Titanium Backup Uygulama Yedekleme

3
662

titanium-backup-cover

Cihazınıza Odin veya CWM ile bir rom yüklediğinizde cihazınızdaki her şey silinir. Tabi temiz kurulumlar için konuşuyorum. Kurulumlardan sonra daha önceki uygulamalarınızı yeniden kurmak bir işkence gibidir. Tüm uygulamalarınızı veri (data) dosyalarıyla beraber yedekleyerek, yeni bir rom yükledikten sonra kolaylıkla yükleyebilirsiniz.

Android cihazınızda ne yedeklerseniz yedekleyin dosyaları mutlaka bilgisayarınızda da saklayın.

Uygulamaları yedeklemek için kullanacağımız Titanium Backup uygulamasını ilk kez açtığınızda root yetkisi isteyecektir ve izni verin. Sağ üst köşedeki butona dokunun. Karşınıza çıkan toplu işlemlerden “Tüm kullanıcı uygulamalarını yedekle” seçeneğini çalıştırın. Gelen ekranda yedeklemek istediğiniz uygulamaları seçip sağ üst köşedeki onay simgesine dokunarak işlemi başlatın.

TitaniumBackup1

Uygulama seçim ekranıyla ilgili bir bilgi vermek istiyorum. Varsayılan olarak “Etkin uygulamaları duraklat” seçeneği işaretlidir. Bu seçeneği değiştirmeyin. Arka planda o an çalışan uygulamaları duraklatıp yedekleyecektir. Diğer seçeneği seçerseniz bazı uygulamalarınız yedeklenmeyebilir.

Yedekleme işleminin süresi uygulama sayınıza göre değişebilir. İşlem bittiğinde dosyalar cihaz belleğinde “TitaniumBackup” klasörönde yer alacaktır.

TitaniumBackup2

Kullanıcı uygulamaları sizin sonradan yüklemiş olduğunuz uygulamaları içermektedir. Bunun dışında isterseniz “Tüm kullanıcı uygulamalarını+sistem verilerini yedekle” seçeneği ile sistem uygulamalarını da yedekleyebilirsiniz. Ancak ben şimdiye kadar sistem uygulamalarını yedekleme ihtiyacı duymadım.

3 YORUM

  1. peki bu uygulamaları extsd ye nası taşıyaacagız bu programla taşınabileceği yazıyor biçok yerde… yada tavsiye ettiğin bi uygulama var mı.. anlatımlı

YORUM YAP

Yorumunuzu giriniz
İsminizi giriniz