Mac Kes Yapıştır Kısayolu – Kolayca Dosya Taşımak

0
3747
Macbook Pro Klavyesi

Windows’tan MacOS’e geçen kullanıcıların başını ağrıtan en önemli sorunlardan biri de klavye kısayollarının ve kısayol tuşlarının yerlerinin farklı olmasıdır. Bu da zaman zaman dosya kesmek yapıştırmak gibi basit işlemleri zor hale getirir.

Mac’te Kesmek ve Yapıştırmak, Neden Bu Kadar Zor?

Dosya taşımak aslına bakılırsa riskli bir işlem, bir dosyayı bilgisayarınızdan harici bir diskinize taşıdığınızda ya da kes/yapıştır yaptığınızda dosyayı kaybolma riskiyle de karşı karşıya bırakmış oluyoruz.

Dosya taşırken bağlantının kesilmesi, dosyanın yanlış taşınması durumunda elimizde orijinal kopyanın kalmayışı gibi sorunlar uzun zamandır bilgisayar bilimcilerin aklını karıştırmış olmalı.

MacOS’te bu yüzden olsa gerek dosyaları taşımaktan çok kopyalamaya özendiriliyorsunuz gibi görünüyor. Kısacası Windows’ta olduğu gibi Ctrl + X ve Ctrl + V tuş kombinasyonu işe yaramıyor ve sağ tıklama menüsünde de kes gibi bir ifade yok.

Kes Yapıştır Kısayolu’nun (CTRL+X ve CTRL+V) Mac’teki Karşılığı Nedir?

Bu durum sizi Mac’lerde kes yapıştır gibi bir şey söz konusu değil diye düşündürmesin. Aslında son sürüm MacOS’te taşıma kısayolu bulunmakta.

Öncelikle taşıyacağınız dosyayı normal yollarla Command ⌘+ C tuşuna basarak kopyalıyoruz.

Yapıştırmak istediğimiz klasörü açtıktan sonra Command ⌘ + Alt (Option) + V tuş bileşimini kullanıyoruz.

Mac’te Kolayca Dosya Taşımak İçin İpucu

Aslına bakarsanız bir dosyayı taşımak Windows’ta olduğundan çok daha kolay, çünkü taşıma işlemi MacOS üzerinde biraz daha sezgisel.

Diyelim herhangi bir klasörden bir dosyayı masaüstüne taşımak istiyorsunuz. Sürükle bırak işlemi yapabilirsiniz, herhangi bir klasördeyken dosyayı tutup Finder’da sol taraftaki Masaüstü üzerinde birkaç saniye tutun. İlgili bölüm 3 kez yanıp söndüğünde masaüstündesiniz, masaüstünde farklı bir klasör içine geçmek için de üstünde tutabilirsiniz ve taşımak istediğiniz klasöre geldiğinizde dosyayı bırakabilirsiniz. Bu işlemi geri tuşu gibi Finder öğeleri üzerinde dosyanızı tutarak da kullanabilirsiniz.

YORUM YAP

Yorumunuzu giriniz
İsminizi giriniz