Bağlı olduğunuz kablosuz internet bağlantısının bazen olağan dışı kesintiye uğradığına şahit olmuşsunuzdur. Bu sorunu nasıl çözebileceğinizi biliyor muydunuz?

Evinizde veya işyerinizde kullandığınız wifi ağınızda daha önce bağlantı problemleri yaşadığınız olmuştur. Eğer modeminizde bir sorun yoksa buna başka bir kullanıcı tarafından kullanılan zararlı bir program neden oluyor olabilir. Bu programlar günümüzde oldukça yaygınlaştı. Android konusunda bilgi düzeyiniz ne olursa olsun “root erişimi” isteyen bir uygulama ile bağlı olduğunuz wifi ağındaki diğer cihazların internet bağlantısını kolayca kesebilirsiniz. Eğer modem size aitse bunda herhangi bir sakınca bulunmuyor. Ancak wifi ağı bulunan herhangi bir kafe veya restoranda bu tür uygulamaları kullanmak doğru bir davranış değildir. Ne yazık ki bu işlemi yapan birçok kullanıcı bulunuyor. Daha önce böyle bir duruma denk gelmemiş olabilirsiniz. Ancak internette önemli bir işiniz olduğunda bu gibi sorunlarınlarla karşılaşma ihtimaliniz her geçen gün daha da artıyor.

Peki wifi bağlantınızı engelleyenlerle nasıl başa çıkacaksınız? Bu gibi zararlı uygulamalar telefonunuzun veya bilgisayarınızın MAC adresini engelleyerek çalışır. Cihazınızın MAC adresinizi değiştirdiğinizde ise uygulama yeniden tarama işlemi yapana kadar sorun geçmiş olur. O zaman bu işlemi otomatik olarak yapan bir uygulama olması gerekiyor değil mi?

Pry-Fi isimli uygulama ise tam olarak ihtiyacımız olan cinsten. Belirlediğiniz süre içerisinde MAC adresinizi otomatik olarak defalarca değiştiren uygulama bu tür zararlı uygulamaların MAC adresi tarama sürelerinin önüne geçip cihazınızın yakalanmamasını sağlıyor. Tahmin ettiğiniz gibi root erişimi gerektiren uygulama sadece Android işletim sistemi yüklü ve rootlu bir cihazda çalışabiliyor.

UYARI: Bu uygulama cihazınızda bazı yazılımsal hatalara neden olabilir. Uygulamayı kullanırken tüm sorumluluğun sizde olduğunu unutmayın.

Şimdi biraz da bu uygulamayı nasıl kullanabileceğinizden bahsedelim.

İşlemlere başlamak için öncelikle herhangi bir wifi ağı ile bağlantı kurun. Pry-Fi uygulamasını açtığınızda uygulama root erişim izni istecektir. “Seçimimi hatırla” kutucuğunu işaretleyip gerekli izini verin.

Pry fi root izni

İzni verdikten sonra uygulama görseldeki gibi bir uyarı verebilir. Bu uyarıyı neden verdiğine de açıklık getirelim. Cihazınızı root ettiğinizde genellikle SuperSu isimli bir root erişimi kontrol uygulaması yüklenir. Ancak bazı özelleştirilmiş romlarda (CyanogenMod, Miui) ise bu uygulamanın yerini bir sistem uygulaması veya aynı işlevi gören bir pencere alabilir. Pry-Fi uygulamasını sorunsuz olarak kullanabilmeniz içinse SuperSu uygulamasını kullanmanız gerekmektedir.

Pry fi supersu uyarısı

SuperSu uygulamasını Google Play Store üzerinden indirip yükleyebilirsiniz.

SuperSU
SuperSU
Developer: Codingcode
Price: Free

Daha sonra gelen ekranda üst bölümde yer alan “KAPALI” butonuna dokunup “AÇIK” durumuna getirin.

pry fi mac spoof açık

“MAC status” başlığı altında cihazınızın orijinal ve şimdiki MAC adresini göreceksiniz. “Wanted” ise değiştirmek istediğiniz mac adresini gösterecektir.

pry fi mac spoof 2

Uygulamanın otomatik olarak MAC adresinizi değişyirmesi için “Go to war!” butonuna dokunun.

pry fi go to war 1

 

Açılan pencereden uygulamanın ne kadar süre çalışmasını istiyorsanız seçim yapın.

Pry fi çalışma süresi

Bu süre boyunca mac adresinizdeki değişimi “MAC status” başlığından kontrol edebilirsiniz.

[root] Pry-Fi
[root] Pry-Fi
Developer: Unknown
Price: Free

Wifi ağınızdaki internet erişimini engelleyen zararlı yazılımlarla nasıl başa çıkabileceğinizi anlattık. Bu uygulamayı kullanıyor musunuz? Düşüncelerinizi bizimle paylaşın.

1 YORUM

  1. merhaba ben bi siteden engellendim yeni üyelik açamıyorum hata veriyor bir şekilde başka telefon yada tabletten açıncada onlarıda engelliyor.şuanda evdeki bütün cihazlar engelli bir çözümü var mı yardımcı olursanız sevinirim

YORUM YAP

Yorumunuzu giriniz
İsminizi giriniz