iPhone 8 Detaylı İnceleme

0
2273
iPhone 8 - Arka Kamera

Apple’ın yeni canavarı iPhone 8’i Türkiye’ye gelmeden sizler için inceledik.

iPhone 8 Detaylı İnceleme

Kutu içeriği, tasarım, ekran, ses, kamera, performans ve pil ömrü gibi konuları ele alacağımız iPhone 8 ve iPhone 8 Plus detaylı inceleme yazımıza hoş geldiniz!

iPhone 8 ve iPhone 8 Plus Kutu İçeriği

iPhone 8 kutu içeriği pek de değişmiyor diyebiliriz. 

İşte iPhone 8 kutusundan çıkanlar:

 • iPhone 8
 • Lightning bağlantılı EarPods Kulaklık
 • Lighting -> USB kablosu (şarj ve bilgisayar bağlamak için)
 • Lightning -> 3.5mm standart kulaklık çevirici adaptör
 • Şarj aleti (iPhone 8 kutusundan çıkan şarj adaptörünün çıkış gücü 5V, 1A)
 • SIM kart çıkarma aparatı
 • Apple stickerları
 • Hızlı başlangıç ve güvenlik bilgileri

Ne yazık ki kablo, kulaklık ve şarj aleti cihaz renginden bağımsız olarak beyaz geliyor.

iPhone 8 Tasarım İncelemesi

iPhone 8 ve iPhone 8 Plus, bilindiği üzere iPhone 7’nin ufak değişiklikler yapılmış kopyası. Apple’ın iPhone 6’dan bu yana kullandığı klasik tasarımı birebir kullandığını söylebiliriz. Zira, asıl değişikleri iPhone X için uyguluyorlar.

Renk konusunda Apple, gümüş, altın ve uzay grisi seçeneklerini sunmuş. Şunu söylemeliyiz ki bu renklerin önceki nesillerle uzaktan yakından ilgisi yok. Örneğin uzay girisi, iPhone 6S’te olduğu gibi gri değil, bildiğiniz koyu gri, özellikle de arkası da cam olduğu için parlak ve (bence) iPhone 7’nin Jet Black modeline daha çok benziyor. Gümüş ise daha çok beyaz renkte, altın rengisi karamelize edilmiş bir pembe görünümde. Kişisel görüşüm, ön kısmı beyaz olduğu için gümüş renk iPhone ile farklı renklerde kılıfların daha uyumlu durduğu (Örneğin kırmızı-beyaz, lacivert-beyaz gibi). Siyah renk ile ise koyu renk kılıflar daha uyumlu duruyor gibi. Yine de renk seçimi sizin kişisel tercihiniz.

Tasarımdaki en büyük değişiklik arka tarafın alüminyum yerine cam olması. Apple, bu camın oldukça dayanıklı bir yapısı olduğunu söylüyor. Yine de bir kılıfla kullanmanızı tavsiye ederiz, çünkü cam yüzey biraz kaygan. Cama geçilmesinin en önemli sebebi de kablosuz şarjı mümkün kılabilmek.

iPhone 8, iPhone 7’ye göre birkaç gram daha ağır, ama bunu farketmek oldukça güç diyebiliriz. Kağıt üzerinde bir tık daha kalın olan iPhone 8’in bu kalınlık fazlalığını da farketmek güç. Zaten iPhone 7 ve iPhone 7 Plus kılıflarını da iPhone 8 ve iPhone 8 Plus’ınızda kullanabilirsiniz.

Özellikle uzay grisi (koyu gri olarak okuyun) olan ürün parmak izi ve toz belli ediyor. 

 

Ana ekran tuşu, iPhone 7’de de olduğu gibi basmalı değil. Yani aslında oradaki tuş oynamıyor. Size basma hissi vermek için cihazda bulunan özel titreşim motoru kullanılıyor. Benzer bir teknoloji Mac’lerde bulunan Force Touch Touchpad’lerde kullanılıyordu. Cihaz kapalıyken ana ekran tuşuna bastığınızda da gerçekten hareket etmediğini görebilirsiniz. Cihazın masada sabit durduğu zamanlar bu efektin gerçekçi his vermediğini söyleyebiliriz ama cihaz elinizdeyse tuşa basıldı hissi gayet başarılı bir şekilde anlaşılıyor (çünkü aynı zamanda parmaklarınız/avucunuz da cihazla temas halinde olduğundan hareketi anlıyorsunuz).

Cihazın üzerinde ana ekran tuşu (aynı zaman TouchID parmak izi sensörü), ses açma ve kısma tuşları ve güç tuşu bulunuyor. iPhone 7’de de olduğu gibi bu cihazda ayrıca kulaklık çıkışı bulunmamakta. Ses çıkışı ve şarj için Lightning girişini kullanmanız gerekiyor. En azından iPhone 8 ile cihazı kablosuz şarj edip müzik dinleyebilirsiniz. Yok ben hem kabloyla şarj edeceğim hem de müzik dinleyeceğim diyorsanız AirPods ya da başka bir bluetooth özellikli kulaklık satın almanız ya da aksesuar kullanmanız gerekiyor.

Cihazda IP67 sertifikası bulunmakta. Bu da toz ve suya karşı dayanıklı olduğu anlamına geliyor. Tatlı suda 1 metre derinlikte 30 dakikaya kadar su geçirmeyen bir cihaz olsa sıvı temasları garanti kapsamında değerlendirilmiyor. O yüzden bu özelliği yanlışlıkla suya düşmelere ve su sıçramalarında dayanıklılık olarak değerlendirmek gerek. Her ne kadar su altında da çalışan bir cihaz olsa da korumasız olarak suyun altında kullanmak riskli bir davranış. Yani zorlamayın 🙂 

iPhone 8 Tasarım Özellikleri Teknik Bilgiler

Boyutlar: 138.4 x 67.3 x 7.3 mm
Ağırlık: 148 g
Koruma: IP67 toz ve suya dayanıklılık sertfikası
Ekran: 4.7 inch
Ekran/Kasa Oranı: %63.4
Oleografik kamplama, iyonize güçlendirmeli cam

iPhone 8 Plus Tasarım Özellikleri – Teknik Bilgiler

Boyutlar: 158.4 x 78.1 x 7.5 mm
Ağırlık: 202 gram
Koruma: IP67 toz ve suya dayanıklılık sertfikası
Ekran: 5.5 inch
Ekran/Kasa Oranı: %67.4
Oleografik kamplama, iyonize güçlendirmeli cam

 

iPhone 8 ve iPhone 8 Plus Ekran İncelemesi

iPhone 8 ve iPhone 8 Plus’da iPhone’larda artık alışılmış olan IPS LCD ekran görüyoruz. iPhone 8’de 4.7inch 750 x 1334 ekran çözürlüğünde 326ppi bir ekran kullanılmış. iPhone 8 Plus’ta ise 5.5inch 1080 x 1920 ekran çözünürlüğünde 401ppi ekran kullanılmış. Her ikisinde de ekranlar 16:9 en boy oranında.

Ekranlar çözünürlük olarak günümüzde rakiplerine göre düşük kalıyor diyebiliriz. Çünkü artık 720p’ye yakın çözünürlükleri sadece giriş ve orta düşük seviye Android cihazlarda görüyoruz. (Ne deseniz haklısınız)

Apple’ın neden iPhone X’e kadar düşük çözünürlüklü ekran tercih ettiğinin bir başka açıklaması da (bizce) cihazları ince tutmak için pili küçük tutması ve yüksek çözünürlüklü ekranların çok enerji tüketmesi. Ayrıca yüksek çözünürlüklü ekranlarda grafikleri oluşturmak için daha yüksek bir işlem gücü ve bellek gerektirmesi. Hatta birçok firma (örneğin Samsung) ekran çözünürlüğünü kağıt üstünde yüksek tutsalar bile kullanılan çözünürlüğü yazılımla düşürüp göz boyuyorlar. Örneğin severek kullandığım Note5’in Nougat güncellemesiyle varsayılan çözünürlüğü 1080p’ye ayarlanıyor. Bu da aslında iPhone 8 Plus’a göre daha düşük bir ppi değerinde kullanıyorum anlamına geliyor. Ayrıca birçok oyunda da performans düşmesin diye grafikler 1080p ya da 720p olarak çalıştırılıyor (Muhtemelen iPhone X’te de öyle olacak). Yani belki de çoğumuzun bilgisayarlarında bile olmayan 2K ya da 4K ekranları telefona sıkıştırmaya çalışmak günümüzün işlemci ve pil teknolojileriyle pek de doğru değil. O yüzden Apple, 2K ekranları iPad ve Mac’lerde tercih ediyor. (iPad 3’ten beri iPad’lerde retina ekran kullanılıyor)

Tabii ki bir yandan da unutulmamalı ki ekran kalitesini belirleyen çözünürlükten farklı şeyler de var. Ve Apple bunlarla öne çıkıyor. Öncelikle her iki cihazda da P3 geniş renk aralıklı (P3 wide color gamut) ekran kullanılmış. Bu da, daha çok rengi daha gerçeğe yakın gösterebildiği anlamına geliyor. Bu teknolojiyi Samsung tarafı da Galaxy S8 ile birlikte kullanmaya başladı.

Apple’ın bunca yıldır AMOLED ekrana geçmeme sebebinin de AMOLED ekranların tam olarak bu konuda yani renk gösterimi konusunda oturmamış olmasına bağlıyoruz. Örneğin, Samsung Galaxy Note5 ve S6 gibi cihazlarda her ne kadar renkler canlı olsa da siyaha yakın gri tonlarında ciddi problemler oluyordu.

Ekranla ilgili bir diğer özellik de 3D touch teknolojisi. Ekrana bastırmanızın kuvvetini anlayan bu özellik, iOS 11 ile birlikte birçok fonksiyona kolayca erişmenizi sağlıyor. Örneğin bir fotoğrafa dokunmak yerine bastırıp yukarı kaydırarak açılan menüden fotoğrafı silebilir ya da paylaşabilirsiniz. Olmazsa olmaz bir özellik değil belki de ama ekstra kolaylık.

iPhone 8 ve iPhone 8 Plus’ta iPhone 7’den farklı olarak TrueTone Display özelliği gelmekte. Bu ekranın ortam ışığının rengine göre kendini adapte edebilmesini sağlayan bir özellik. Örneğin sarı ışık altındaysanız ekran da hafif sarıyor ve ortama uyum sağlıyor, bu sayede renkleri daha net algılamanız ve ekrana bakarken gözünüzün yorulmaması sağlanıyor. Apple daha önce bu özelliği iPad Pro’larda kullanmıştı iPhone 8 ile birlikte artık telefonlarda da kullanılabilir hale geldi.

Özetle, iPhone 8 ve 8 Plus’un ekranı kötü mü? Hayır değil ama piyasadaki en iyi ekranlar da değil. 

iPhone 8 Performans İncelemesi

iPhone 7’den sonra pek yenilik gelmediğinden akıllardaki soru iPhone 8 performans konusunda ne alemde oluyor haliyle…

Apple, iPhone 8 ile birlikte A11 Bionic isimli işlemcisini kullanmaya başladı.

iOS 11 ile zaten tüm cihazlarımız 64bit mimarisine geçiş yaptı ve artık Apple 32bit uygulamaları desteklemiyor. Bu yüzden A11 Bionic de 64 mimarisine sahip 6 çekirdekli bir işlemci. Bu çekirdeklerin dördü güç tasarrufu/yüksek verimli ve iPhone 7’dekilerden %70 daha hızlı. İkisi  ise yüksek performanslı ve iPhone 7’dekilerden %25 daha hızlı. Apple iPhone 8 ile birlikte ikinci nesil Apple tasarımı performans kontrolcüsü de kullandığını ve bu sayede çok işlemli iş yüklerinde %70’e varan daha yüksek performanslar elde edilebileceğini söylemişti. iPhone 8, iPhone 7’nin aksine tüm çekirdekleri aynı anda kullanabiliyor.

İşlemciyle birlikte A11 Neural Engine dediğimiz, yapay sinir ağları hesaplamalarını da yapabilen bir özellik geliyor. FaceID gibi makine öğrenmesi kullanılan işlemlerde Neural Engine kullanılarak belli başlı makine öğrenmesi algoritmaları çok daha hızlı bir şekilde çalıştırılabiliyor.

Ayrıca M11 hareket işlemcisi ve 3 çekirdekli Apple tasarımı grafik çipi de cihazlarda yer almakta. M11 sayesinde arttırılmış gerçeklik uygulamaları çok daha doğru şekilde çalışabilecek. Grafik işlemcisi, A10’dakinden %30 daha hızlı olmakla kalmayıp aynı zamanda A10 ile aynı performansı yarısı kadar enerji tüketerek sağlayabiliyor.

iPhone 8’de 2 GB RAM, iPhone 8 Plus’ta ise 3 GB RAM bulunmakta. iPhone 8 Plus’da daha yüksek miktarda RAM kullanılma sebebi, ekran çözünürlüğünün daha yüksek olması ve ikinci kamerayla, portre moduyla ilgili işlemlerde daha çok belleğe ihtiyaç olması.

Benchmark ve hız testlerini yapmadan görüşümüzü söyleyelim: iPhone 8 gerçekten hızlı. En zorlayıcı oyunlarda bile grafik kalitesi oldukça iyi ve tek bir takılma yok. Asphalt 8, Asphalt Xtreme, Bully, GTA: San Andreas gibi zorlayıcı oyunlarda bile tek bir sıkıntı yaşamadık. Uygulamaların açılış ve yanıt verme süresi oldukça iyi. Tabii ki, Apple ekosistemi içerisinde yer alan bir çok cihaz, tüm bu oyunları zaten sorunsuz çalıştırabiliyor. Cihaz sayısı az olduğundan, oyun ve uygulama geliştiricileri, performansı iyileştirebilmek adına kullanılan cihazlara göre bazı grafik özelliklerini açıp kapatabiliyorlar. Örneğin bir oyunda iPhone 6’da yansımalar ve gölgeler kapalıyken iPhone 7 ve iPhone 8’de açık olarak çalışabiliyor. (Tabii ki Android’te de bu yapılabiliyor ama cihaz sayısının fazla olması her zaman istenen sonucun alınamaması anlamına geliyor)

iPhone 8’i 3D Mark’ın Slingshot Extreme testine soktuk ve aldığı puan 2464 oldu. Aynı teste bir iPhone 7’yi soktuk ve 1863 puan aldı. iPhone 8’in Slingshot Extreme Unlimited testinde aldığı puan ise 2831.
Yine 3DMark’ın API Overhead testinde iPhone 8 OpenGL ES 3.0’da 356 103, Metal’de ise 2 383 815 puan aldı. iPhone 7 ise aynı testte OpenGL 215 825, Metal ise 1 966 080 puan aldı. 

iPhone 8’in Antutu skoru 206 448 olurken, iPhone 7’in Antutu skoru 140 121 olarak çıktı. Testler her iki cihazda da iOS 11 kullanılarak yapıldı.

Benchmark testlerinin sonuçlarını aşağıdan görebilirsiniz:

Sonuç olarak iPhone 8, şu an için piyasadaki tüm mobil cihazları geride bırakan bir işlemci ve GPU performansı sergiliyor desek hatalı olmayız sanıyorum. Ayrıca cihaz zaten hız rekorları kıran iPhone 7’ye göre biraz daha hızlı. A11 Bionic’in hızlı olma sebebi aynı zamanda iPhone X’in yüksek çözünürlüklü ekranı, FaceID ve Portre fotoğraf modu gibi özellikleri de rahatça çalıştırabilmek. A11, küçük iPhone 8 için fazlasıyla güçlü bir işlemci.

iOS 11 (bu yazıyı yazarken 11.0.3), görünümün değiştiği iOS versiyonlarında olduğu gibi (bknz iOS 7) ufak tefek yazılımsal hatalara sahip. O yüzden iOS 11.1 ve sonrasında hem bu hataların giderilmesi hem de yeni cihazlarda karşılaşılabilecek sorunların çözülmesiyle performans biraz daha artabilir.

Ben hem Android hem iOS cihazları aynı anda kullandım ve kullanıyorum, bu benim ilk iPhone’um. Genellikle Android tarafından gelen eleştiri hala 4000 lira verip 2GB bellekli cihaz alıyorsunuz. Benim dikkat çekmek istediğim nokta şu ki, hem yazılım hem de donanım, üstüne de uygulamalar optimize edildiğinde 2GB RAM ve 6 çekirdekli bir işlemci; 6GB RAM ve 8 çekirdekli işlemci kullanan bir cihazla yarışabiliyor, hatta daha hızlı çalışabiliyor. Yani ekran konusunda olduğu gibi,kağıt üzeri veriler değil de tecrübe edilen veriler zaman zaman daha gerçekçi bir değerlendirme sağlayabiliyor. 

iPhone 8 Ses ve Hoparlörler

iPhone 8’in ses çıkışı oldukça başarılı. Telefon görüşmesi yaptığınız hoparlörü de kullanarak stereo ses çıkışı sağlanıyor. Ses çıkışı iPhone 7’ye göre biraz daha yüksek ve (bizce) bu kadar küçük bir cihaz için oldukça tatmin edici. 

Müzik uygulaması, Apple Music ile (Ayarlar’dan iCloud Müzik Arşivini ve Apple Music’i açıp ayda 10 TL verirseniz) entegre olabiliyor. Bu sayede ek bir uygulama yüklemeden istediğiniz albümü sanki cihazınıza atmışsınız gibi dinleyebiliyorsunuz. Apple Music’te olmayan şarkıları da bilgisayarınızdan iCloud Müzik arşivinize yükleyip dinleyebiliyorsunuz. Yabancı popüler şarkılarda şarkı sözlerini de görebiliyorsunuz. Sadece Apple cihazlar kullanıyorsanız Apple Music oldukça iyi bir çözüm olabilir. (Gerçi, Apple Music Android uygulaması eskisine göre oldukça iyi)

iOS 11 ile birlikte cihazlar artık FLAC çalabiliyor!!! Ama Müzik uygulamasında ve bilgisayarda iTunes üzerinden değil. Yılın saçmalığı! Profesyonel kalite ses deyince aklıma gelen ilk şey kayıpsız ses formatları. Bu formatlar bildiğimiz MP3, AAC gibi kayıplı formatların aksine sesi sıkıştırırken bilgi kaybı yaratmıyor. Kayıplı formatlar ise duyamayacağımızı düşündüğü verileri belirli bir akustik modele ve bit hızına bağlı olarak geri dönüştürülemez olarak atıyorlar. Yıllardır Apple, kendi özel kayıpsız ses biçimini yani ALAC’ı kullanıyor (Apple Lossless Audio Codec – Apple Kayıpsız Ses Codec’i) ama çoğu kişi FLAC (Free Lossless Audio Codec – Özgür Kayıpsız Ses Codec’i) kullanmakta. Çünkü FLAC hem açık kaynak bir format hem de Android dahil farklı cihazlar tarafından destekleniyor. İki format da kayıpsız olduğu için birbiri arasında kayıpsız dönüşüm mümkün olsa da bunlar hep zaman kaybı. iPhone’un teknik özelliklerinde FLAC yazdığını görseniz de aldanmayın. iTunes henüz FLAC dosyaları senkronize edemiyor, ama FLAC dosyalarını Dosyalar uygulaması üzerinden yürütebiliyorsunuz. Belki Apple, ilerleyen tarihlerde buna çözüm bulur.

Cihazın en çok eleştirilen yanı da 3.5mm standart kulaklık girişi olmaması. Evet kutudan eski kulaklarını kullanabilmeniz için bir dönüştürücü çıkıyor. Ama hem şarj edeyim hem müzik dinleyeyim derseniz bir adet adaptör daha satın almanız gerek.

Aşağıdaki videoda bu işe yarayan Belki Lightning Audio + Charge adaptörünü incelemiştik:

iPhone 8 ilk çıktığında görüşme sırasında bir hışırtı sesi duyulduğu yorumları görmüştük. Bu sorun iOS 11.0.2 güncellemesiyle düzeltildi. Cihazı satın aldıktan hemen sonra 11.0.3’e yükselttiğimiz için biz bu sorunu göremedik.

iPhone ile gelen kulaklık aşağı yukarı 70-80 liralık kulaklıklar seviyesinde. Kulağın içine girmemesine rağmen bassları fena değil. Kulakta askıda kaldığı için kulakta olduğu hissi pek olmuyor ayrıca öyle olması kulak içine giren kulaklıklara göre daha sağlıklı, ama izolasyonu da azaltmış oluyor, gerçi yolda yürürken kullanıyorsanız daha güvenli oluyor. Uzun süre dinledikten sonra plastik kulakta kaşıntı yapabiliyor. (Benim kulağım biraz hassas, sizde yapmayabilir)

iPhone 8 Kamera İncelemesi

iPhone 8 ve iPhone 8 Plus’da 12MP kamera sensörü bulunmakta. Her ikisinde de f/1.8 odak var. iPhone 8 Plus’ta ikinci bir kamera yer alıyor. Telephoto adı verilen bu kamera ƒ/2.8 odaklı ve 2x optik yakınlaştırma yapabilmenizi sağlıyor. iPhone 8 Plus’ta bulunan ikinci kamerayla birlikte 10x zoom yapabilirken iPhone 8’de 5x zoom yapabilirsiniz.

Her iki modelde de şu özellikler bulunmakta:

 • HDR
 • Optik Görüntü Sabitleme (Sallanmaları azaltan bir teknoloji)
 • 4 LED’li TruTone flash
 • Hibrid kızılötesi filtresi
 • Otomatik odaklama
 • 6 aşamalı lens teknolojisi

Live Photos özelliği iki modelde de kullanılabilir ve artık iOS 11 ve MacOS High Sierra ile düzenleme yapmak daha kolay. (Live Photo, fotoğraflara 3D touch özelliği ile dokunduğunuzda hareketlendiren bir özellik – Harry Potter filmindeki gazetelerdeki resimler gibi)

Gelelim Apple’ın bu cihazlarda bizi şaşırttığı şeylere. Öncelikle cihazın işlemcisinin gücü kameraya da yansımış diyebiliriz.

Standart videolar için:
4K çözünürlüğünde 60fps, 30 fps ya da 24 fps video kaydı
1080p FULL HD çözünürlüğünde 60fps ya da 30 fps video kaydı
720 fps çözünürlüğünde 30fps video kaydı.

Bununla birlikte yavaş çekim modunda:
1080p Full HD çözünürlüğünde 240fps ya da 120fps video kaydı.

4K çözünürlükte 60fps video yakalama özelliği iPhone 8 dışında cihazlarda şimdilik olmayan bir özellik. Yavaş çekimde Full HD 240fps’de gerçekten inanılmaz bir rakam. (FPS=Frames per Second, saniyedeki kare sayısı)

 

iPhone 8 için resimler HEIF (High Efficiency Image Format – Yüksek Verimlilikli Resim Formatı) biçiminde kaydediliyor. Bu format JPG göre daha az yer kaplayıp daha yüksek görüntü kalitesi sunabiliyor. Videolar içinse HEVC (High Efficiency Video Codec – Yüksek Verimlilikli Video Codeci) formatı kullanılıyor. Bu da aynı şekilde videolarınızı kalitesi aynı kalsa bile %30 daha az yer kaplayacak demek. Yeni video ve resim formatlarını ayarlardan kullanmamayı tercih edebiliyorsunuz.

Ön kameramız ise 7 MP, 1080p çözünürlüğünde 30fps video kaydı yapabiliyor. Ön kamera, flash olarak ekranı kullanabilme ve Live Photo çekebilme özelliğine sahip.

iPhone 8 Örnek Resimler

Aşağıda farklı ışık koşullarında çekilmiş örnek resimlerimizi görebilirsiniz. Resimleri tam boyutta görmek için üzerlerine tıklayıp tam boyutta göster seçeneğini seçin.

iPhone 8 Bağlantı Özellikleri

iPhone 8, bağlantı konusunda da son teknolojileri takip ediyor diyebiliriz. Bluetooth 5.0 teknolojisini kullanan cihaz, her ne kadar ses amaçlı olarak arabanıza ya da kulaklıklara bağlanabilse de Bluetooth üzerinden dosya aktarımı yapmak mümkün değil. Bu sorunu aşmanın bir çok yolu var. Birincisi AirDrop kullanmak, ikincisi ShareIt gibi bir uygulama kullanmak, üçüncüsü ise internet üzerinden bulut servisleriyle dosya alışverişi yapmak.

Konumlandırma konusunda iPhone 8 bir adım önde çünkü GPS ve GLONASS dışında Galileo, ve QZSS konumlandırma sistemlerini de destekliyor. Galileo, Avrupa Birliği tarafından yürütülen ve GPS’e rakip olan bir sistem ve kullanılmaya başlandı. Çok yakında tam kapasiteyle çalışacak olan sistem, GPS’e göre daha net konumlandırma sağlayabiliyor. Özellikle iPhone 8 tüm sistemler birlikte kullanıldığından çok daha başarılı bir navigasyon deneyimi yaşayabileceğinizi söyleyebiliriz.

iPhone 8, VoLTE ve VoWiFi (WiFi Calling) özelliğini de destekliyor. Yani yurtdışındayken ya da telefon çekmediğinde bile WiFi üzerinden görüşme yapabiliyorsunuz. Nano SIM destekleyen cihaz, bir çok LTE bandını da desteklediğinden sorunsuz ve hızlı internetin keyfini sürebilirsiniz.

iPhone 8 Batarya ve Pil Ömrü İncelemesi

iPhone 8 ile birlikte 1821 mAh,  iPhone 8 Plus ile ise 2691 mAh pil gelmekte. iPhone 8 ile gelen en önemli değişikliklerden biri de artık kablosuz şarjı desteklemesi. Apple bu konuda oldukça iyi bir hamle yaparak Qi Wireless Charging standardını destekliyor. Bu da demek oluyor piyasadaki, örneğin Samsung cihazlarla kullandığınız kablosuz şarj cihazınız iPhone’larda da çalışabilecek.

Apple, kablosuz şarj konusunda da biraz gecikmiş olsa da, iPhone kullanmıyor ya da tercihinizi iPhone 8’den yana yapmayacak olsanız bile bu karar size avantaj sağlayacaktır. Öyle ki, Apple’ın kendi uydurduğu bir teknoloji yerine Qi kullanması, gelecekte Qi kullanan kablosuz şarj unitelerini bir çok yerde görebileceğimiz anlamına geliyor. Yani Android kullanıyor olsanız bile kablosuz şarj cihazlarını hayatımızın içinde daha çok göreceğiz.

Evde otururken takarım şarjı gitsinciyseniz, kablosuz şarj sizin için çok önemli olmayabilir ancak arabalarda da gün geçtikçe bu özelliğin standartlaşmasını bekliyoruz (Halihazırda üst modellerde olan bir özellik). Yani telefonlarımızı kabloya bağlamadan arabada uygun bir yere koyduğumuzda şarj olması sık seyahat edenler için büyük kolaylık olacaktır. Apple da belki bunun yaygınlaşmasını sağlayacak.

Pil ömrü konusunda iPhone “günü çıkarma” yaklaşımı içerisinde. Evet, A11 ve yeni GPU mimarisindeki gelişmeler enerji tüketimini azaltıyor ama 1821 mAh pil oldukça düşük bir rakam (eski telefonumun neredeyse yarısı, ama eski telefonum da günü anca çıkarıyordu) Çok seyahat eden ve telefonunuzu sık sık şarj etme imkanı olmayan biriyseniz iPhone 8 Plus’a ya da iPhone X’e yönelmenizi tavsiye ederim.

Şimdiye kadar yaklaşık yedi iPhone 8 Plus cihazının pili şişmiş diye internette haberler yayınlandı. Apple, konuyla ilgilenmekteymiş. Bir kişi ise iPhone 8 Plus’ının kutudan şişmiş pil ile çıktığını belirtmiş. Satışı milyonları bulan bu cihazlar için 7-8 cihaz, üretim standartında kabul edilebilir hata oranının altında kalıyor diyebiliriz. Test ettiğimiz cihazda benzer bir problem ortaya çıkmadı. iPhone tasarımı, pil şiştiğinde (patlamak yerine) ekranı aralayacak şekilde yapılmış. Herhangi bir sorun durumunda (özellikle de olay genişlerse) Apple’ın garanti kapsamında cihazları değiştireceğini düşünüyoruz, bu yüzden yurtdışından iPhone alanların cihazlarının garantisinin Türkiye’de de geçerli olduğundan emin olmasını tavsiye ederiz. Bu konu netleşene kadar cihazınızı topraklı bir prizde ve orijinal şarj aleti ve lightning kablosuyla şarj etmenizi tavsiye ediyoruz.

iPhone 8 Yazılım İncelemesi

Bu inceleme içerisinde uzun uzun iOS’ü anlatmaya gerek yok. Android’e göre biraz daha kapalı ve minimal bir işletim sistemi. Ancak donanım ve yazılım aynı firma tarafından tasarlandığından iOS ile birlikte aslında belli bir ekosistemin içine girmiş oluyorsunuz. 

iOS’i tercih etme nedenlerinizde biri de güvenlik olabilir. Çünkü Apple, ortaya çıkan güvenlik açıklarını çok hızlı bir şekilde kapatıyor. Android tarafında Google tarafından her ay yayınlanan güvenlik yamaları size her ay gelmeyebildiği gibi (gelse bile ayın sonunda geliyor) hiç de gelmeyebiliyor. Cihazı aldıktan 1.5-2 sene sonra elinizdeki cihaz, kritik güvenlik açıklarıyla ortada bırakılmış olabiliyor, çünkü cihaz üreticiniz muhtemelen yeni çıkardığı cihazla ilgileniyor. (Benim önceki cihazım Galaxy Note 5 en son güvenlik yamasını 2 ay önce aldı ve bu süreçte çok kritik bluetooth ve WiFi açıkları ortaya çıktı, bunlarla birlikte yine kritik ve Google tarafından hazırlanmış güvenlik yamaları da 2 aydır cihazıma verilmedi) Apple ise, bir çok cihazı aynı anda güncelliyor ve çıkmasından 4 sene geçmesine rağmen iPhone 5S bile son güncellemeleri alıyor. Evet, cihazlar güncellemeyle gelen özelliklerden dolayı belki biraz yavaşlıyor ama sonuçta güncelleyip güncelleme seçeneği size kalmış oluyor.

iPhone 8 İnceleme Özeti

Apple, iPhone 8 ve iPhone 8 Plus’ı bir nevi iPhone 7S ve 7S plus olarak hazırlamış. Asıl değişiklikleri ise iPhone X’e saklamış. Ancak iPhone X sizin için pahalı veya büyükse, FaceID size pek uymuyorsa ya da klasik iPhone tasarımını beğeniyorsanız, iPhone 8’i ya da iPhone 8’i tercih edebilirsiniz. Sonuçta, aynı işlemci performansı, aynı kamera ve aynı işletim sistemi sizi bekliyor olacak.

YORUM YAP

Yorumunuzu giriniz
İsminizi giriniz