Tuşlara yeni görevler ekleyin!

0
9297

Cihazınızda yer alan ses açma-kapama tuşlarının başka işlevleri olmasını ister miydiniz? Farklı bir uygulama tanıtmak istiyoruz: QuickClick

Uygulama ile belirlediğiniz bir eylemi ses tuşlarıyla başlatabiliyorsunuz. Hatta ses tuşlarına kaç kere tıklayabileceğinizi de ayarlayabiliyorsunuz. Yani örnek verecek olursak ses açma tuşuna bastıktan sonra iki kez ses kısma tuşuna basınca belirlediğiniz uygulamayı çalıştırabiliyorsunuz.

Uygulama ile fotoğraf veya video çekebilir, flaş ışığını açıp kapatabilir, ses kaydedebilir, arama gerçekleştirebilir, mesaj yazabilir ve herhangi bir uygulamayı çalıştırabilirsiniz.

QuickClick uygulamasını çalıştırdığınızda aşağıda yer alan ilk görüntüdeki ekranla karşılaşacaksınız. Buradan “Create a new action” seçeneğini seçin ve diğer ekran da istediğiniz eylemi seçin.

Quick

Biz örnek olması açısından “App” eylemini seçtik. Uygulamamızı da seçtikten sonra ses tuşlarını ayarlayacağımız ekrana geliyoruz. Bu ekrana ses açma-kapama tuşlarına kaç kere basınca uygulamanın başlatılacağını belirliyor ve “Ready” diyoruz. Sonraki ekranımızda ise tuşlara bastıktan sonra eylemin gerçekleştirileceğini belirten bildirimleri belirliyoruz. Siz istiyorsanız sesli bir geri bildirim yapmasını sağlayabilirsiniz. QuickProcess

İşte bu kadar basit. Uygulamayı Google Play Store üzerinden bu bağlantıyı kullanarak yükleyebilirsiniz.

Durun daha bitmedi 🙂 Uygulamanın Ayarlar (Settings) bölümündeki seçenekleri de size açıklıyoruz.

QuickSettings1 QuickSettings2

– Preserve battery life:  Pil ömrü için düşünülmüş bir ayar. Bu ayarı etkinleştirirseniz, uygulama belirlediğiniz eylemi sadece ekran uyanıkken gerçekleşir.

– When the Service listens for clicks: Tam anlamını değiştirerek açıklayalım. Uygulamanın tıklamalara ne zaman yanıt vereceğini ayarlayabiliyorsunuz. Her zaman, ekran kapalıyken, ekran açıkken, ekran açık ancak telefon kilitli olduğunda veya ekran açık telefon kilitli olmadığında yanıt vermesini sağlayabiliyorsunuz.

– Use root permissions: Bize göre root özgürlüktür. Şu an beta aşamasında olan bu ayar hakkında detaylı bilgiye daha sonra sahip olacağımızı düşünüyoruz.

– Music is playing: Bu ayar varsayılan olarak etkindir. Bu ayarı devre dışı bıraktığınızda dinlediğiniz müzik yarıda kalmayacak ve eylem gerçekleştirilmeyecektir. Bu ayar Müzik Çalar için geçerli değildir. Fakat “Dosyalarım” klasörüne girdiniz ve oradan bir şarkı açtınız. Oradan açılan şarkı arka planda çalmaz, ne yaparsanız yapın o şarkı kapanabilir.

– System boot: Uygulamanın telefon açılışında çalışması için bir ayar.

– Add a widget: Widget’lardan ana ekranınıza widget ekleyebilir ve uygulamayı kolaylıkla devre dışı bırakabilirsiniz.

– Restore the volume: Eylemleri gerçekleştirebilmek için ses tuşlarına basıyoruz ve sesi değiştiriyor. Bu ayar sayesinde eylemler için ses tuşlarına basmadan önceki haline getirebilirsiniz.

– Unlock the screen: Telefonunuz bekleme modunda, ekran kapalı ve kilitli. Bu ayar sayesinde ses tuşlarına bastığınızda ekran kilidinin açılmasını ve belirlediğiniz eylemin gerçekleşmesini sağlayabilirsiniz.

– Set the interval between clicks: Eylemleri gerçekleştirebilmek için birkaç tıklama ayarladıysanız, tıklamalar arasındaki aralığı ayarlayabilirsiniz. Bu ayara dokunmamanız önerilir.

– Show the notifications: Devre dışı bırakarak durum çubuğunda uygulamanın simgesini gizleyebilirsiniz.

– Restore default settings: Ayarlar menüsünde yaptığınız değişiklikleri sıfırlıyor. Yani uygulamanın orijinal ayarlara dönmesini sağlıyor.

Çok uzun bir yazı oldu biliyoruz ancak her şeye değer.

QuickClick
QuickClick
Developer: Blor
Price: Free+

YORUM YAP

Yorumunuzu giriniz
İsminizi giriniz