Telefon Şarjıyla İlgili Doğru Bildiğiniz Yanlışlar!

5
2172

Cebinizdeki telefonu nasıl şarj ediyorsunuz? Birçok kulaktan dolma bilginin ne kadar doğru olduğunu araştrdınız mı?

209808-670x310

Aslında telefonu doğru bir şekilde kullanmanın başında doğru şarj etme gelir. Telefonumuzdan tam verim almak için şarj konusunda belli bir bilgi birikimine ihtiyacımız var. Bu bilgilerin çoğunu eski cihazlarla hayatımıza giren geleneksel yöntemler oluşturuyor. Ancak zaman ilerliyor. Eskiden kullandığımız yöntemler günümüzde geçerliliğini yitirmiş olabilir. Telefon şarjı konusunda büyük bir çoğunluğun yanlış yöntemler uyguladığını biliyoruz. Peki doğru bilip uyguladığımız aslında yanlış olan şarj yöntemleri nedir?

  1. Yanlış: Telefonu şarjdayken kullanmak pile zarar verir!

samsung-galaxy-s6-kablosuz-sarj

Aslına bakarsanız telefonunuzu şarjdayken kullanmanızın hiçbir mahsuru yok.  Bir ürünün bataryasının şarj olmasıyla bu sırada kullanımı arasında veya bir bataryanın şarj edilme süresi ile ömrü arasında kullanıcıya ve bataryaya “zarar verici” herhangi bir ilişki bulunmamaktadır. Bu efsanenin ve daha fazlasının büyük bir kısmı, telefonların ilk çıktığı zamanlarda Nikel temelli (NiCd veya NiMH) bataryaların “şarj döngüsü” ile alakalıdır. Ancak o zamandan bu yana çok şey değişmiştir ve artık modern, akıllı telefonlarda Lityum-İyon piller kullanılmaktadır. Dolayısıyla eğer ki cep telefonunuzda Nikel temelli batarya bulunuyorsa, bu olay sizin telefonunuz için geçerlidir. Ne var ki şuan hiçbir üretici cihazlarında Nikel pil kullanmıyor. Demem odur ki; telefonunuz şarj oluyorken gönlünüzce kullanabilirsiniz. Tabi bu “yan sanayi” batarta ve şarj cihazı kullan madığınız sürece geçerli.

2. Yanlış : Telefon gece şarda bırakılmaz!

akilli-telefon-sarj-teknikleri-b_640x360

Yine eski cep telefonlarıyla hayatımıza giren ancak şuan geçerliliğini yitirmiş ve efsaneleşmiş bir yargı. Günümüzdeki telefonlar bu konuda da gerçekten çok akıllı davranıyorlar. Çünkü günümüz akıllı cihazlarında kullanılan Lityum-İyon piller tam dolunca şarj işlemi sonlandırılır ve gece boyunca pirizden gelen akımla işlemlerini sürdürür. Bu sebeple de telefonun gece boyunca şarjda durmasının hiçbir mahsuru yoktur.

3. Yanlış: Telefonu şarj etmeden önce bitmesini bekle ve tam doldur!

maxresdefault

Telefonu şarj etmeden önce bataryanın tam olarak bitmesini beklemek pile aşırı derecede zarar veren büyük bir hatadır. Çünkü eğer batarya %0‘a kadar boşaltılırsa bu durum tam boşalma olarak adlandırılır  bu durum pilin kapasitesini düşürür. Yaklaşık olarak 100 tam boşaltma pilin kapasitesinde %75 ten %80‘e kadar bir kapasite kaybına yol açar. Bu durum devamlı olarak tekrarlandığında ise 2-3 yıllık bir dönemin ardından batarya artık kullanılamaz hale gelebilir. Telefon üreticilerinin ürünlerinde çoğunlukta kullanılan Lityum-İyon bataryalar, “pil kritik düzeyde azaldı” (~ %10-20) uyarısını görmeden önce şarj edilecek şekilde tasarlanır. Bu yüzden telefonunuzun şarjı yaklaşık olarak %25 seviyelerine geldiği takdirde şarj edin ve %100 dolu olmasını beklemeden çıkartın. Sanılanın aksine, bataryayı %100’de tutmak, ömrü uzatıcı bir etkiye sahip değildir. Tam tersine batarya, “kullanılması beklenen” bir şekilde tasarlandığı için, belli bir “şarj döngüsü” içerisinde olmalı. Uzmanlar, modern telefonların şarjlarının %40-80 arasında tutulmasının batarya ömrü açısından en verimli sonucu vereceğini söylüyor.

4. Yanlış: Orijinal olmayan şarj cihazları kullanılmaz!

00-akilli-telefonlari-hizli-sarj-etmek

Aslında bu durum bazen doğru olabiliyor. Çünkü günümüzde, üzerinde orijinal yazan hiçbir ürünün orijinal olmadığı bir piyasada kaliteli ürün bulmak oldukça zor. Sizler yine de güvendiğiniz markaların ürünlerini alıp yıllarca kullanabilirsiniz. Yani illa telefonunuzla birlikte gelen bir şarj aletini kullanmanıza gerek yok. Dikkat etmeniz gerken nokta ise kullandığınız şarj cihazının telefonunuzla uyumlu olmasıdır. Çünkü telefonunuza uygun değerlerde akım göndermeyen bir şarj aleti cihazın ömrünün erken bitmesine neden olabilir.

5. Yanlış: Telefon ısınınca buzluğa koy!

2_1409205332744

Bunu kim ortaya attı bilmiyoruz ancak aranızda böyle bir işe kalkışan birilerinin olduğuna eminim. Telefonun ısınmasıyla denediğiniz çözümlerden olan bu yöntem bataryaya aşırı derece zarar verir. Donma ve buz çözülmesi sürecine maruz kalan pillerin dış kısımları hasar görebilir. Ayrıca pil donma sürecinde nemle temas edeceğinden bu durum pilin bozulmasına ve muhtemelen kısa devre yapmasına neden olacaktır. Zaten telefonunuzu buzluğa koyduktan birkaç dakika sonra kapandığını göreceksiniz. Siz siz olun telefonunuz ısındığında buzluğa koymayın.

5 YORUM

  1. 5. maddedeki görseli beğendim. 🙂

    2. maddeye bir şeyler eklemek istiyorum. Güvenlik konusuna değineceğim. Aslında gece yatarken telefonu şarjda bırakmamalıyız. Evlerimizin elektrik tesisatından veya orijinal olmayan şarj cihazlarının kullanımından dolayı haberlerde de izlemiş olabileceğiniz yangın çıkması gibi bazı istenmeyen olaylarla karşılaşabiliyoruz. Böyle durumlarla karşılaşmak istemeyiz. Siz yine de telefonu gece yatarken şarjda bırakmayın.:)

  2. Benim tel s4 Mini telefonla gelen şarj aletini kullanıyordum ancak şarj aletinin başlığı bozuldu ama kablo sağlam başlık olarak şu anda iPhone başlığı kullanıyorum bi zararı varmıdır? Bazende general Mobile şarj aleti kullanıyorum ama onun başlığında kablosu da GM zararları var mıdır? NOT: Bunu yazarken kendimi nihat hatiboğlunun ramazan programında soru soruyormuş gibi hissettim 😀

YORUM YAP

Yorumunuzu giriniz
İsminizi giriniz