TWRP 3 ile Wipe İşlemleri – Temizlik, Fabrika Ayarları ve Formatlama

2
12917

TWRP 3 Recovery ile ROM yüklemeden önce yapılması gereken Wipe işlemini, cihazınızı nasıl fabrika ayarlarına döndüreceğinizi bu yazımızda anlattık.

TWRP Yazı Dizisi Tüm Yazılar:

TWRP Sürüm 3 İçin:

Genel Bilgiler, TWRP 3 Kurulumu, TWRP 3’ün Türkçe Yapılması

TWRP 3 ile ROM, Kernel, Root ve Modifikasyon ZIP Dosyası Kurulum İşlemleri

TWRP 3 ile Wipe İşlemleri – Temizlik, Fabrika Ayarları ve Formatlama

TWRP 3 ile Yedek Alma ve Geri Yükleme İşlemleri

TWRP Sürüm 2 İçin:

TWRP 2 ile ROM, Kernel, Root ve Modifikasyon ZIP Dosyası Kurulum İşlemleri

TWRP 2 ile Wipe İşlemleri – Temizlik, Fabrika Ayarları ve Formatlama

TWRP 2 ile Yedek Alma ve Geri Yükleme İşlemleri

 

ÖNEMLİ:

Herhangi bir Wipe işleminden önce:
– TWRP üzerinden aldığınız yedekleri mutlaka bilgisayarınıza yedekleyiniz.
– Yüklemek istediğiniz ROM, Kernel, Gapps vb. kurulum dosyalarınızı hafıza kartınıza ya da dahili hafızaya kopyalayınız.
– Tüm verilerinizi yedekleyin. Buna rehber, takvim, uygulamalar, uygulamaların veri ve ayarları, fotoğraflar, videolar, müzikler, belgeler dahildir.
– TWRP ya da sizden kaynaklanabilecek bir hata nedeniyle silinmemesi gereken veriler silinebilir. Bunun bilincinde olarak yedeklerinizi almanızı tekrar hatırlatırız.

Wipe Seçenekleri

TWRP ile Wipe seçenekleri ve ne işe yaradıkları aşağıdaki gibidir:

Veriyi Biçimlendir (Format Data): Verilerin tutulduğu tüm bölümü formatlar. Uygulamalar ve verileri, resimler, videolar, ortam dosyaları ve kayıtlı her şeyi siler.
Veri Temizleme (Wipe Data): Uygulamalar ve verilerini siler ancak dahili hafızadaki resimler, videolar vb. içeriği bırakır.
Önbellek Temizleme (Wipe Cache):  OTA dosyaları, geçici recovery verileri ve loglarını silir.
Dalvik / Art Önbelleği Temizleme (Wipe Art/Dalvik Cache): Dalvik veya Android Runtime için optimizasyon dosyalarını siler.
Sistem Temizleme (Wipe System): Cihaz yazılımı ve ROM’unun tutulduğu system bölümünü siler.
Dahili Depolama Temizleme (Wipe Internal Data Storage): Cihaz dahili belleğindeki resimler, videolar, müzikler vs. kapsa.
Harici Depolama/Sd Kart Temizleme (Wipe External Storage/SD Card): SD Kartı formatlar
USB-OTG Temizleme (Wipe USB-OTG):  Takılı USB belleği formatlar.

TWRP Temizleme (Wipe) Özellikleri

Gelin TWRP’deki Temizle (Wipe) bölümüne göz atalım.

twrp3-Turkce-menu

TWRP’yi başlatın ve Wipe bölümüne girin.

Temizle Bölümü

 

twrp-temizle-ana

 

Temizle menüsüne girdiğinizde sizi Fabrika Sıfırlaması karşılar. Bu işlem dahili hafızada bulunan dosyalar ve system bölümü hariç temizlik yapar. Bu işlemden sonra sizin için önemli olabilecek resimler, videolar vs. tutulurken tüm uygulamalar ve verileriyle birlikte önbellekler de temizlenir.

Veriyi Biçimlendir Bölümü

twrp-bicimlendir

Kutuya evet ya da yes yazarak tik işaretine dahili hafızadaki tüm verileri siler. Uygulamalar, resimler, videolar vb. tüm içerik silinmiş olur.

Gelişmiş Temizlik Bölümü

twrp-Turkce-temizlik

Bu bölümde hangi disk bölümleri temizleyeceğinizi seçebilirsiniz. Temizlemek istediğiniz tüm bölümleri seçip alttaki bölümü kaydırarak işlemi başlatabilirsiniz.

Ne Zaman Hangi Wipe İşlemi Uygulanmalı?

Yeni ROM Yükleme, Dosyaları Koruyarak Fabrika Sıfırlaması

Farklı bir ROM’a geçtiğinizde ya da aynı ROM’un yeni bir Android sürümüne geçmeden (Örn CM 12’den 12.1’e, Android 5’ten 5.1’e gibi) tam bir temizlik yapmanız gerekir. Yeni ROM’unuzu kurmadan önce Gelişmiş Temizlik altından Dalvik/ART Önbelleği, Önbellek, Veri ve Sistemi’i seçerek temizleyin. Bu işlem uygulamalarınızı, uygulama verilerinizi ve kurulu ROM’u silecektir. İşlem öncesi yeni ROM dosyalarını (varsa yeni sürümle uyumlu gapps vs.) telefonunuza ya da hafıza kartınıza atmayı unutmayın. Ayrıca yazının sonundaki yöntem ile dahili hafıza ve hafıza kartında kalan verileri de temizlemeniz önerilir.

Aynı ROM’u Yükseltme, OTA İşlemi

Aynı ROM’u farklı bir Android sürümüne geçmiyorsa güncellediğinizde ya da orijinal yazılıma OTA güncellemesi kurduğunuzda Gelişmiş Temizlik altından Önbellek ve Dalvik/ART Önbelleği’i seçerek temizlik yapmanız daha sağlıklı bir deneyim elde etmenize sebep olabilir. Uygulamalarınız, verileri ve dosyalarınız korunacaktır. Sadece ilk açılış biraz uzun sürecek.

ROM’la İlgili Sorunlar Olduğunda

Çeşitli modifikasyonlar ve kernel güncellemeleri sonrasında sorunlar yaşadıysanız (pil ömrü, uygulama hataları vs.) Gelişmiş Temizlik altından Önbellek ve Dalvik/ART Önbelleği’ni temizlemenizi öneririz. Eğer sorun devam ediyorsa bunlarla birlikte Veri’yi de temizleyebilirsiniz. Veri’yi temizlerseniz uygulamalarınız ve verileri silinecektir.

Telefonu Tamamen Fabrika Ayarlarına Sıfırlama, En sorunsuz yeni ROM kurulumu.

Veriyi Biçimlendir Seçeneğiyle tüm verileri silebilirsiniz. Ardından Gelişmiş Temizlik altından Önbellek, Dalvil /ART Önbelleği, Dahili Depolama ve Veri’yi temizleyin. Tüm dosyalarınız, uygulamalarınız ve verileri silinecektir.

Odin ile Kurulum Öncesi/Sonrası

Odin ile Samsung cihazınıza yazılım yüklemesi yaptıysanız ve cihazınız açılmıyor ve bir süre sonra yeniden başlıyorsa hemen TWRP yükleyip Dalvik/ART Önbelleği, Önbellek ve Veri seçenekleri ile cihazınızı temizlemek sorunu çözebilir.

Sistem Dahil Temizleme, Yeni Bir Başlangıç

Veriyi Biçimlendir üzerine Gelişmiş Temizlik altından Önbellek, Dalvik/ART Önbelleği, Dahili Depolama, Veri ve Sistem’i seçin.  Bu işlemden sonra Samsung cihazlara Odin ile kurulum yapabilirsiniz. TWRP üzerinden yeni kurulum yapmadan Yeniden Başlat->Recovery ile TWRP’yi yeniden başlatın ve adb aracını TWRP Kurulum yazımızda anlatıldığı gibi kullanın.

TWRP ile Temizlemenin Silemediği Dahili Depolama ve Hafıza Kartında Kalan Uygulama Verilerinin Silinmesi

Veriyi Biçimlendir ya da Gelişmiş Temizlik altındaki Dahili Depolama seçeneğini işaretlemediyseniz hafıza kartınız ya da dahili belleğinizde uygulama verileri kalabilir. Bunları temizlemek için

Gelişmiş -> Dosya Yöneticisi seçeneğini seçin.

En üst dizine gelin aşağıdaki dizinlere girin ve Seç -> Sil seçeneğini kullanarak bu klasörleri silin.

/sdcard/.android-secure
/sdcard/Android
/extSdCard/.android-secure
/extSdCard/Android

2 YORUM

YORUM YAP

Yorumunuzu giriniz
İsminizi giriniz