Mac NTFS Harici USB Disklere Yazamama Sorunu ve Çözümü

0
10705

Windows’ta kullanıyor olduğunuz Terabyte’lık harici USB disklerinizi MacOS kullanan bir Mac’e taktığınızda dosyaları görebiliyorsunuz, ancak içerisine dosya kopyalamıyor ya da dosyaları düzenleyemiyorsunuz.

Dosya Sistemleri Hakkında

Dosya sistemi, bir disk üzerinde verilerin nasıl depolanacağını, düzenleneceğini hatta okunup yazılacağını belirleyen bir kurallar bütünüdür.

NTFS, (NT File System) Microsoft tarafından Microsoft Windows işletim sistemi için geliştirilmiş bir dosya sistemi.

Çoğumuz, harici disklerimizi NTFS dosya sistemi kullanarak biçimlendiriyoruz, taşınabilir disklerimizi ise genelde FAT32 dosya sisteminde kullanıyoruz.

Dosya sistemleri arasında belirli farklar mevcut. Örneğin bir klasördeki maksimum dosya sayısı, desteklenen maksimum disk boyutu, desteklenenen maksimum dosya boyutu, maksimum dosya ismi karakter sayısı, dosya isimlerinde bulunacak/bulunamayacak karakterler, dosya ve klasör isimlerinin büyük/küçük harf duyarlı olup olmadığı gibi. Örneğin FAT32 dosya sistemine 4GB’dan büyük bir dosya kopyalamıyoruz.

MacOS’te kullanılan varsayılan dosya sistemi MacOS Filesystem (Journaled). Bu dosya sisteminin büyük/küçük harf duyarlı veya duyarlı olmayan sürümü mevcut. Varsayılan olarak duyarlı olmayan sürümü kullanılıyor.

Linux işletim sistemleri ise genellikle ext4 adı verilen dosya sistemini kullanıyor. Bu dosya sistemi de günlüklü ve büyük/küçük harf duyarlı. Yani Dosya.jpg ve dosya.jpg iki farklı dosya anlamına geliyor. (Windows’ta aynı klasörde böyle iki dosya yaratmak mümkün değil)

Windows, MacOS ve Linux’ta ortak ve sorunsuz olarak okunup yazılabilen dosya sistemi: FAT ve FAT32.

MacOS ve Windows’ta ortak ve sorunsuz olarak okunup yazılabilen dosya sistemi: exFAT, FAT32 ve FAT

Windows ve Linux’ta ortak ve sorunsuz olarak okunup yazılabilen dosya sistemi: NTFS, FAT ve FAT32

Yani her üç işletim sisteminde de hiç uğraşmadan sorunsuz bir şekilde kullanacağımız bir dosya sistemi ortada yok.

Microsoft, exFAT için lisans ücreti aldığından bu dosya sistemi Linux işletim sistemine dahil edilmiyor.

NTFS Harici Diskinizi Mac’te Kullanmak İçin Yapabilecekleriniz

Farklı Bir Dosya Sistemine Biçimlendirin

Bu işlem biraz uzun sürse de dosyalarınızı öncelikle farklı bir yere taşıyıp ardından diskinizi farklı bir dosya sistemine biçimlendirip (formatlayıp) dosyaları geri kopyalayarak hem okunabilir hem de yazılabilir bir dosya sistemine sahip olabilirsiniz.

exFAT’a Geçin

Sadece Windows ve MacOS arasında dosya aktarımına ihtiyacınız varsa diskinizdeki verilerinizi başka bir yere kopyalayan diskinizi exFAT olarak biçimlendirin. Bu sayede hem Windows hem de MacOS üzerinde yazılabilir bir diske sahip olacaksınız.

MacOS FS’ye Geçin

Diskinizi sadece MacOS üzerinde kullanacaksanız dosya sistemini MacOS FileSystem olarak değiştirebilirsiniz. Bu sayede diskinizi Time Machine gibi Mac araçlarıyla kullanabilir ya da üzerine MacOS de kurabilirsiniz.

Dosya sistemini değiştirmek için Disk İzlencesi uygulaması başlatın ve sol kısımdan diskinizi seçin ve üst kısımdan Sil butonuna basın.

Açılan menüden biçimlendirmek istediğiniz dosya sistemini seçin.

Sil butonuna basın.

MacOS için NTFS Okuma Programı Satın Alın

Eğer Windows makinelerde çalışan bir çok NTFS diskle çalışmanız gerekiyorsa MacOS için NTFS dosya sistemi desteği sunan yazılımlardan satın alabilirsiniz.

İlk alternatif 30TL civarı bir ücreti olan Paragon NTFS for Mac

MacOS Sierra uyumluluğu da olan bu yazılımı satın alıp kurduktan sonra herhangi bir NTFS diski takıp okuyup/yazabilir, diskleri biçimlendirebilir ya da bölümlendirebilirsiniz.

Uygulamayı bir kez yükledikten ve Mac’inizi yeniden başlattıktan sonra farklı bir işlem yapamanıza gerek kalmadan takılan NTFS disklere okuma/yazma yapabiliyorsunuz.

Türkçe dil desteği ve 10 günlük deneme süresi de var. Acil bir işiniz varsa 10 gün içerisinde halledebilirsiniz, programı deneyip performansını inceleyebilirsiniz.

Uygulamayı incelemek ve satın almak için tıklayın.

Bunun dışında Tuxera NTFS for Mac yazılımını da kullanabilirsiniz. Uygulama aynı şekilde kolaylıkla NTFS okuyup yazmanızı sağlıyor. 15 günlük deneme süresi ve MacOS Sierra desteği sunan bu yazılımın gördüğümüz tek eksiği fiyatı 25€/90TL civarında.

Uygulamayı incelemek ve satın almak için tıklayın.

YORUM YAP

Yorumunuzu giriniz
İsminizi giriniz