahtır. Hidrojen bombası olarak da isimlendirilir. Bu bombanın çalışma mantığı basittir; bu bomba uranyum, toryum ya da plütonyum değildir. Evrende en çok bulunan elemet olan hidrojenden yapılmıştır. Bu termonükleer silah atomları parçalamak yerine, görünen güçlerini nükleer çekirdek kaynaşması üzerinden üretir. Bu bomba diğer nükleer bombalara göre etrafa daha az hasar verir ve yaydığı radyasyon daha azdır. Bu bombalar daha çok radyasyon yaymadan daha fazla yıkıntı yapabilirler.

Atom bombalarının basit mantığı böyledir. Yapması çok basit değildir ve sebepsiz yere kullanılması da yasaktır. Atom bombasının asıl geliştiricisi Albert Einstein’dır.

Peki siz bu nükleer bomba konusunda ne düşünüyorsunuz?

YORUM YAP

Yorumunuzu giriniz
İsminizi giriniz