Greenify ile uygulamaları tamamen kapatın!

0
1155

Akıllı telefonunuzdaki bazı uygulamalar onları kullanmadığınızda bile arka planda pilinizi boşaltmaya devam eder. Greenify ile bundan kurtulabilirsiniz.

Akıllı telefonları çağrılar, kısa mesajlar, sosyal ağlar, fotoğraflar, hızlı arama, müzik dinlemek, video izlemek vb. işler için kullanıyoruz. Ancak yaptığınız her şey pil ömrünüzü tüketir ve bazı uygulamalar onları kullanmadığınızda bile arka planda pilinizi boşaltmaya devam eder. Greenify adlı ücretsiz bir uygulama bunu düzeltebilir.

Greenify Nasıl Çalışır?

Greenify, uygulamaların arka planda çalışmaya devam etmesini ve pilinizi boşaltmayı önleyen boşta kalma durumu olan “Uyku” moduna etkili ve sistematik bir şekilde geçmelerini sağlayarak pil ömrünü uzatır.

Kulağa bir görev sonlandırıcı uygulaması olarak gelse de Greenify biraz farklı. Android’in dahili “Durmaya Zorla” mekanizmasını kullanarak bir uygulamanın çalışmasını durdurmakla kalmaz, aynı zamanda siz başlatana kadar o uygulamanın yeniden başlatılmasını önler. Her şeyi kapatmak yerine, öncelikle uyutmak istediğiniz uygulamaları seçmeniz gerekir. Geleneksel “her şeyi kapat” kavramının aksine, kapatmak istediğiniz uygulamaları seçersiniz ve her şey daha önce olduğu gibi çalışır durumda kalır.

Uygulama ile arka planda çalışan uygulamaları tamamen kapatabiliyorsunuz. Facebook, WhatsApp, Mail vb. gibi uygulamaların bildirimleri sizin için önemliyse bunları tamamen kapatmamanızı öneriyoruz. Ancak telefonunuzda ihtiyaç duymadığınız uygulama olduğundan eminiz.

Alarm uygulaması kullanıyorsanız, bunları kesinlikle kapatmayın. Alarm uygulamasını kapattığınızda alarm çalmayacağından sabah işe geç kalabilirsiniz. 🙂

Pekala, sıfırdan başlayalım. Yapmanız gereken ilk şey, Greenify uygulamasını yüklemektir. Aşağıdan indirebilirsiniz.

Greenify
Greenify
Developer: Oasis Feng
Price: Free

Aslında Greenify uygulamasının iki farklı sürümü var. Ücretsiz sürümü ve ücretli bir “Bağış Paketi (Donation Package)” sürümünü var.

Greenify (Donation Package)
Greenify (Donation Package)
Developer: Oasis Feng
Price: ₺2,49

Uygulamanın ücretli sürümü, birkaç ek deneysel özellik sunmaktadır ve bu sürüm, uygulamayı beğenen kullanıcıların uygulamanın geliştiricisini destekleme fırsatı sağlar. Bu konumuzda, ücretsiz sürümün nasıl kullanılacağını ele alacağız. İsterseniz, uygulamanın ücretli sürümünü satın alıp indirebilirsiniz ancak bunu, uygulamanın çekirdek özelliklerini elde etmek için yapmanıza gerek yok. Yani ücretsiz sürümü kullanabilirsiniz.

Ayrıca Greenify uygulamasını ayarlamanın iki farklı yolu var: Biri rootlu telefonlara, diğeri ise rootsuz telefonlara. Nasıl çalıştıkları konusunda birkaç farklılık var, ancak rootsuz sürümün başlangıç kurulumu gerektirmesi dışında farklılıkları fark etmezsiniz bile.

Greenify Uygulamasını Rootsuz Bir Telefonda Kullanım İçin Ayarlama (Çoğu Kullanıcı)

Greenify’ı kurduktan ve başlattıktan sonra, çoğu kullanıcı hızlı bir kurulum sürecine girmek zorunda kalacaklar. Bu, gerekli tüm önerilen sistem ayarlarının yerine getirildiğini doğrulamanın yanı sıra uygulamanın ihtiyaç duyduğu tüm uygun izinlere ve cihaz erişimine sahip olmasını sağlayacaktır.

Hoş Geldiniz ekranı ve uygulamanın ne yaptığının kısa bir açıklamasıyla her şey başlar. İleri’ye dokunup devam edin.

Sonraki ekran, cihazınız için “Çalışma Kipi” seçmenizi isteyecektir: Cihazım rootlu değil veya rootlu. Daha önce belirttiğimiz gibi bu bölümdeki açıklamalar rootlu olmayan kullanıcılar içindir. Dolayısıyla “Cihazım rootlu değil” seçeneğini seçip İleri’ye dokunun.

Parmak izi okuyucusu olan daha yeni bir aygıtı kullanıyorsanız veya kilidinizi açmak için PIN’inizi veya parolanızı girmek zorunda kalmamak için Akıllı Kilit’i kullanıyorsanız, burada doğrulayın.

Sonraki adımda, işler biraz hale geliyor: Greenify, mümkün olan en iyi deneyimi sağlamak (ve yapmak istediğini yapmak) için belirli bir şekilde kurulması gereken bazı şeyleri belirtir. Greenify, bazı görevleri ekranınızı kapattıktan birkaç saniye sonra yaptığından, Android’in Güvenlik menüsündeki “Güç tuşu hemen kilitler” ayarının devre dışı bırakılması gerekmektedir. Doğrudan Güvenlik menüsüne gitmek için yanındaki “Ayar” seçeneğine dokunun.

NOT: Bu, kullandığınız cihaza bağlı olarak biraz farklı görünebilir ve Greenify yanlış menüyü açabilir. Örneğin, LG G5’te, Güvenlik menüsünden çıkıp “Güç tuşu hemen kilitler” ayarını devre dışı bırakmak için Kilit Ekranı menüsünü açmanız gerekiyor.

Bu, sizi Android’in Güvenlik menüsüne götürse de sizi gerekli ayarın bulunduğu menüye doğrudan götürmez. Bunun için “Ekran kilidi” seçeneğinin yanındaki küçük dişli çark simgesine dokunmanız gerekir. Bu menüde “Güç düğmesi hemen kilitlesin” yazan ayarı devre dışı bırakın.

Bittiğinde, Greenify uygulamasına dönene kadar geri gidin. Doğrulamanız gereken bir sonraki ayar otomatik kilitledir. Greenify, burada en az beş saniye gecikme gerektiriyor. Android’in Güvenlik ayarlarına bir kez daha gitmek için “Doğrula” seçeneğine dokunun.

Tıpkı önceki ayar gibi içinde bulunmanız gereken kesin konum yerine Güvenlik menüsü  açılacaktır. Yine, “Ekran kilidi” seçeneğinin yanındaki dişli çark simgesine dokunun. “Otomatik olarak kilitle” ayarının en az beş saniye olarak ayarlandığından emin olun.

Yine Greenify uygulamasına dönene kadar geri gidin. Bu sefer Greenify Erişilebilirlik erişimine ihtiyacınız olacak. Erişilebilirlik menüsünü açmak için “Ayar” seçeneğine dokunun. Açılan ekranda Greenify – Otomatik Uyut girdisini bulun ve dokunun.

Açılan ekranda Kapalı seçeneğine dokunun. Karşınıza gelecek küçük pencerede Tamam’a dokunun.

Android’in yeni sürümlerinde Greenify uygulamasının çalışabilmesi için uygulamaya yönetim izni vermeniz gerekmektedir. Cihaz yönetim izni yanında yer alan Ayar seçeneğine dokunun ve açılan ekrandan Bu cihaz yöneticisini etkinleştir seçeneğine dokunun. Daha sonra İleri’ye dokunun.

Her şey hazır olduğunda Greenify, uyutma deneyiminden ne bekleyeceğiniz konusunda biraz açıklama yapacaktır. Neler olup bittiğini ve nasıl görüneceğini daha net bir fikir edinmek için okuyun. Bundan sonra İleri’ye dokunun.

Greenify’ın işini yapması için son bir ayar gerekiyor: Kullanım Erişimi. Bu, Greenify’ın diğer uygulamaların neler yaptığını görmesini sağlar. Buradaki “İzin Al” butonuna dokunun.

Sonraki pencerede Greenify uygulamasına dokunun ve kullanım erişimine izin ver seçeneğini etkinleştirin.

Bununla birlikte, her şey hazırdır. Greenify’ı kullanmaya başlamak için Bitir’e dokunun.

Greenify Uygulamasını Rootlu Bir Telefonda Kullanım İçin Ayarlama

Cihazınız rootlu ise, şanslısınız: Kurulum işlemi daha basittir. Uygulamayı çalıştırın ve İleri’ye dokunun.

Gelen ekranda “Cihazım rootlu” seçeneğini seçip uygulamaya root izni verin.

Uygulama root iznine sahip olduktan sonra parmak izi kullanımını ve Akıllı Kilit özelliğini soracaktır. Bunları kullanıyorsanız “Evet, her gün kullanıyorum.” seçeneğini işaretleyip devam edin.

Son olarak ise uygulamaya kullanım erişimi izni verin.

Hepsi bu kadar! Artık Greenify uygulamasını kullanmaya hazırsınız.

Greenify, Uygulamaları Uyutmak İçin Nasıl Kullanılır?

Artık uygulamaları uygulamayı kullanabilirsiniz. Sağ alt köşedeki artı (+) simgesine dokunun.

Bu, şu anda çalışan tüm uygulamaları ve belirli koşullar altında cihazınızı yavaşlatan uygulamaları içeren Uygulama Analizcisini gösterecektir. Cihazınızda yüklü tüm uygulamaları görmek istiyorsanız sağ üst köşedeki üç noktaya dokunup “Hepsini göster” seçeneğini işaretleyin.

Bununla birlikte, uygulamaları Greenify’a nasıl uyarlamaya başlamadan önce, bazı uygulamaların yanındaki küçük mavi bulut görünümlü simgeden bahsedelim. Bildirimler için Google Bulut Mesajlaşma (GCM) hizmeti kullanan uygulamaları uyutursanız, bu uygulamalardan bildirimleri almazsınız. Bildirimler sizin için önemliyse Greenify uygulaması ile uyutmayın. Buna dikkat etmenizi öneriyoruz.

Kullanımda olmadığında uyutmak istediğiniz uygulamalara dokunun. Seçiminizi tamamlayınca sağ alt köşedeki butona dokunun.

NOT: Sıklıkla kullandığınız uygulamaları seçmenizi önermiyoruz. Bu uygulamalar içerisinde Google Haritalar veya Hava Durumu uygulamaları olabilir. Ayrıca bu tür uygulamalar işlev bozukluğuna sebep olabilir. Yani Hava Durumu’nu kendiniz yenileyene kadar uygulama düzgün bir şekilde çalışmayacaktır. Arka planda herhangi bir şey yapmanız gerekmeyen uygulamaları seçin.

Bu, uygulama analizcisi penceresini kapatacak ve ekran kapandıktan kısa bir süre sonra bu uygulamaların uyutulacağını size bildirecektir. Ancak şu an uyutmak için “Zzz” butonuna dokunabilirsiniz. 

Rootlu bir cihazda bu butona dokunursanız, uygulamalar otomatik olarak uyutulacaktır.

Herhangi bir noktada uyutulacaklar listesine daha fazla uygulama eklemek isterseniz, Uygulama Analizcisini yeniden açmak için sağ üst köşedeki artı (+) butonuna dokunun.

Greenify cihazınızda gerçekten işe yarıyor mu? Sizin düşünceleriniz neler?

Greenify
Greenify
Developer: Oasis Feng
Price: Free

YORUM YAP

Yorumunuzu giriniz
İsminizi giriniz