Macbook Pro 2016 İncelemesi

0
1033

Apple’ın 2016 model Macbook Pro’sunu inceledik.

Macbook Pro 2016 (13 inç Retina Display) İncelemesi

Yeni çıkan 2016 model Macbook Pro’lar uzun süre beklenmişti. Bu süre sanıyoruz ki bir çoğumuz için çıtayı yükseltmiş ve cihazdan beklentileri tavan yaptırmıştı. Peki yeni Macbook’lar gerçekten yenilikçi mi ve beklediğimize değdi mi?

Kutu Açılımı

Elimizdeki model, taban seviye, touchbarsız 13 inç Macbook Pro, öyle ki bu incelemeyi yazdığımız sırada Touchbar özellikli modeller henüz gönderilmiyordu.

macbookpro2016-kutu

Oldukça hafif, standart Apple mantığıyla ürünün resminin yer aldığı bir kutu sunmuş bize Apple.

Kutudan Macbook Pro, şarj aleti ve kablosu, kullanım kılavuzu ve Apple stickerları çıkıyor. Tabii ki kutudan bir kaç bir şey daha çıkmasını bekliyorduk, en azından bir tane USB Type-C’den USB’ye dönüştürücü koymalıydılar.

Tasarım

Cihazın gümüş ve uzay grisi renk seçenekleri var, bizim incelediğimiz model uzay grisi modeli. Cihaz ile Biraz daha ince ve hafif Macbook Pro ile karşı karşıyayız.

Cihazın malzeme kalitesi ve işçiliği gerçekten üst düzey, premium bir cihaz satın aldığınızın farkına varıyorsunuz.

Apple logosu iPad’lerde olduğu gibi kapağa gömülü ve ışıklı değil.

Cihazı baş parmağınızla ve tek elinizle açabileceğiniz kapak açma oyuntusu mevcut. Ancak cihaz hafif olduğunda kaymaya müsait.

macbookpro2016-elileacma

Cihazın alttan aydınlatmalı klavyesi ve devasa bir Touchpad’i bulunmakta.

Dilerseniz cihazın bileşenlerini tek tek inceleyelim.

Touchpad (Trackpad – Dokunmatik Yüzey)

Cihazın devasa bir touchpad’i bulunmakta. Hep söylenir, Mac’ler touchpad ile kullanım için piyasadaki en iyi cihazlardan biridir diye. Bu önermenin doğru olduğunu rahatlıkla söylebiliriz çünkü cihazın dokunmatik yüzeyi hem kullanım için çok rahat bir alan sağlıyor hem de dokunmatik hareketler işletim sistemine oldukça iyi entegre edilmiş.

Touchpad’in iki önemli donanımsal özelliği var:

ForceTouch: Touchpad aslında sabit, fiziksel olarak hareket etmiyor. (Bunu cihaz kapalıyken test edebilirsiniz) ancak size hareket ediyormuş hissi veren bir teknoloji kullanıyor. Üstelik iki aşamalı bir tıklama derinliği bulunmakta. Yani tek tıkla standart tıklama yaparken biraz daha bastırdığınızda ForceTouch hareketi yapmış oluyorsunuz, bu da iPhone’lardaki 3D Touch özelliğine benzer şekilde kelimenin sözlük anlamına bakmak, linki önizlemek, dosyayı önizlemek gibi ek işlemler yapabiliyor. Apple, dokunmatik yüzeyin gerçekten haraket ediyor gibi hissettirmesi işini oldukça iyi başarmış.

Palm Rejection: Bu kadar büyük touchpad ile yazı yazarken elim touchpad’e dokunur da imleç kayar diye düşünüyorsanız bunu dert etmeyin. Çünkü iPad’lerde bunu başarılı şekilde uygulayan Apple, yazı yazarken eliniz touchpad’e değse bile bunu sorun etmiyor.

macbookpro-trackpad-ayarlari

Çoklu dokunmatik kısa yolları MacOS içine çok iyi uygulanmış, örneğin tek hareketle masaüstünü görebiliyor, uygulama ekranları arasında gezinebiliyor, bildirim merkezini açabiliyorsunuz.

Uzun süreli olmayan kullanımlarda ve hassasiyet gerektirmeyen işlerde, Macbook Pro’nun touchpad’ine güvenebilirsiniz, gerçekten bu cihazı kullanırken ekstra fareye çoğu zaman gereksiniminiz olmayacak.

Klavye

Klavyemiz, Apple’ın daha önce küçük kardeşi Macbook 12″ modelinde kullandığı kelebek tasarımının 2.nesilini kullanıyor. Bu sayede klavyenin tuşlarının kapladığı alan inceltilmiş. Sonuç olarak da tuşların hareketi azaltılmış. İlk geçişte bu insana “bir garip olmuş” izlenimi yaratıyor ama alıştıktan sonra çok da kötü olmadığını farkediyorsunuz, hatta diğer cihazlar garip gelmeye başlıyor.

macbookpro2016-klavye

Klavye sesi ya da tıkırtısı konusuna gelirsek. Yazım tarzınıza göre problem olabilir de olmayabilir de. İncelemelerde bulunanlar tuşlara hunharca bastıklarında çok ses çıkarıyor, bu doğru ama sakince yazarsanız problem olacak kadar fazla ses çıkarmıyor. (Normal bir klavyeye göre biraz daha gürültülü olduğu gerçeğini saklayamayız)

Touchbar

İncelediğimiz modelde Touchbar ve Touch ID özelliği yoktu. Kısaca bahsetmek gerekirse Touchbar modellerinde fonksiyon tuşlarının olduğu satırı (ESC-F1-F2…F9 ve güç) OLED bir ekran ile değiştiriyorsunuz.

Touchbar, kullanılmakta olan uygulamaya göre size alternatif bir giriş özelliği sunuyor.

Çok gerekli ve vazgeçilmez bir özellik mi? Hayır, ama zaten üst seviyeye yükseltecekseniz Touchbar’lı modeli de almış oluyorsunuz.

Ekran

macbookpro2016-nontouchbar

Retina Display, piyasadaki en iyi ekranlardan biri. Evet 4K bir ekran değil, 2K bir ekran diyebiliriz belki 13″ bir cihaz için gerçekten yüksek bir netlik sağlıyor. Çözünürlük bir ekranda önemli olabilir ama Apple genelde çözünürlüğü değiştirmeyi sevmiyor. Buna örnek olarak iPhone’ları verebiliriz. Bunun yerine ekranı daha verimli, daha net, daha parlak yapmakla uğraşıyor.

2016 model Macbook Pro’larda bulunan ekran da bu şekilde, önceki nesile göre daha az enerji kullanan, daha ince, daha parlak ve P3 renk gamutunu verebilen bir ekran.

Mat bir ekran değil, parlak bir ekran ama yansıması önceki nesillere göre azaltılmış. Resimde yansımayı görebilirsiniz, camın karşısına geçip çalıştığınızda ekranda yansıma görebiliyorsunuz ama pratikte kullanımı çok etkilemiyor.

Portlar (Thunderbolt 3 USB-C ve Kulaklık)

Geldik en çok eleştirilen (fiyattan sonra) Macbook Pro özelliğine.

13″ temel modelde 2 adet, diğer modellerde 4 adet Thunderbolt 3 destekli USB Type C portu bulunmakta. (Buna şükür 12″ Macbook’ta 1 taneydiler diyesimiz var)

macbookpro-usb-c-thunderbolt3

Bu portlar oldukça ince, istediğiniz yönde takabileceğiniz ve USB3’e göre çok daha hızlı yeni bir teknoloji. Üstelik tek port üzerinden cihazınızı şarj edebiliyorsunuz, veri aktarımı yapabiliyorsunuz ya da görüntü çıkışı alabiliyorsunuz.

Şüphesiz ki USB Type-C geleceğin teknolojisi ve zamanla herkes buna geçecek. Ancak Apple bu konuda biraz erken davrandı ve kulaklık dışında diğer tüm giriş çıkış portlarını kaldırdı. Bu da haliyle tepki çekti.

Eğer bir Macbook Pro almayı düşünüyorsunuz kesinlikle ek 30TL vererek USB Type-C’den USB’ye dönüştürücü kabloyu da satın almalısınız.

Fareyi bağlamak için bluetooth kullanabilirsiniz.

Bu arada cihazın ayrı bir şarj girişi yok. Cihazı şarj etmek için şarj aletinizi bu portlardan herhangi birine takabiliyorsunuz.

Peki gerçekten dert etmeniz gereken bir konu mu bu?

HDMI, VGA, Ethernet bağlantısı için ayrı adaptörler de satılıyor. Biz HDMI, USB ve USB Type-C çıkışı olan Apple adaptöründen de edindik. Bu adaptörün USB Type C girişine şarj aletini, HDMI çıkışına monitörü ve USB portuna da taşınabilir hard diskinizi taktığınızda tek porttan hem cihazı şarj edip hem görüntü çıkışı almış hem de USB donanımı kullanmış olabiliyorsunuz. Yani tek port 3 iş görüyor, e tabi, bu adaptöre de bir miktara para ödemek zorundasınız o ayrı ama port azlığı sorununa bir nevi çözüm.

Taşınabilir bir cihaz tercihinizse ve Mac kullanıcıysanız bu değişikliğe de ayak uydurmanız gerekecek gibi duruyor. İşiniz buna el vermiyorsa da en azından şimdilik adaptör çözümleri var.

Kulaklık çıkışı mı? Şöyle bir şey:

macbookpro2016-kulaklik

Ses Çıkışı ve Mikrofon

Mac’lerin de kulaklık üzerinden ses çıkışı diğer Apple ürünlerinde olduğu gibi temiz. Mikrofonda da çevresel ses azaltma gibi teknolojiler mevcut ve işinizi görebilecek bir kalitede.

Hoparlörlere gelince, gerçekten bu kadar küçük bir cihaza göre oldukça iyi bir ses çıkışı var temiz ve güçlü. 15″ Macbook Pro’ları henüz göremedik ama, onlar da daha büyük hoparlörler olduğundan daha da iyi olacağına eminim. Ses çıkışı gayet tatminkar ve başarılı.

Kamera

Ne açıklamaya ne de örnek koymaya gerek yok 720p HD kamera, standart, FaceTime, Skype, Hangouts ya da benzeri görüntülü sohbet uygulamalarını kullanasanız diye konulmuş bir şey.

Performans (ve Taşınabilirlik)

Her şeyden önce aradığınız şey sadece performans ise Macbook’lara yönelmemenizde fayda var. Çünkü Macbook serisi taşınabilirlik öncelikli olarak tasarlanmışlar. Evet, verilen fiyata bakıldığında çok iyi performans beklentisine girmeniz gerekiyor gibi gözüküyor ama bu cihazlar ultrabook sınıfında değerlendirmeli.

Aşağıdaki fotoğrafta iki buçuk sene önce aldığım “gaming laptop” sınıfındaki bir dizüstü bilgisayar ile Macbook Pro’nun yan yana durduğunu görebilirsiniz.

gaminglaptop-vs-macbookpro

İnternette bir çok geekbench testi görebilirsiniz. Tekrardan aynı verileri önünüze koymayacağım. Ancak günlük kullanımda cihazın hızı oldukça yeterli. Ancak 3D render yapıyor, bolca sanal makineyle çalışıyor ya da ciddi bir biçimde derleme yapıyorsanız 15″ modele ve 16 GB belleğe yükseltmenizi tavsiye ederim.

Apple’ın kendi yazılımları kullanıldığında (Safari, iMovie, Garageband, Finalcut gibi) beklediğinizden çok daha hızlı işlem yapabiliyorsunuz.

Macbook Pro 2016 sanıyorum şu an için en hızlı SSD teknolojisini kullanıyor ki 2275 MB/s sıralı okuma ve 1425 MB/S sıralı yazma gibi hızlardan bahsediyoruz, bu da genel sistem performansını önemli ölçüde arttırmakta.

13″ modellerin tümü çift çekirdekli işlemci kullanıyor.

Gerçek hayat testlerinde Android Studio ile proje inşa işini 4 çekirdekli Core i7 (4.nesil) kullanan 2.4 Ghz işlemcili resimdeki gaming laptobumdan daha hızlı yaptı. Aynı şekilde sanal Android VM’lerin açılma hızı da daha hızlıydı (fakat kullanımda biraz daha yavaş kaldı)

Oyun konusuna gelirsek, öncelikle Windows ile MacOS’un desteklediği oyun sayısı arasında dağlar kadar fark olduğu bir gerçek. Ama her zaman kolaylıkla Mac’inizde Windows çalıştırabiliyorsunuz. Bu makine Crysis 3, GTA V, Metro 2033 Redux ve The Sims 4 gibi oyunları çalıştırabilmekte. Evet, en yüksek ultra ayarlarda oynayamıyorsunuz belki ama Full HD ya da 720p ile akıcı oynayabiliyorsunuz. 15″ model ile biraz daha rahat ve akıcı oynayabilirsiniz tabii ki. Ancak ben Retina Display’in full çözünürlüğünü zorlayayım diyorsanız (çok güzel olurdu ama) burada entegre grafik çipinin zorlandığını söyleyebilirim. 

Taşınabilirlik konusuna gelirsek, 13″ çok küçük değil ve 15″ bir cihaza göre oldukça taşınabilir. 10 saate kadar pil ömrü sunan bir cihaz. Küçük olduğundan otobüste/serviste, yatakta, okul sırasında kullanıma da gayet uygun. Hatta Macbook Air 13″ modelinden daha küçük boyutlu (ama biraz daha ağır). Yok ben çok daha taşınabilir olsun isterim diyorsanız performansı geride bırakıp 12″ Macbook modeline yönelmelisiniz.

Performans konusu (fiyatından dolayı olsa gerek) çok tartışmalara yol açıyor biliyorum, ama özetle sadece teknik özelliklerle karşılaştırma kafasından çıkıp; ergonomi, pil ömrü, tasarım, ekran kalitesi vs’yi de göz önünde bulundurmanızı, ayrıca teknik dökümanlarda yer almayan SSD hızı, yazılım-donanım uyumu vs özellikleri de düşünmenizi tavsiye ediyorum. Biliyorsunuz iPhone 7 şu an piyasadaki en hızlı mobil cihazlardan biri ama hala 2 GB bellek ile geliyor. Ancak aşağıdaki iki bölümü de okumanızı tavsiye ediyorum.

Yazılım

Cihaz MacOS Sierra işletim sistemiyle gelmekte. Bunun yanında işletim sisteminde yüklü olarak ofis yazılımları (Pages, Numbers, Keynote) ve multimedya araçları (iMovie, Garageband) gelmekte. Bunlar çoğu işinizi halletmenizi sağlayan gayet başarılı yazılımlar. iMovie gibi basit ve etkili bir yazılıma alternatifi Windows ortamında hala bulamadım.

Ofis yazılımlarını beğenmezseniz Microsoft Office’in Mac sürümü bulunmakta.

Favori tarayıcılarınızı (Firefox, Chrome, Opera, Vivaldi) aynı şekilde MacOS üzerinde kullanabilirsiniz.

Google Drive, OneDrive, Dropbox gibi bulut servislerinin Mac istemcileri mevcut.

Windows’taki bir çok yazılımın alternatifleri bulunmakta, ancak dilerseniz Windows’u da yükleyebiliyorsunuz.

MacOS, Windows kadar uygulama alternatifi ve esneklik sunmuyor. Öte yandan driver güncellemeleri olmaması, donanım uyumluluğunun tam olması, zararlı yazılımın daha az olması vs konularda  da öne çıkmakta. Her iki sistemin de artı ve eksileri var, seçim kullanıcının.

Geliştirici Gözünden:

MacOS Unix benzeri bir yapıda olduğundan Linux kullanıcıları Terminal komutları konusunda zorluk çekmeyecektir. Python, PHP gibi dillerin yorumlayıcıları yüklü gelmekte, Java artık yüklü gelmiyor, JDK’yi indirip kurmanız konusunda uyarılıyorsunuz.

Visual Studio’nun tam sürümü yok ancak Visual Studio Code bulunmakta (Daha gelişmiş bir geliştirme ortamı geleceği konuşulmakta). Bunun dışında Java, PHP, Python, Ruby, Node.js üzerine uygulama geliştiriyorsanız muhtemelen zorluk çekmezsiniz. Jetbrains’in IDE’leri sorunsuz çalışıyor, Android Studio’da da gayet sorunsuz. iPhone, iPad ya da Mac uygulaması geliştiriyorsanız zaten Mac kullanmalısınız.

Fiyat

Özellikle bu model çıktıktan sonra fiyat konusunda tartışmalar başladı ve sürüyor da.

Şunu kabul edelim: Apple ürünleri çoğunlukla pahalı oluyor. Ve donanım özelliklerine bakınca fiyatını hak etmiyor gibi gözüküyor. (%100 hak ediyor da diyemeyeceğim)

Macbook Pro’lar, premium, pahalı cihazlar ve Mac kullanan birinin çok uygun fiyatlı bir bilgisayar kullanıyorum dediğinizi göremezsiniz. Sadece bu insanlar belli kriterler için daha fazla para vermeyi gözden çıkarmış olabilirler. (Bunu sorgulamak uçak aynı yere gidiyorken neden business sınıfta uçuyorsunuz gibi bir soru olacak)

İnsanların bir bilgisayardan/telefondan beklentileri değişebileceğine göre bence internette bir çok yerde gördüğümüz gibi gerekli/gerekli değil tartışmalarına hiç girmeyelim. Bu ürünler fiyat/performans ürünleri değil ve eğer verdiğiniz paranın karşılığını son kuruşuna kadar almak istiyorsanız diğer markalara yönelebilirsiniz.

Bu açıklamalardan sonra fiyat bilgisini verelim:

Macbook Pro 2016 Türkiye Fiyatları

13″ Retina ekranlı Macbook Pro 2016 modelleri:

Bu incelemede gördüğünüz model:
13″ temel özelliklerde Macbook Pro 256GB  2 Ghz (2016) –
5999 TL

Diğer Modeller

13″ Touch Barlı ve Touch ID’li Macbook Pro  256GB 2.9 Ghz (2016):
7199 TL

13″ Touch Barlı ve Touch ID’li Macbook Pro 512 GB 2.9 Ghz (2016): 7899 TL

15″ Retina ekranlı Macbook Pro 2016 modelleri:

15″ Touch Barlı ve Touch ID’li Macbook Pro 256 GB 2.6Ghz (2016): 9499 TL

15″ Touch Barlı ve Touch ID’li Macbook Pro 512 GB 2.7Ghz (2016): 11099 TL

15″ modeller 16GB bellek ile gelmekte.
+400 lira ödeyerek grafik birimini 2GB’dan 4GB’ya çıkarmanız mümkün

 

Pil Ömrü

Pil ömrü gerçekten kullanıma göre değişebiliyor.

Apple’ın söylediği 10 saat WiFi webde gezinme ya da 10 saat video izleme. Sanal makineler, grafik işleme ve oyunlarla uğraşıyorsanız pil ömrünüz 4-5 saate kadar düşebilir. Ancak Safari kullanarak (Chrome tam bir pil canavarı) YouTube’da takılıyorsanız 10-11 saati görmeniz gayet mümkün.

Bu arada MacOS kullanırken en çok pil harcayan uygulamaları da görebiliyorsunuz, bu da belki, “Hmm… şu uygulamayı kapatayım da pilim uzun gitsin” demenizi kolaylaştırıyor.

Teknik Özellikler

İşlemci:

Taban modelde Intel Core i5 6360U 2.0 Ghz işlemci kullanılmış, bu işlemci 3.1 Ghz’a kadar Turbo Boost özelliğiyle geliyor.

6.nesil Skylake Intel işlemci Ultra-Low-Voltage özelliğine sahip  ve çift çekirdekli. İşlemcinin max güç tüketimi 15W ve 14nm mimari ile üretilmiş.

13″ üst modellerde 2.9 Ghz 3.2 Ghz Turboboost özellikli yine Core i5, çift çekirdekli işlemciler mevcut. Dilerseniz i7’ye yükseltebiliyorsunuz.

15″ modeller ise 2.6 veya 2.7 Ghz Core i7 4 çekirdekli işlemciler ile gelmekte.

Grafikler:

Taban modelde Intel Iris Graphics 540, daha üst 13″ modellerde ise Intel Iris Graphics 550 kullanılıyor. Bu iki grafik birimi de işlemciye entegre grafik birimleri ve iki model arasında önemli bir performans farkı yok diyebiliriz. Bu nedenle eğer oyun ve grafik ağırlıklı işlemler yapıyorsanız 15″ modellere yönelmenizde fayda var.

15″ modelde AMD Radeon Pro 450 (yada modele göre 455) grafik birimi bulunmakta, varsayılan olarak 2GB bellekli bu modeli dileyenler 4GB’a yükseltebiliyorlar.

Bellek (RAM)

13″ modellerde 8GB, 15″ modellerde ise 16 GB bellek kullanılmış. 13″ modeller ücret karşılığı 16 GB belleğe yükseltilebiliyorlar (800 TL ücreti var).

Apple, taban modelde 1866 Mhz, diğerlerinde 2133 Mhz LPDDR3 düşük güç tüketimli bellek kullanmış.

Ekran

Bu modelde Apple eski nesil ile aynı çözünürlükte Retina ekranları kullanıyor. Ancak artık ekran daha parlak ve renk skalası da arttırılmış.

13″ modelde kullanılan ekran 2560×1600 piksel, 227 ppi
15″ modelde kullanılan ekran 2880×1800 piksel, 220 ppi

Depolama

Artık depolama minimum 256GB, 13″ modeli 1TB, 15″ modeli 2 TB SSD depolamaya yükseltmek mümkün.

Depolama birimi tüm modellerde PCIe tabanlı SSD ve piyasadaki en hızlı depolamalardan biri

Kablosuz Ağlar

WiFi (802.11ac) ve Bluetooth 4.2 teknolojisini destekliyor.

Ağırlık

Cihazın ağırlığı 13″ model için 1.37, 15 inç model içinse 1.83 kg

YORUM YAP

Yorumunuzu giriniz
İsminizi giriniz