.tar.md5 dosyası nasıl açılır? (Windows)

30
8204

androidCPU-14756

Android işletim sistemine sahip Samsung marka bir cihaz kullanıyorsanız .tar.md5 dosyalarına aşinasınızdır. Bu dosyaları nasıl açabileceğinizi anlatıyoruz.

Odin programı ile .tar.md5 uzantılı rom dosyasını yüklüyorsunuz değil mi? Hiç bu rom dosyasının içesinde ne olduğunu merak ettiniz mi? Peki bir geliştiriciyseniz, rom geliştirmek için başka bir Samsung marka cihazdaki uygulamaları ve diğer dosyaları almak istiyorsunuz ancak cihaza sahip değilsiniz. Birazdan anlatacağımız yöntemi kullanarak bütün dosyaları rom dosyasından alabilirsiniz.

İşlemlere başlamadan önce ihtiyacınız olacaklar:

 1. .tar.md5 uzantılı dosya
 2. Bilgisayarınıza JAVA SE yükleyin.
 3. Bu bağlantıdan indirebileceğiniz Linux Reader programı. *İndirip yükleyin.
 4. Bu bağlantıdan indirebileceğiniz araç. *Arşiv dosyasından çıkarın, sadece .jar dosyası kalsın.
 5. Bu bağlantıdan indirebileceğiniz 7-Zip programı. *İndirip yükleyin.

Talimatlar:

 1. .tar.md5 uzantılı dosyaya fareniz ile sağ tıklayıp “7-Zip -> Arşivi Aç” seçeneğini seçin.
 2. Açılan ekranda system.img.ext4 dosyasını bulun ve fareniz ile sol tıklayıp masaüstünüze sürükleyip bırakın. 7-Zip_tar_md5
 3. sgs2toext4.jar dosyasını çalıştırın. Fareniz ile sağ tıklayıp “Birlikte Aç -> Java(TM) Platform SE Binary” seçin.Java Birlikte Aç
 4. system.img.ext4 dosyasını açılan pencereye sürükleyip bırakın.sgs2toext4 Pencere
 5. Araç size yeni bir dosya oluşturacak. İşlemin tamamlanmasını bekleyin. İşlem tamamlanınca pencerede “system.img.ext4 done!” yazısını göreceksiniz.sgs2toext4 İşlem
 6. İşlem tamamlanınca Linux Reader programını açın ve Drives -> Mount Image seçeneğine tıklayın.Linux Reader-Mount Image
 7. Açılan pencereden “RAW Disk Images” seçeneğini seçin ve “Next” butonuna tıklayıp oluşturulan dosyayı seçin.Linux Reader-RAW
 8. Aşağıdaki gibi Linux Ext Volume sürücüsü eklenecek.Linux Reader-Volume
 9. Bu sürücüyü açın. Rom dosyasındakilere ulaşabilirsiniz. Samsung cihazlarına yüklenilen rom ile gelen uygulamalar /app ve /priv-app klasörlerindedir, buralara bakabilirsiniz.

Linux Reader-Rom

Bir uygulamayı kaydetmeyi bir örnek ile açıklayalım. /app ve /priv-app klasörlerine girdiğinizde yine klasörler gireceksiniz. /app -> Chrome klasörüne girin ve Chrome.apk dosyasına fareniz ile sağ tıklayıp açılan bağlam menüsünden “Save” seçeneğini seçin.

APK Save

Açılan pencereden “Save Files” seçeneğini seçip “Next” butonuna tıklayın. APK Save Pencere

Hedef dizini yani .apk dosyasının kaydedileceği dizini belirleyin ve “Next” butonuna tıklayın.APK Save Hedef Dizin

Rom dosyasından bilgisayarınıza çıkarılacak dosyaları göreceksiniz. Seçimleri yapın ve “Next” butonuna tıklayın.
Kaydedilecek Dosyalar

İşlem tamamlanınca aşağıdaki gibi bir ekran göreceksiniz. Finish butonuna tıklayarak bu ekrandan çıkabilirsiniz.APK Save Son

Burada anlattığımız yöntem işinize yaradı mı? Başarılı bir şekilde rom dosyasından herhangi bir dosyayı çıkarabildiniz mi?

Ayrıca Linux Reader uygulamasında “diskinternals.preview.dll” hatası alıyorsanız, bu bağlantıdan indireceğiniz arşiv dosyasının içerisindeki .dll dosyasını “C:\Windows\System32” veya “C:\Windows\System” dizinine atın, sorununuz çözülecektir.

30 YORUM

 1. abi bi sorum daha olucak biliyorum alakali digil ama sorucam 😀 bende bir samsung telefon var onu odin moda alamiyorum ses kisma+ana ekran+guc dugmelerini basiyorum ama odin modun yerine test mod denilen bi ivir-zivir cikiyor onu nasil odin moda ala bilirim?

 2. Orjinal (Stock) Rom içerisindeki programları tasnif edebilirmiyiz.(İstemediklerimi silmek istiyorum).
  Bu programla export edebiliyoruz ama silemiyoruz sanırım.

 3. Aslında sıkıntım, kullandığım romun içindeki internet explorer’in varsayılan tarayıcı olması hasebiyle sonradan kurduğum bazı programların arka planda bu tarayıcıyı kullanmaya kalkması ve sitenin de sertifikasyon sıkıntısı olması sebebiyle siteye ulaşım esnasında sıkıntılar doğurmasından kaynaklanmaktadır.Ne taklalar attıysam da varsayılan olarak Chromu atayamadım.

 4. Bu sebeple defalarca custom rom kurmuş olduğum halde sonuç aldığım romlar oldu. Tarayacılar varsayılan olarak internet explorer olmasına rağmen çalıştılar. Ama sayaç(counter)sorunuyla da karşılamadım değil yani.(Onuda hallettim sorun yok).Ama gel gelelim stock romdan vazgeçmek istemiyorum.Bu sebeple orjinalini bozmadan başka romdan çıkarttığım explorer’i bu romun içine atmak istiyorum.

YORUM YAP

Yorumunuzu giriniz
İsminizi giriniz