iPhone 7 ve 7 Plus için 20 Yararlı İpucu!

1
44219

Kullanmakta olduğunuz iPhone 7 veya 7 Plus cihazından memnun musunuz? Cevabınız evet olacaktır! O zaman buradaki ipuçlarıyla cihazınızı daha fazla keşfedin!

iPhone 7 ve 7 Plus, Apple’ın yapmış olduğu en son ve kesinlikle en mükemmel cihazlar. Bu şık cihaz elinizde, peki bundan sonraki adımınız ne olacak?

iPhone 7 ve 7 Plus Cihazlarını Keşfedin!

Touch ID, yeni kamera ve Lightning girişi ile kulakları bağlayabilme gibi genel özelliklerinin ötesinde iPhone sahiplerinin bilmiyor olabileceği çok sayıda ipucu mevcut. Bir iPhone 7 ustası olmak istiyorsanız, gerekli bilgileri bilmeniz gerekmektedir. Tabi ki biz sizin için en iyilerini bir araya getirdik.
 

Yeni iPhone’un üstesinden gelin

Yeni Ana Ekran Düğmesi iyi hissettirmiyor değil mi?

iPhone 7, Ana Ekran Düğmesi için gerçek bir düğmeye sahip ve dokunmatik ekran gibi çalışan bir kapasitif sensör odaklı disk bulunuyor. Ancak, Apple’ın Taptic Engine’inin akıllı bir şekilde uygulanması sayesinde bastığınızda bir düğmeymiş gibi hissettiriyor. Taptic Engine’in Apple Watch cihazlarında da yer aldığını belirtelim. Bu hissi zarif bir şekilde değiştirebileceğinizi biliyor muydunuz?
 
Ana Ekran Düğmesi Tıklama Hissi Ayarı
 

Bunun için Ayarlar -> Genel -> Ana Ekran Düğmesi yolunu izleyin. Burada tıklama hissini değiştirmeniz için üç seçenek bulunmaktadır. Sizin için en iyi olanı seçin.

Kilit ekranındaki Kamera kısayolu nerede?

Diğer iPhone cihazlarında kamerayı hızlı bir şekilde açmak için kilit ekranında kaydırabileceğiniz küçük kamera simgesinin olduğunu hatırlıyorsunuz değil mi? Ancak iOS 10’da bu simge yok. Hiç telaş yapmayın. Kamerayı anında açmak için kilit ekranındayken ekranı sağdan sola kaydırın. İşte bu kadar hızlı ve kolay.

Kilit Ekranı Kamera Kısayolu

Cihaz yeniden başlatmaya nasıl zorlanır?

iPhone Yeniden Başlat Tuşları

iPhone 7 fiziksel bir Ana Ekran düğmesine sahip değil. Bu yüzden yeniden başlatma zorlama veya sıfırlama (hard reset) yöntemi değişti. Artık, telefonunuzun sağ tarafında yer alan güç tuşuna ve sol tarafındaki ses kısma tuşuna aynı anda basmanız gerekiyor. Telefonunuz yeniden başlayana ve Apple logosunu görene kadar bu tuşlara basmaya devam edin.

3.5mm kulaklık adaptörünü unutmayın

Kulaklık Adaptörü

Apple, iPhone 7 ve 7 Plus cihazlarına bir adaptör ekledi. Böylece 3.5mm kulaklık girişini kullanabilmeniz mümkün. Telefonunuzun kutusunu heyecanlı bir şekilde açtınız ve geri kalan parçaları incelemediniz. Ancak kutuda kolayca unutulabilecek bir parça da var: Adaptör. EarPods’un bulunduğu kısmın hemen arkasında bantlanmış şekilde bulabilirsiniz.  Apple’ın kutudan çıkan kulaklığını kullanmayacaksanız kulaklık adaptörünü gözünüzden kaçırabilmeniz mümkün.

Aynı anda müzik dinlemek ve cihazı şarj etmek mümkün mü?

Lightning Bağlantısı

Lightning bağlantısına kulaklığınızı taktınız ve pil göstergesi %1 gösteriyor. Ne yaparsınız? Bluetooth kulaklık bir seçenek değilse o zaman başka bir adaptör için düşünmeden para harcayacaksınız. Belkin, hem şarj hem ses için Lightning bağlantı adaptörüne sahip ve Apple’ın kendi sitesinde satılmaktadır. Ürünü “Belkin Lightning Audio + Charge Rockstar” adıyla araştırabilirsiniz.

Ayrıca Apple’ın 189 Lira fiyatındaki iPhone 7 Lightning Dock kendinden 3.5mm kulaklık portu var. Bunun yanı sıra kablosuz şarj sistemlerine de göz atabilirsiniz.

3D Touch ve Touch ID

3D Touch gerçekten de kullanışlı

Bu sadece iPhone 7 veya 7 Plus için geçerli değil. 3D Touch, iOS 10’da büyük ölçüde geliştirildi ve iPhone 6S ve 6S Plus’ta da çalışan yeni özellikler eklendi. Apple’ın son telefonuna sahip olmasanız bile denemeniz mümkün. Güncellemelerle çok sayıda yeni özellikler eklenecektir. Ancak şu an için uygulama simgelerine veya bildirimlere sert basın ve neler olduğunu görün.

3D Touch Mesajlar ve Instagram

İşte bizim birkaç favorimiz:

  • Mesajlar simgesine sert basın ve yeni bir mesaj oluşturmak veya en sık kullandığınız kişilerinize doğrudan mesaj göndermek için hızlı erişime sahip olun.
  • Instagram uygulamasına sert basın ve yeni gönderi paylaşmak, arama yapmak, hareketlerinizi incelemek veya Direct Message’a ulaşmak için hızlı erişime sahip olun.
  • Telefonunuz kilitliyken herhangi bir bildirime sert basın ve ek kontrolleri görün. Örneğin, telefonunuzun kilidini açmadan iMessages uygulamasında yanıtlar verebilirsiniz.

3D Touch kullanarak uygulama değiştiriciyi açın

Uygulama Değiştirici

Uygulama değiştirici iOS’in bir süredir parçasıdır ve Ana Ekran düğmesine iki kez tıklayarak kolayca erişebilmektedir. Özellik, her iki yönde de kaydırarak seçebileceğiniz açık tüm uygulamaları karşınıza getiriyor. 3D Touch’ın tanıtımı ile bu özelliği kullanmak için alternatif bir seçenek hayatımıza girdi. Basitçe ekranınızın sol kenarına basın ve uygulamaları açmak için ekranınızın ortasına doğru kaydırın veya ekranınızın sol kenarına basıp basılı tutun. Ayrıca ekranınızın sol kenarına basıp sağ tarafa doğru kaydırdığınızda son kullanmış uygulamaya geçiş yapabilirsiniz.

El feneri yoğunluğu ve sayaç

El Feneri ve Sayaç

3D Touch her geçen gün daha yararlı hale geliyor. Denetim Merkezi’ni açın ve el fenerine sert basın ve el feneri parlaklık yoğunluğu ayarını istediğiniz gibi değiştirin. Aynı şekilde sayaç simgesine sert basarak önceden belirlenmiş zamanı seçerek başlatabilirsiniz.

Touch ID ile kilit açma işlemini daha da hızlandırın

Bildiğiniz gibi Touch ID, Apple’ın kullanmış olduğu parmak izi sensörünün adıdır. Bu özellik telefonunuzu açarken iki farklı şekilde kullanılabilir. Biraz daha açacak olursak, ya tam basarsınız ya da hafif. Bunun iPhone 6S cihazında da seçenek olarak sunulduğunu belirtelim. Ancak varsayılan ayarı değiştirmek isteyebilirsiniz.

Parmağı Koyarak Aç

  • Ayarlar Genel > Erişilebilirlik -> Ana Ekran Düğmesi yolunu izleyin ve “Parmağı Koyarak Aç” seçeneğini etkinleştirin.
  • Etkinleştirdiğinizde, kilit ekranınız aktif iken telefonunuzu açmak için Ana Ekran düğmesine basmadan, sadece parmağınızı Touch ID üzerinde tutarak telefonunuzun kilidini açabilirsiniz.
  • Seçeneği devre dışı bıraktığınızda ise Ana Ekran düğmesine basmanız gerekmektedir.

Dokunuşları etkinleştirin veya devre dışı bırakın

Sistem Dokunuşları

iPhone 7’de neredeyse her şey size hafif bir vızıltı veya titreşim ile eşlik ediyor. Denetim Merkezi’ni veya Bildirimler (ekranınızın yukarısından indirdiğiniz) sayfasını sıklıkla kullanıyorsanız, muhtemelen bu hissi biliyorsunuzdur. Bunlar sisteminizin yapmak istediğiniz işlemleri algıladığını bilmenizi sağlayan dokunuşlar veya dokunuş geri bildirimleridir. Kısa da olsa bunları beğenmezseniz Ayarlar -> Ses ve Dokunuş yolunu izleyerek Sistem Dokunuşları ayarını devre dışı bırakabilirsiniz.

Yatma Zamanı, Araç Takımları, Büyüteç ve Daha Fazlası

Uyandırmak için kaldırın

Touch ID’nin çok hızlı kilit açma yeteneği sizi hayal kırıklığına uğratabiliyor. Sadece saati kontrol etmek istiyorsunuz ve hemen kilit açılıyor. Apple Watch cihazındaki gibi iOS 10 Uyandırmak İçin Kaldır özelliğine sahip. Telefonunuzu elinize aldığınızda Ana Ekran düğmesine basmadan ekranınız uyanmaktadır.

Uyandırmak İçin Kaldır

Bu özellik varsayılan olarak etkin bir şekildedir. Ancak değilse, Ayarlar -> Ekran ve Parlaklık yolunu izleyin ve Uyandırmak İçin Kaldır ayarını etkinleştirin. Tabi ki tercihinize göre etkinleştirebilir veya devre dışı bırakabilirsiniz.

Yatma Zamanı

iOS 10’un beğendiğimiz bir başka özelliği olan Yatma Zamanı’nı iPhone 7 kullanıcıları kesinlikle denemeli. Sabahları uyanmak için bir alarm ayarlamak yerine Yatma Zamanı, uyku saatlerini beRather than simply setting an alarm to wake up to in the morning, uyku saatlerini ayarlamanızı sağlıyor. Bir uyarı ile günün sonunda başınızı yastığa koyma vaktiniz geldiğini belirtiyor. Ayrıca Apple Health sayesinde uykunuzu takip ediyor.

Yatma Zamanı

Saat’i açın ve aşağıdan Yatma Zamanı modunu seçin. Saat kaçta uyanmak istediğinizi ve hangi günler alarm istemediğinizi seçin. Bunun yanı sıra her gün kaç saat uyumaya ihtiyacınız olduğunu, ne zaman anımsatılmasını ve alarm sesini seçin.

Hızlıca yeni araç takımları ekleyin

Araç Takımları

Apple iOS 10’da Bugün ekranının görünüşünü geliştirdi ve araç takımlarını her zamankinden daha kullanışlı bir hale getirdi. Zaten varsayılan olarak birkaç araç takımı bu ekranda yer almaktadır. Mevcut araç takımlarını kolayca düzenleyebilir ve yenilerini ekleyebilirsiniz. Bunu yapabilmek için ana ekranda veya kilit ekranında iken ekranınızı soldan sağa kaydırın ve en aşağıda yer alan Düzenle’ye dokunun. Bu şekilde diğer araç takımlarını görebilir ve mevcut olanları düzenleyebilirsiniz. Buna alternatif olarak ana ekranınızda bir uygulamaya dokunun ve bu uygulama araç takımı yeteneklerine sahipse, bir araç takımı gözükecek ve sağ üst köşede Araç Takımı Ekle seçeneği ile ekleyebileceksiniz.

Kamera lensini kilitleyin

Kamera Lensi

Çift kamera gerektirdiğinden bu özellikten sadece iPhone 7 Plus sahipleri faydalanmakta. Ayarlar -> Fotoğraflar ve Kamera -> Video Kaydı yolunu izleyin ve Kamera Lensini Kilitle seçeneğini etkinleştirin. Bu sizin iki lens arasında geçiş yapmanızı sağlayacak ve bunun yanı sıra geçiş yaparken meydana gelecek herhangi bir titreşimi önleyecektir.

Büyüteç’i etkinleştirin

Büyüteç

Bazen uzaktaki bir şeyi yakınlaştırmanız gerekir, ancak kamera uygulamasını açmak istemezsiniz. Öyleyse, Ayarlar -> Genel -> Erişilebilirlik -> Büyüteç yolunu izleyin ve Büyüteç ayarını etkinleştirin. Bu özelliği kullanabilmek için ise Ana Ekran düğmesine üç kez tıklamanız yeterli. Büyüteç’i kullanırken daha iyi görünüm için yakınlaştırma ve uzaklaştırma yapabilir ve fotoğraf çekmek için beyaz daire düğmesini kullanabilirsiniz. Üç kez tıklayarak çalıştıramıyorsanız Ayarlar -> Genel -> Erişilebilirlik -> Erişilebilirlik Kestirmesi yolunu izleyerek Büyüteç olarak değiştirin.

Mesaj Yazma İpuçları, Anılar ve Şarkı Sözleri

iMessage uygulamasında görünmez mesajlar gönderin

Görünmez Mürekkep

iOS 10’da Apple, insanların başkalarıyla mesajlaşması için yeni seçenekler ekledi. Mesela bunlardan biri mesajları gizleme özelliği. Mesajı alan kişi dokunmadığı sürece mesaj görünür olmayacaktır. Bu gizli mesaj özelliğini kullanabilmek için önce söylemek istediklerinizi yazın veya bir fotoğraf ya da video ekleyin. Daha sonra efektleri açmak için yukarı ok simgesine sert basın ve sonrasında ise Görünmez Mürekkep’e dokunun.

iMessage uygulamaları ile müzikler veya fotoğraflar gönderin

imessage-uygulamalari

iMessage, bunun için özel olarak geliştirilmiş uygulamalar ile geliyor. Bu uygulamalara, iMessage uygulamasında sol tarafta bulunan gri ok simgesine dokunarak açılan üç seçenekten üçgen şekline benzeyen çizim aracı gibi gözüken simgeye dokunun. Kaç tane yüklü uygulamanızın olduğuna bağlı olarak, sekmeler arasında geçiş yaparak GIF animasyonlarından, müziklere, kitaplığınızdan, Shazam etiketlerine kadar farklı şeyler gönderebilirsiniz. App Store üzerinden yeni iMessage uygulamalarını keşfedebilir ve indirebilirsiniz. Bu uygulamalara ise çizim aracına dokunduktan sonra sol alt köşede gruplanmış dört küçük kutuya dokunup Store’a dokunduktan sonra ulaşabilirsiniz.

iOS klavyesini trackpad olarak kullanın

Trackpad

Bu özellik, yazarken bir yazım hatası düzenlemek istiyorsanız inanılmaz derecede yararlı olacaktır. Klavyeyi kullanan herhangi bir uygulamada klavye üzerine dokunun ve tamamen boş olmasını bekleyin. Parmağınızı kaldırmadan, işaretleyiciyi dokunmatik ekranda serbestçe hareket ettirin. Bir kelime üzerine geldiğinizde, vurgulamak için dokunun veya tüm seçimi vurgulamak için iki kez dokunun.

Anılar filmini düzenleyin

Anılar

Son zamanlardaki tüm iyi vakitlerinizi göstermek için, iOS 10 fotoğraflarınızdan ve videolarınızdan Anılar oluşturmaktadır. Bunları slayt gösterisi sırasıyla tasarlayabilirsiniz. Fotoğraflar -> Anılar yolunu izleyin ve yukarıdan videoya dokunun ve kullanıcı kontrollerini açmak için bir kez daha dokunun. Düzenlemeye başlamak için ekranınızın sağ alt tarafındaki üzerinde çemberler olan üç yatay çizgiye dokunun. Burada Başlık, Müzik, Süre ayarları yapabilir ve kullanmak istediğiniz fotoğrafları ve videoları seçebilirsiniz.

Müzik uygulamasında şarkı sözlerini görüntüleyin

Şarkı Sözleri

Müzik dinlemek iyi bir şeydir. Bununla beraber müziğin sözlerini görmek hiçbir zaman zarar vermez. Müzik uygulamasında bir şarkı oynatılıyorken tam şarkıyı getirmek için aşağıdaki Şimdi Çalınıyor bölümüne, sonrasında ise diğer menüyü getirmek için sağ alt köşedeki üç sıralı noktaya dokunun. Açılan menüden Şarkı Sözleri seçeneğini bulun. Bu şekilde dinlediğiniz şarkıyla uyuşan şarkı sözüne ulaşabilirsiniz. Ancak sahip olduğunuz bütün şarkılarla veya Apple Music üzerindeki her şarkıyla çalışmadığını belirtelim. Şarkı Sözleri seçeneği menüde değilse, Apple henüz o şarkının sözlerini eklemediği anlamına gelmektedir.

Bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz?

1 YORUM

YORUM YAP

Yorumunuzu giriniz
İsminizi giriniz