Lollipop için Xposed, Sonunda!

44
13153

Xposed Framework’ü Lollipop yüklü cihazınıza yüklemek ister miydiniz? Cevabınız evet ise doğru yerdesiniz.

Xposed hakkında hiçbir bilginiz yoksa, lütfen öncelikle bu makalemizi okuyunuz. Bunun yanı sıra bilmenizi istediğimiz birkaç önemli var. Bu bağlantıdan ulaşabileceğiniz önemli bilgileri okumadan aşağıdaki işlemleri uygulamamanızı öneriyoruz.

Dalvik ve ART kelimelerini bir çoğumuz duymamıştır. Ancak ART, Lollipop ile standart haline geldiğinden Xposed modülleri Lollipop’da çalışmıyordu. Dalvik ve ART kelimelerinin ne olduğunu ne işe yaradığını ileride bir yazıyla açıklayacağız. Ama gelin size sevindirici bir haber verelim: Xposed modüllerini Lollipop’da kullanabilmeniz artık mümkün.

xda-developers sitesinden bir geliştirici uzun zamandır Xposed’ı Lollipop’da çalıştırabilmeyi mümkün hale getirmeye çalışıyordu ve bunu başardı. Ayrıca geliştirici, arm bir işlemciye sahip cihazların en az ARM v7 olması gerektiği uyarısında bulunuyor. Cihazınızın ARM v7 işlemciye sahip olup olmadığını öğrenmek için çeşitli uygulamalar mevcut. Bunun için “Telefon Bilgileri” uygulamasını kullanabilirsiniz.

Telefon Bilgileri
Telefon Bilgileri
Developer: SALRSoft
Price: Free

Zaten buna benzer bir uygulamaya sahipseniz, kullandığınız uygulama içerisinde “CPU, Processor, Kernel Architecture” başlıklarında bu bilgiye ulaşabilmeniz mümkün.

Buradaki işlemler Android 5.0 ve Android 5.1 Lollipop yüklü cihazlar içindir. Android 6.x.x Marshmallow yüklü cihazınıza Xposed Framework kurmak isterseniz bu bağlantıdaki konumuzdan ulaşabilirsiniz.

Peki Xposed’ı Nasıl Yükleyeceksiniz?

 • İhtiyacınız olacak dosyayı cihazınızın işlemcisine göre indirin.
  İşlemciniz “arm” ise buradan
  İşlemciniz “arm64” ise buradan  2015 yılından itibaren piyasaya çıkan Lollipop yüklü telefonların çoğu
  İşlemciniz “x86” ise buradan – Intel işlemciye sahip cihazlar
 • İndirdiğiniz dosyanın içerisinde .zip ve .apk uzantılı iki dosya mevcut. Bunları cihaz hafızasına kopyalayın.
 • Bunlardan .zip uzantılı olanını Custom Recovery ile yüklemeniz gerekmektedir. Cihazınız için Custom Recovery dosyasını bu başlıkta paylaşmış olabiliriz. Yoksa bu konumuzdan istekte bulunabilirsiniz.
 • .zip uzantılı dosyayı yükledikten sonra .apk uzantılı dosyayı normal bir şekilde yükleyin.

Önemli: Samsung stock romlarında bootloop sorununa sebep olmaktadır. Ayrıca kullandığınız custom rom, stock rom üzerine inşa edildiyse yine aynı sorunla karşılaşırsınız. Lütfen buradaki işlemleri denemeyiniz! Samsung cihazınıza Xposed Framework yüklemek için bu konumuzu inceleyebilirsiniz.

Hangi Modüller Çalışıyor?

Modüller, kullanıcılar tarafından test ediliyor ve çalışıp çalışmadıkları geliştiriciye bildiriliyor. Geliştirici de bunları bu bağlantıda yer alan listeye ekliyor. Bu listeyi incelemenizde fayda var.

44 YORUM

    • Ana konuda geliştirici tarafından verilen bilgide herhangi bir değişiklik yok. Ama bir .zip dosyasıyla 15-20 dakika beklenmesi, pek inanılacak bir şey değil. Yine de araştıracağım.

    • Arkadaş belki dediğin olabilir ama kesinlikle denemeni tavsiye ETMEM ! Bana da bir kere bootloop olmuştu. (xperia z2) (Lollipopta değil.) Telefon 5 dakikada alev topuna döndü. zor kurtardım. 15-20 dakika bootloop heralde telefon yanardı. Ama cihazım xperia z2 ve lollipop için denemedim.

     • sumsung note4 5.1.1 stock romda kesinlikle denemeyin 3 seferdirdir deniyorum bootloop oluyor her defasında romu tekrar yüklemek zorunda kaldım en son xposed-uninstaller flashladım öyle kurtardım

 1. arkadasla xposed le android 5.0 yapmak istedim ama telefon geri,home ve dıger tusları lolıpop sımgesı gıbı oldu ama rehber de numaralar felan gözükmüyordu telefonu yenıden baslattıktan sonra turkcell logosunda kaldı acılmıyor.ses ve power tusuyla format atacaktım formatta atılmıyor ne yapacagım. tesekkurler.

 2. merhabalar galaxy s4 ‘e custom recovery kurdum ardından xposed zip dosyasını kurmak için recovery çalıştırdım kurulumu tamamladı yeniden başlatıldı telefon ve samsung yazınısda kaldı ekran telefon açılmıyor yardımınızı rica edebilir miyim.

YORUM YAP

Yorumunuzu giriniz
İsminizi giriniz