CyanogenMod’un en sevilen özelliklerini sizin için sıraladık.

CyanogenMod Android cihazlar için geliştirilen açık kaynak kodlu bir custom romdur. Genellikle üretici tarafında güncelleme verilmeyen cihazları Android’in son sürümü ile tanıştıran CyanogenMod, hızlı ve sade bir kullanım deneyimi sunmasıyla da okdukça sevilir. Peki Cyanogenmod’un bu kadar tercih edilmesinde etkili olan özellikler nedir? Gelin hep birlikte bunlara göz atalım. Tabi burda Cyanogenmod’un son sürümü olan CM 13 sürümünü inceleyeceğiz.

Kişiselleştirilebilir Ana Ekran

Android telefonumuzun arayüzünden zamanla sıkılıp Launcher uygulamaları gibi farklı alternatiflere yöneliriz. CyanogenMod ise ana ekran kişiselleştirmeye oldukça önem veren bir custom romdur. Örnek vermek gerekirse; ana ekrana Google Arama butonunu ekleyip kaldırabilir, uygulama etiketlerini ve uygulama düzenini keyfinizi göre düzenleyebilirsiniz. Ayrıca istediğiniz herhangi bir uygulamayı gizleyip gizliliğinizi artırabilirsiniz. Bu özelleştirmeleri yapabileceğiniz menüye ulaşmak için ana ekranda herhangi bir boşluğa birkaç saniye basılı tutun.

cm ana ekran

Kilit Ekranı Düzenleme Seçeneği

Akıllı telefonlarımızda birçok önemli ve kişisel bilgiler, veriler barındırıyoruz. Başkalarının bizim kişisel verilerimize veya dosyalarımıza ulaşmaması, kısaca telefonumuzu başkalarının iznimiz olmadan kullanmaması için güvenlik önlemi olarak kilit ekranı oluştururuz. Akıllı telefonlara kilit olarak şifre, pin, veya şekil gibi öncelikler belirleyebilirsiz. Hatta son amiral gemisi modellerinde parmak izi kilidi gibi güvenliklerin olduğunu da biliyoruz. Eğer telefonunuza CyanogenMod rom yüklediyseniz bu konuda şanslısınız. Çünkü CyanogenMod kilit ekranında birçok özelleştirme sizi bekliyor. Örnek olarak kilit seçeneği olarak belirlediğiniz şekli 3×3 formatında değilde 4×4, 5×5 hatta 6×6 olarak ayarlayabilir ve böylece güvenliğinizi artırabilirsiniz. Görsellerden ne demek istediğimizi daha iyi anlayacaksınız. Bu menüye ulaşmak için Ayarlar>Kilit Ekranı adımlarını izleyin.

cm screen lock

Gece Ekranı Modu

Gözlerimizin belirli bir ışık hassasiyeti vardır ve bu konuda gerçekten dikkatli olmanız gerekiyor. Özellikle geceleri ışıksız bir ortamda uzun süre telefon kullanmak göz yorgunluğuna neden olur. Aslında bunun için birçok alternatif uygulama mevcut. Bu uygulamalar cihaz ekranda kırmızıya yakın renk ayarlamaları yaparak geceleri oluşan göz yorgunluğunuzu azaltmayı amaçlıyor. Hatta böyle bir özellik son güncellemelerle birlikte iOS işletim sistemine sahip cihazlarda da kullanılabilir durumda.CyanogenMod romlarında CM 12.1 sürümünden itibaren kullanılabilir durumda olan Live Display özelliğini kullanmak için durum çubuğunda ilgili simgeye dokunun. Gece, Gündüz ve Kapalı gibi seçeneklerin yanında bu özelliğin kendiliğinden çalışması için “Otomatik” önceliğini belirleyebilirsiz. Daha fazla özelleştirme yapmak için Ayarlar>Ekran>Live Display adımlarını izleyin.

live display

Güç Menüsü Seçenekleri

CyanogenMod’da telefonu kapatmak için kullandığınız “Güç” menüsüne farklı kısayollar ekleyerek birçok işlemi daha kolay halletmeniz mümkün. Standart olarak kapatma ve yeniden başlatmaya ek olarak ekran görüntüsü, uçuş modu eğer varsa kullanıcı değişikliği gibi kısayolların bulunduğu CyanogenMod güç menüsü ayrıca telefonunuzun ses profillerini yüne aynı ekrandan yapabilmemizi sağlıyor. Ayarlar>Tuşlar adımlarını izlediğinizde bahsettiğimiz özelleştirmelerin olduğu menüye ulaşacaksınız.

cm güç menusu

 

Tuş Görevleri

Genellikle Samsung gibi sanal tuş bulunmayan Android cihazlar için CyanogenMod tarafından sağlanan bu özellik ekranın alt bölümündeki tuşların görevlerini değiştirmenize olanak sağlıyor. Örneğin “son uygulamalar” menüsünü açmak için ana ekran tuşuna basmak yerine bu işlemi menü tuşunun yapmasını sağlayabilirsiniz. Ayrıca ana ekran tuşuna gelen çağrıları cevaplama veya güç tuşuna çağrı sonlandırma gibi yeni fonksiyonlar ekleyebilirsiniz. Bu işlemleri yapacağınız menüye ulaşmak için Ayarlar>Tuşlar adımlarını takip etmeniz yeterli. Bu arada Android telefonunuza sanal tuş eklemek isterseniz daha önce hazırlamış olduğumuz bu konu sizi bekler 🙂

cm tuş

Gizli Durum Çubuğu Simgeleri

Her yeni Android sürümünde birazdaha değişen durum çubu cihazınızın o anki durumunu ekranın üst bölümünden görüp kontrol etmenizi sağlıyor. Ancak durum çubuğunda bulunan bu simgeler zamanla kalabalıklaşabiliyor. Ayrıca bazı simgeleri zaten o özelliği sürekli açık tuttuğunuz için devamlı görmenize gerek yok. Örneğin NFC veya GPS gibi özellikler genellikle her zaman açık bırakılır (Aslında şarj harcamaması için kapalı tutmanızı öneriyoruz). Bu özelliklere ait bildirim simgelerini durum çubuğunda gizleyip fazlalıklardan kurtulmuş olursunuz. Bunun için Ayarlar>Durum Çubuğu adımlarını izleyip “Durum çubuğu simgeleri” başlığını ziyaret edin. Durum çubuğunda görünmesini istemediğiniz özelliğin yanında bulunan çubuğu kullanarak ilgili seçeneği gizleyebilirsiniz.

cm durum çubuğu

Tema Desteği

CyanogenMod romlarının belki de en eğlenceli yanı birçok tema seçeneğinin var olmasıdır. Ayrıca bu temalar yeni bir görünümün yanında sistem arayüzünü ve birçok uygulamayı tamamen değiştirebiliyor. Çeşitlilik yönünden oldukça zengin olan CyanogenMod temalarına ücretli ve ücretsiz Seçenekleri ile Google Play Store’dan ulaşabilirsiniz. Arama çubuğuna “cm themes” yazmanız yeterli. Hatta bununla ilgili bir konu mu açsak. Ne dersiniz?

maxresdefault

Siz de CyanogenMod’un en sevdiğiniz özelliklerini bizimle paylaşabilirsiniz.

YORUM YAP

Yorumunuzu giriniz
İsminizi giriniz