Uygulama/Oyun Verileri Hafıza Kartına Nasıl Taşınır? – 1. Bölüm

3
3618

Android-arka-plan

*Bu yazı çok uzun olduğundan iki bölüme ayırmaya karar verdik.

1. bölümde hafıza kartımızı bölümlendirme ve küçük boyutlu uygulama/oyun dosyalarının nasıl aktarılacağını anlattık.

2. bölümde ise çok büyük boyutlu veriye sahip oyunları aktarmayı anlatacağız. (Ör: Asphalt gibi)

Android kullanıcılarının en büyük sorunlarından birine el atalım istedik. Android işletim sistemine ait dosyalar zaten yeterince yer kaplıyor bir de siz oyun yüklediyseniz cihazınızda hafıza sorunu yaşamışsınızdır. Oyunu bırakalım, kullandığınız uygulamalar bile veri dosyalarıyla beraber yeterince yer kaplıyor değil mi?

Uygulamaları ve oyunları hafıza kartınıza nasıl taşıyabileceğinizi merak etmişsinizdir. İşte bu makalemizde nasıl yapabileceğinizi anlatıyoruz.

İhtiyacımız olanlar: MiniTool Partition Magic, Root ve Link2SD

Öncelikle hafıza kartımızı bölümlendirmemiz gerekiyor. Bunu da MiniTool Partition Magic programıyla yapacağız. Ücretsiz olan programı bu bağlantıdan “Download Now” butonuna tıklayarak indirip kuruyoruz. Hafıza kartımızı bilgisayara takarak tüm dosyalarımızı bilgisayara aktarıyoruz. Bunu yapmamızın sebebi birazdan yapacağımız işlemin hafıza kartımızı formatlamasından kaynaklanıyor. Bilgiler önemli değil diyorsanız biz karışmayız. 🙂

Programı çalıştırınca aşağıdaki ekranla karşılaşıyoruz ve “Launch Application” butonuna tıklıyoruz.

MiniTool-1

Gelen ekranda hem normal sabit disk bölümlerimizi hem de hafıza kartı bölümüzü görüyoruz.

Hafıza kartımıza sağ tıklayarak “Delete all partitions” seçeneğini seçerek hafıza kartımızın bölümünü siliyoruz.

MiniTool-2

Hafıza kartı bölümümüzü sildiğimize göre artık yeni bir bölüm oluşturmamızın vakti. Ayrılmamış (Unallocated) alana sağ tıklayarak “Create” diyoruz.

MiniTool-3İlk olarak normal depolama olarak kullanacağımız bölümü ayarlıyoruz. Yani müzik, belge, fotoğraf gibi dosyalarımızı depoladığımız alan.

“Create As:” bölümünden “Primary” seçeneğini seçiyoruz. Hafıza kartı boyutumuz 4 GB ve üzerinde olduğu için “File System:” bölümünden FAT32 dosya sistemini seçiyoruz.

*4 GB altındaysa yine FAT dosya sistemini seçmeniz öneriliyor ancak FAT32 dosya sistemini kullanabilirsiniz.

“Size And Location” bölümünü ise kendinize göre ayarlayabilirsiniz.

MiniTool-4Hafıza kartında küçük boyutlu ayrılmamış bir bölümümüz daha var. Ona yine aynı şekilde sağ tıklayıp “Create” diyoruz. Bir uyarı gelecek ona “Yes” diyoruz.

MiniTool-5Buradan Uygulama ve Oyunların taşınacağı bölümü ayarlıyoruz. “Created As:” bölümünden “Primary” ve “File System:” bölümünden ise “Ext2” dosya sistemini seçip “OK” butonuna tıklıyoruz.

*Ext2 dosya sistemini seçtiğinizden emin olun!

MiniTool-6

Bölümlerimiz aşağıdaki gibi gözükmektedir. Sol üstten “Apply” butonuna tıklıyoruz.

MiniTool-7Artık işlemin tamamlanmasını bekliyoruz. İşlem tamamlanınca hafıza kartınızı Android cihazınıza takabilirsiniz.

MiniTool-8Bir Türk geliştiricimizin geliştirmiş olduğu Link2SD uygulamasını Google Play Store’dan indirin. Reklamları ve bazı özellikleri açmanız için satın almanız gerekmektedir. Türk geliştiricilerimizi desteklemek adına bu uygulamayı satın aldık.

Link2SD
Link2SD
Developer: Bulent Akpinar
Price: Free

Uygulamayı çalıştırdığımızda hafıza kartımızda oluşturduğumuz bölümü algılayıp dosya sistemini seçmemizi istiyor. “ext2” dosya sistemini seçip “Tamam” dedikten sonra cihazı yeniden başlatıyoruz.

Link2SD-1 Link2SD-2

Uygulamayı başlatınca karşımıza hem sistem hem de kullanıcı uygulamalarımız geliyor. Dikdörtgenle işaretlediğimiz bölümden “Kullanıcı” seçeneğini seçerek listede sadece kullanıcı uygulamalarımızın gözükmesini sağlıyoruz.

Link2SD-3 Link2SD-4

İşleme başlamadan önce oluşturduğumuz bölümün hafıza durumuna bir bakalım.

Link2SD-5 Link2SD-6

Henüz herhangi bir işlem yapmadan önce oluşturduğumuz bölüm 90 MB olarak gözükmekte.Link2SD-7

Örnek olması açısından Angry Birds oyununu seçiyoruz ve “SD Karta Linkle” diyoruz. Sonraki ekranda aktarılmasını istediklerimizi seçiyoruz. Biz uygulamayı satın aldığımız için “Dahili veriyi linkle” seçeneği de aktif. Her şeyi seçtiğimize göre “Tamam” diyerek işlemi başlatıyoruz.

Link2SD-8 Link2SD-9

İşlem başladığında bizden root yetkisi istiyor ve bu izni verip işlemin tamamlanmasını bekliyoruz.

Link2SD-10 Link2SD-11

Şimdi hafıza durumumuza tekrar bakalım. Uygulama+Veri dosyamız toplam 78-79 MB’tı ve bölümümüzün 90 MB’ı doluydu. Şimdiyse 169 MB gözükmekte. Demek ki işlem başarılı olmuş.

Link2SD-12

Menüde nasıl gözüküyor bakalım. İlk görüntü önceki halini temsil etmektedir. Uygulama veya oyunla ilgili veriler taşınınca menüde “Linkli -> SD Kart” olarak gözükmektedir. Farkettiyseyiniz Apk, Dex, Veri ve diğerlerinden sonra “->” işareti gözükmekte. Bu işaret SD kartta olduğu anlamını taşıyor.

Link2SD-13 Link2SD-14

Sonunda bitti, biliyoruz sizi yorduk biz de yorulduk. Ama inanın değecektir. 2. bölümde görüşmek üzere, kolay gelsin. 🙂

3 YORUM

YORUM YAP

Yorumunuzu giriniz
İsminizi giriniz