Herkes Nerede?

0
386

Uzaya baktığımızda neden uzaylı izlere rastlamıyoruz? Dünya üzerinde neden uzaylı izler yok? Enrico Fermi “Herkes Nerede?” diyerek bu soruları dile getirdi.

1950 yılının yazında Amerika’nın güneyinde yer alan Los Alamos’ta bulunan bomba laboratuvarında Habert York, Emil Konopinski ve Edward Teller öğle yemeği yerken orada bulunan meşhur fizikçi Enrico Fermi “Herkes Nerede?” diyerek diğer fizikçilerin sohbetini bölmüş. Masadakiler ise Fermi’nin uzaylılardan bahsettiğini anlamış. O dönemler yaygınlaşan uçan daire haberleriyle birlikte Fermi’nin de zihni uzaylılarla meşguldü ve herkesin cevabını merak ettiği soruyu dile getirmişti.

Fermi hızlı zekasıyla tanınan bir bilim insanıydı. Kabataslak hesaplamaları gerçeğe çok yakın çıkardı. 1945 yılında Alamagordo’da test edilen ilk atom bombasının şiddetini sadece bir kağıt parçasının bombanın yarattığı şok dalgası içindeki yönelimini izleyerek doğru tahmin etti: Bin ton TNT.

Enrico Fermi
Enrico Fermi

İşte “Herkes Nerede?” sorusunda da kesinlikle böyle kabataslak bir hesaplama yatıyordu. Bu soruda yatan iki nokta var:

Uzaya baktığımızda neden uzaylı izlere rastlamıyoruz?

  • 1. Sıra dışı sinyallerin doğal açıklaması: Şimdiye kadar radyo teleskoplarımıza onlarca kez olağanüstü radyo sinyali geldi. Bunların en ünlüsü 1977’de Ohio’da kaydedilmiş “Wow!” sinyali. Astronom Ehman bu sinyali gördüğü zaman çıktının yanına “Wow!” yazdığı için Wow sinyali olarak adlandırılmakta. Sinyal 37 saniye boyunca radyo teleskop tarafından alınsa da daha sonra yapılan gözlemlerde aynı frekansta bir başka sinyal gözlemlenmemiş. Sinaylin tekrar alınmaması ise şimdiye kadar kaydedilen olağanüstü sinyallerin ortal özelliği. Bu sinyallerin Dünya çevresinde dolaşan casus uydulardan gelmiş olabileceği düşünülmekte. Gözlenen sinyallere bakıldığı ve kaynağı düşünüldüğü zaman galaksimizde hiç uzaylı medeniyeti olmaması ile binlerce uzaylı medeniyeti olma olasılığı aynıdır sonucuna varmaktayız.
1420 MHz Wow Sinyali
  • 2. Uzaya yeterince uzun süre ve yeterince dikkatle bakmamış olabiliriz: Şu ana kadar galaksimizdeki 200 milyar yıldızın çok küçük bir bölümünün izlenebildiğini düşünürsek henüz yeterince gözlem yapamadığımızı fark ederiz. Bunun yanında hızla araştırmalarına devam eden SETI (Search for Extraterrestrial Intelligence) ekibinin birkaç milyon yıldızı gözlemlememize rağmen hala uzaylı zekaya rastlamayışımıza şaşırdığını belirtmek lazım.

  • 3. Yanlış araştırma stratejisi uyguluyor olabiliriz: İnsan ırkının yaşayabileceği alanlara bakma eğilimimizden dolayı bizimki gibi olan Güneş’leri ve gezegenleri izliyoruz. Belki de uzaylılar bizim tahmin dahi edemeyeceğimiz yerlerde yaşıyorlardır.
  • 4. Yanlış radyo frekansını dinliyor olabiliriz: Uzaylılar bizim kullanılacağını tahmin etmediğimiz radyo frekanslarında yayın yapıyor olabilirler. Aynı şekilde, görünür ışık şeklinde yayın yapılıyorsa bizim henüz denemediğimiz optik frekanslarda yayın yapıyor olabilirler. Hatta ışık ya da radyo sinyalleri yerine çok daha farklı bir teknoloji kullanıyor olabilirler; nötrinoları, kütleçekim dalgalarını veya hayal edemediğimiz teknolojileri kullanıyor olabilirler.
İlkel yaşama elverişli olduğu düşünülen Satürn’ün uydusu Titan.
  • 5. Radyo sinyalleri uzay boşluğundaki diğer sinyaller arasında kayboluyor olabilir: Yıldızlardan atomların hareketlerine kadar uzayda milyarlarca dalga kaynağı var. Uzaylı kaynaklı sinyalleri de bu yayınlarla karıştırıyor olma ihtimalimiz mevcut.

Dünya üzerinde neden uzaylı izler yok?

Öncelikle aklımıza gelen ilk cevap uzayda yolculuğun çok uzun sürmesidir. Işık hızıyla gidecek olursak bize en yakın yıldız olan Alpha Centauri A’ya gidişimiz 4.5 yıl sürerdi. Bugün ulaştığımız hızla gidersek ve yakıt problemimizi halledersek en erken 450 yıl sonra ulaşabiliriz. Ancak yıldızlararası yolculuğun çok uzun sürmesi bizden daha gelişmiş canlılar için engelleyici bir etken olmayacaktır. Kısıtlı teknolojimizle ışık hızının %1’ine ulaşan bizler dahi yıldızlararası yolculuklar hayal ediyoruz. Hayal etmekle kalmayıp, uzay sonsuzluğuna uydular ve radyo sinyalleri gönderiyoruz.

Alpha Centauri A yıldızı

Uzaylılar henüz bu yolculukları çok tehlikeli buluyor olabilirler, uzayı araştırma misyonları olmayabilir ve hatta gelişen yaşamlara müdahale etmemeyi prensip edinmiş olabilirler. Var olmuş ve daha sonra kendilerini savaşlarla yok etmiş olabilirler. Daha da ileri gidersek onları için kayda değer olmayacak kadar basit olabiliriz. Ya da onlar solucan deliklerinden geçerek başka evrenlerde ve hatta başka boyutlarda arayış içinde olabilirler mi?

Enrico Fermi’nin “Herkes Nerede?” sorusuna verilebilecek cevapları kısaca derledik.

Tüm bu basitten bilim kurguya doğru uzayan ihtimaller dizisi içinde şu an için ulaştığımız tek veri uzaylı zekanın olmadığıdır. Olabilir, olmalıdır da. Ancak şu an için tek bildiğimiz yalnız olduğumuz. Belki de uzaylılara rastlamaya çok yakınızdır. 16. yüzyıl İtalyan fizikçisi Bruno’nun da dediği gibi: “Sayısız güneş vardır ve tıpkı bize en yakın olan bildiğimiz yedisi gibi o güneşin etrafında dönen sayısız yerküre bulunmaktadır.”

YORUM YAP

Yorumunuzu giriniz
İsminizi giriniz