Yeni Bir Uygun Fiyatlı Mı? Yoksa Eski Bir Üst Düzey Akıllı Telefon Mu Alınmalı?

0
795

Yeni bir akıllı telefon mu alacaksınız? Bu yazımızda yeni nesil uygun fiyatlı akıllı telefonlardan eski üst düzey akıllı telefonların avantajlarını anlatacağız.

Yeni bir akıllı telefon mu alacaksınız? Eğer yeni nesil üst düzey akıllı telefon alacak bütçeye sahip değilseniz yada yeni nesil üst düzey akıllı telefona fazla para vermeyi düşünmeyip uygun fiyatlı bir akıllı telefon almayı düşünüyorsanız uygun fiyatlı akıllı telefon alacağınıza birkaç sene önceki eski bir üst düzey akıllı telefon almanızı tavsiye ediyoruz örneğin şuan LG G5 LG firmasının en üst düzey akıllı telefonu ve uygun bir şekilde 1000 TL civarında LG’nin eski üst düzey akıllı telefonu LG G3 cihazını alabilirsiniz.

Üst düzey akıllı telefonlarım her yönden daha iyi olduğunu biliyorsunuzdur. Performans, güncelleme, kamera, tasarım, malzeme kalitesi vb. Fiyatı düşük olan akıllı telefonlarda fiyatı gereği bazı yönleri iyi bazı yönleri kötü olabiliyor.

Birkaç örnek vermek gerekirse incelemesini yaptığımız Samsung Galaxy J7 (2015) cihazı batarya ve kamera bakımından iyi olup performans bakımından kısılmış durumda, General Mobile 4G cihazı güncelleme ve performans bakımından iyi olup malzeme kalitesi ve kamera bakımından kısılmış durumda, Lenovo A7000 cihazı performans, ses ve batarya bakımından iyi olup depolama alanı ve arka kamera bakımından kısılmış durumda, HTC desire 626 cihazı performans ve arayüz bakımından iyi olup malzeme kalitesi, batarya ve kamera bakımından kısılmış durumda. Eski üst düzey akıllı telefonların avantajlarını aşağıda anlatacağız.

Daha İyi İșlemci: Üst düzey olması sebebiyle çıktığı senenin en iyi performans sağlayan işlemci üst düzey cihazlarda kullanılır. Böylelikle eski bir üst düzey akıllı telefon çoğu yeni nesil uygun fiyatlı akıllı telefonlardan daha fazla performanslı olur.

Daha İyi Kamera: Ust düzey olması sebebiyle çıktığı zaman en iyi şekilde kamera yazılımı ve donanımına sahip olur. Böylelikle uygun fiyatlı akıllı telefonlardan daha iyi kameraya sahip olursunuz.

Kaliteli Malzeme Ve Güzel Tasarım: Üst düzey akıllı telefonların fiyatı gereği malzeme kalitesi iyi olup güzel tasarımlara sahiptir. Böylelikle eski bir üst düzey akıllı telefon aldığınızda uygun fiyatlı akıllı telefonlardan daha kaliteli ve güzel tasarıma sahip akıllı telefonunuz olacaktır.

Güncelleme Ve ROM Desteği: Nexus ve Android One projesindeki cihazlar hariç diğer üreticiler üst düzey modellerine dahi pek iyi güncelleme vermemektedirler. Örneğin Samsung üst düzey akıllı telefonlarına 3 Android güncellemesi vermektedir Samsung 2014 yılında tanıttığı üst düzey Galaxy S5 ve Note 4 cihazlarına son olarak Android 6.0.1 Marshmallow güncellemesini verdi. Bu güncelleme ile 1.5 veya 2 sene sorunsuz kullanılacağını düşünürsek Android 6.0.1 Marshmallow verimliliğini kaybettiği zaman custom romlar ile Android sürümünüzü yükseltmeniz mümkün. Üst düzey akıllı telefonlar popüler olduğu için bu cihazlara custom rom çeşitliliği ve desteği daha fazladır. Burada dikkat etmeniz gereken Samsung’un Exynos işlemcili üst düzey akıllı telefonlarına Exynos işlemcilerinin kaynak kodları açılmadığı için fazla custom rom çıkmamaktadır. Custom rom için Snapdragon işlemcili üst düzey akıllı telefonları tercih edebilirsiniz.

Daha Fazla Depolama Ve Yüksek Harici SD Kart Desteği: Uygun fiyatlı akıllı telefonlarda dahili depolama alanı az olup harici SD kart desteği de az olabiliyor. Üst düzey akıllı telefonlarda daha fazla depolama alanı ve yüksek GB destekli harici SD kartları desteklemektedir. Böylelikle eski bir üst düzey akıllı telefon aldığınızda daha fazla depolama alanına ve yüksek GB destekli harici SD kart desteğine sahip olabilirsiniz.

Daha İyi Batarya Kapasitesi Ve Ekran: Bazı uygun fiyatlı akıllı telefonların batarya kapasiteli iyi olmayabiliyor ve sarj 1 günü kurtaramayabiliyor üst düzey akıllı telefonların batarya kullanım süreleri uygun fiyatlı akıllı telefonlara göre iyidir. Böylelikle eski üst düzey akıllı telefon aldığınızda daha yüksek kullanım süreleri alabilirsiniz. Bazı uygun fiyatlı akıllı telefonların ekranının dokunmatiği verimsiz çalışabiliyor veya ekran renkleri soluk görünüyor olabiliyor. Üst düzey akıllı telefonlarda ekranda en iyi teknolojiler kullanıldığı için ekran çok net ve parlak görüntüler vermektedir. Böylelikle üst düzey akıllı telefon aldığınızda ekranınızın kalitesi ve çözünürlüğü iyi olacaktır.

Üst düzey akıllı telefon kullanıyor musunuz? Düşüncelerinizi bekliyoruz.

YORUM YAP

Yorumunuzu giriniz
İsminizi giriniz