Yeni Android Sürümü Android N’nin ilk Önizleme Sürümü Yayınlandı

0
722

Google, yeni Android sürümünün ilk önizlemesini yayınladı. Yeni özellikler ve nasıl yükleneceği yazımızda.

Google, kendi Nexus cihazları için Android’in yeni sürümü olacak Android N için ilk geliştirici önizlemesini yayınladı.  Yeni gelen özelliklere bir göz atalım.

Çoklu Pencereler

mw-splitscreen

Daha önce Samsung ve LG modellerinden alışık olduğumuz Multi Window ya da çoklu pencere özelliği temel Android’e de geliyor. Aynı anda iki uygulama açmak ve bu sayede çoklu işlem yapmak çok daha kolay olacak.

mw-splitscreen2

Uygulama geçiş ekranında bulunan yan yana açma tuşuyla aynı anda uygulamaları açabilirsiniz. Google bu özelliğin büyük ekranlı cihazlarda kullanabilir olacağını söylemiş. Android N alan her cihazda bu özellik kullanılabilir olmayabilir.

Geliştirilmiş Doze Modu

Android Marshmallow yani 6.0 ile gelen özelliklerden biri de Doze Modu’ydu. Bu özellik sayesinde cihaz belli süre hareketsiz kaldığında uyku moduna geçiyor ve uygulamaların cihazı uyandırmasını erteleyerek pil tasarrufu sağlıyordu.

Android N ile bu özellik biraz daha geliştirilmiş ve ekran kapandıktan çok kısa süre sonra aktif hale geçecek hale getirilmiş.

Daha İyi Bildirimler

Android N güncellemesiyle birlikte bildirimlerin görünümünde de değişikliklere gidiliyor. Bazı uygulamalarda gördüğümüz bildirim üzerinden hızlı cevaplama gibi özellikler artık standart olacak.

mw-reply

Ayrıca aynı uygulamadan gelen birden fazla bildirim artık gruplandırılarak daha kolay erişime ve daha güzel bir görünüme sahip olacak.

Geliştirilmiş Veri Tasarrufu

Arkaplanda uygulama verilerini yenileme özelliğini sadece WiFİ ile sınırlama gibi özellikler gelecek.

mw_DataSaver1

Bununla birlikte veri tasarrufu modunda uygulamalar da bilgilendilerek daha az veri kullanacak şekilde kendilerini ayarlayabilecekler.

Gece Modu

Gece modu System UI Tuner altında bulunan deneysel özelliklerden biri. iOS 9.3 ile birlikte iOS’e gelen Night Shift özelliğine benzer şekilde geceleri ekran parlaklığı ve rengini ayarlamanızı sağlıyor.

mw-nightmode

Yenilenen Hızlı Ayarlar

mw-qs2

Hızlı ayarların bir kısmının kolaylıkla ayarlanabilecek şekilde küçültüldüğünü görüyoruz.

mw-qs1Bununla birlikte görünümlerinde de ufak tefek değişiklikler yapılmış.

Java 8 Desteği

Şimdiye kadar Android uygulamaları Java 7 ile yazılıyordu. Bundan böyle uygulamalar için Java 8 ile birlikte gelen özellikler de kullanılabilecek. Google bunun için Java derleyicisini düzenlemiş ve geliştirmiş.

Android Beta Programı

Beta güncellemeleri ve ön izleme sürümlerini almak isteyenler artık http://google.com/android/beta adresinden kayıt olabilecekler. (Adres şimdilik zaman zaman çalışmayabiliyor)

Android N Nasıl Yüklenir?

Android N, şu an sadece belirli cihazlar için önizleme olarak yayınlandı. Önizleme sürümü daha çok geliştiriciler için olduğundan günlük kullanım için uygun olmayabilir.

Destekleyen Cihazlar:

  • Nexus 5X
  • Nexus 6P
  • Nexus 6
  • Nexus 9
  • Nexus Player
  • Pixel C
  • General Mobile 4G (Android One)

General Mobile dışındaki Nexus cihazlar için fabrika imajları bu adresten indirilebilir. General Mobile için fabrika imajları daha sonra yayınlanacak. Beta programına kaydolmayı deneyebilirsiniz.

Nexus cihazlar için yükleme kılavuzumuza buradan ulaşabilirsiniz:

http://teknobolge.com/nexus-cihazlara-stock-rom-yuklenmesi-51

YORUM YAP

Yorumunuzu giriniz
İsminizi giriniz