Yeni MacBook Pro’ya Windows Yüklemek Hoparlörlere Kalıcı Zarar Verebiliyor

0
519

Macbook Pro 2016 modeline Bootcamp aracılığıyla Windows yüklediyseniz, cihazınızın hoparlörlerini patlatmış olabilirsiniz.

Tanıtımı yeni yapılan touchbarlı ve TouchID’li yeni MacBook Pro 2016 modellerine Boot Camp aracını kullanarak Windows yükleyenler, Apple’ın yayınladığı ses sürücüsünden kaynaklı olarak cihazlarının hoparlörlerine hasar verebiliyorlar.

Apple konudan haberdar olduktan hemen sonra sorunu gideren bir sürücü güncellemesi yayınladı.

Boot Camp yüklü Windows üzerinden Apple Software Update yazılım güncelleme aracığıyla yeni ses sürücüsünü yükleyerek bu sorunun oluşmasını engelleyebilirsiniz.

Eğer sorun cihazınızda oluştuysa ne yazık ki geri dönülemez bir donanımsal hasara sebep vermiş olabilir, bu durumda hemen Apple desteğe veya en yakında Apple yetkili servisine başvurmalısınız.

Sorunun oluşup oluşmadığını (sürücüyü en son sürüme güncelledikten sonra ya da MacOS üzerinde) sesi yükseltip müzik dinleyerek kontrol edebilirsiniz, seste çızırtı, hoparlörden pıtlama, hışırdama sesi geliyorsa sorun sizi de etkilemiş olabilir. Ayrıca her bir hoparlörü tek tek kontrol etmek için stereo ayarlarınızı da değiştirip hoparlörlerden birinin sorunlu olup olmadığına ya da diğerinden daha az ses çıkarıp çıkarmadığına bakabilirsiniz.

Macbooklardaki bu hoparlör cızırtı ve patlama sesi sorunu Windows’u tamamen kaldırıp MacOS kullansanız bile donanımsal olduğundan devam ediyor. Sorunu yaşayan kullanıcılara Apple yabancı ülkelerde ücretsiz değişim yapmış. Türkiye’de bu sorunu yaşadıysanız servislerin tavrı ile ilgili aşağıya yorum yapabilirsiniz.

Sıfırdan Boot Camp yüklemesi yapacaksanız sürücüler güncel olacağından böyle bir sorun ile karşılaşma olasılığınız en aza indiriliyor.

Aşağıda yabancı forumlardan da konuyu takip edebilirsiniz ve sorunu yaşayan bir kullanıcının videolarını izleyebilirsiniz:

http://forums.macrumors.com/threads/15-2016-mbp-speaker-crackling.2015467/

http://www.macrumors.com/2016/12/01/apple-fixes-boot-camp-macbook-pro-speaker-issue/

Apple’s Bootcamp audio driver can permanently damage the speakers on the new MacBook Pro

http://appleinsider.com/articles/16/11/30/apple-updates-boot-camp-audio-driver-that-was-causing-blown-macbook-pro-speakers

 

YORUM YAP

Yorumunuzu giriniz
İsminizi giriniz