Uygulamaların Otomatik Olarak Güncellenmesini Engelleyin!

0
215

Google-Play-Store

Makaleye giriş kısmı konumuzla biraz alakasız olabilir. Ancak okuyup okumamak size kalmış. 🙂

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’nun raporuna göre Mart 2014 itibariyle mobil abone sayısı 70.115.287 olarak açıklanmış ve bu sayı artmakta. Bu sayı neredeyse ülke nüfusumuz kadar. Cep telefonu sayısı daha fazladır eminim.

Neyse hangi mobil operatörü (Avea, Turkcell, Vodafone) kullanıyorsanız kullanın, cep telefonunuzdan internete girmek için paralar harcıyorsunuz. İnternet paketleri ucuz değil. Hele ki bir akıllı telefona sahipseniz… İnternet paketi alıyorsunuz, paket bitiyor ek paket alıyorsunuz. Gerçekten de verdiğiniz paranın hakkını alıyor musunuz? Bu ülkeye yeni bir mobil operatör lazım. Zaten Serbest Telekomünikasyon İşletmecileri Derneği TELKODER’e göre toplam 47 tane mobil operatör varmış. Nerede bunlar?

İnternetten konuyu açtım. Android’in sevdiğim bir yanı var. Uygulama çeşitliliği fazla. Kullandığımız uygulamalar neredeyse her hafta güncelleniyor. Uygulamaların boyutları da artmakta. Bunları güncellerken mobil ağ paketimizden gitmesini istemeyiz. İşte yapmanız gereken faydalı bir ayar.

Android işletim sistemine sahip akıllı telefonunuzdan Play Store’a girip “Ayarlar” bölümüne girin. “Ayarlar” bölümünde “Uygulamaları otomatik güncelle” ayarını göreceksiniz.

Uygulama-Güncelle1 Uygulama-Güncelle2

Üç tane seçenekle karşılaşacaksınız. İlk seçenek güncellemeleri tamamen kapatır, ikincisi hem mobil ağ hem de kablosuz ağ bağlıyken güncelleme yapar ve son seçenek ise sadece kablosuz bir ağa bağlıyken güncelleme yapar. Hepsi bu kadar.

YORUM YAP

Yorumunuzu giriniz
İsminizi giriniz