Telefon Hızlandırıcı Uygulamalar Neden Kullanılmamalıdır?

0
1149

Telefonunuzda kullandığınız RAM temizleyici ve görev sonlandırıcı uygulamaları aslında kullanmamanız gerekiyor.

Akıllı cihazlarından beklenen performansı alamayan kullanıcıların birçoğu genellikle RAM temizleyici uygulamalara yöneliyor. Bu uygulamalar özellikle son dönemlerde üretilen akıllı cihazlarda artan RAM boyutuna oranla azalış gösterse de henüz popülerliğini kaybetmiş değil. Peki Android cihazlarda bu tür görev sonlandırıcı uygulamalar kullanılmalı mıdır?

Kesinlikle hayır! Çünkü kullanmış olduğunuz görev katili uygulamaların çoğunluğu Android çalışma  mantığı gereği pek de bir işe yaramaz. Ancak cihazınızı root edip farklı ileri seviyedeki görev sonlandırıcı uygulamaları (örneğin Greenify) kullanırsanız bu konuda başarılı olabilirsiniz. Neden mi? Öğrenmemiz gereken ilk şey Android işletim sisteminin çalışma mantığıdır.

Android cihazınız beliri uygulamaları önbellekleme yaparak hazırda bekletir. Bu uygulamalar hazırda beklerken belirli bir miktarda RAM tüketir. Bu doğru ancak sistem yeni bir uygulama çalıştırmaya başlarken kullanılan RAM eğer kritik düzeyde ise çalışan bazı uygulamalar sonlandırılır. Buna “Low Memory Killer” yani “Düşük Bellek Sonlandırıcı” denir. Yani sizin sonradan yüklediğiniz RAM temizleyici uygulamalara gerçekten ihtiyacınız yok. Hatta çoğu durumda bu uygulamalar telefonunuzu daha da yavaşlatır. Bunun sebebi kapatılan uygulamanın Android sistemi tarafından tekrar aktifleşrtirilirken güç tüketmesidir. Bu durumda cihazınız ekstra işlemci gücü ve pil tüketirken sizin hızlandırdığınızı sandığınız telefon iyice yavaşlamış olur.

Beki bu durumda ne yapılmalı? Yavaşlayan Android cihazları hızlandırmanın ve pil ömrünü uzatmanın yolu nedir? Bunun kesin bir çözümü olmasa da yapabileceğiniz çözümleri birkaç başlık altında sıralayabiliriz.

Kullanmadığınız Uygulamaları Devre Dışı Bırakın 

Kullanmış olduğunuz akıllı telefonun marka veya modeli ne olursa olsun cihazı ilk aldığınız anda daha önceden yüklenmiş olarak gelen birçok uygulama bulunur. Bu uygulamalar telefonu kullanabilmeniz için gereklidir. Ancak bazı uygulamalar var ki hiç ihtiyacınız olmadığı halde sürekli çalışır halde bulunur. Bu uygulamaları devre dışı bırakarak cihazınızı az da olsa hızlandırabilir ve pil tasarrufu yapabilirsiniz. Bunun için;

Ayarlar>Uygulamalar adımlarını izleyin. “Tüm uygulamalar” başlığı altında seçtiğiniz herhangi bir uygulamaya dokunup açılan menüden ilgili uygulamayı devre dışı bırakabilirsiniz.

Sistem Uygulamalarını Silin

Telefonunuzda daha önceden yüklü olarak gelen uygulamaları devre dışı bırakarak belirli bir hızlanma sağlayabilirsiniz. Ancak bu kesin bir çözüm değildir. Eğer cihazını root ederseniz sistem üzerinde kontrol imkanı sağlamış olursunuz. Bu durumda cihazında daha önceden yüklü olarak gelen uygulamaları tamamen kaldırabilirsiniz. Bunu nasıl yapacağınızı daha önce sizinle burada paylaşmıştık.

Animasyon Hızını Ayarlayın

Android cihazınızda arayüz geçişlerinin farklı animasyonlarla gerçekleştiğini farketmişsiniz. Bu animasyonlar belirli bir hızla gerçekleşir. Animasyon hızında çeşitli ayarlamala yaparak cihazınızın daha hızlı bir arayüze sahip olmasını sağlayabilirsiniz.

  • Bunun için Ayarlar>Geliştirici Seçenekleri adımlarını izleyin.

Eğer geliştirici seçeneklerini daha önce etkinleştirmediyseniz Ayarlar>Telefon Hakkında adımlarını izleyip “Yapım Numarası” seçeneği üzerine 7-8 kez dokunun.

  • Geliştirici seçeneklerinde yer alan “Pencere animasyonu ölçeği“, “Geçiş animasyonu ölçeği” ve “Animatör süre ölçeği“seçeneklerini kullanarak animasyon geçiş hızlarını özelleştirebilirsiniz.

Daha sonra cihazınız kullanımındaki hızlanmayı farkedeceksiniz.

Bir Custom ROM Yükleyin

Android açık kaynak kodlu bir işletim sistemidir. Bunun en büyük faydası ise şu noktada karşımıza çıkıyor. Telefonunuzu üretici tarafından yüklenen stock rom diye tabir edilen işletim sistemiyle kullanmak zorunda değilsiniz. Cihazınıza uygun daha hızlı ve stabil çalışan bir custom rom yükleyebilirsiniz. Sitemizde birçok farklı cihaz için custom romlar paylaştık bu konulara göz atmak isteyebilirsiniz. Eğer aradığınızı bulamazsanız Soru-Cevap bölümümüzden bizimle ve diğer kullanıcılarla bu konuda iletişime geçebilirsiniz.

Daha Az Widget Kullanın

Android cihazınızın başlangıç ekranında yer alan widgetlar birçok işini kolayca halledebilmenizi sağlıyor. Ancak telefonunuza eklediğiniz widgetlar sürekli çalışarak işlemcinin meşgul olmasına neden olur. Tamamen olmasa da işinize yaramayan widgetları başlangıç ekranında tutmayarak cihazınızı daha hızlı kullanabilirsiniz.

Düzenli Olarak Cihazınızı Sıfırlayın

Akıllı telefonunuzun modeli ne olursa olsun uzun süreli kullanımdan sonra  belirli yavaşlamalar meydana gelir. Bunun sebebi cihazınızda biriken verilerdir. Bu yüzden düzenli olarak (örneğin ayda bir) cihazınızı sıfırlayıp kişisel verilerinizi temizlerseniz cihaz performansında yaşanan artışı farkedebilirsiniz.

Şimdilik sıralayabileceklerimiz bu kadar. Peki siz bu konuda hangi çözümleri kullanıyorsunuz?Düşüncelerinizi bizimle paylaşın.

YORUM YAP

Yorumunuzu giriniz
İsminizi giriniz