Sony Xperia M4 Aqua TWRP Recovery Kurulum İşlemi

1
3738

SONY Xperia M4 Aqua telefonunuza custom romlar yükleyip daha işlevsel hale getirmek için TWRP Recovery kurulumunu yapabilirsiniz.

TWRP-Recovery

Xperia M4 Aqua cihazınıza bu konuda anlattığımız işlemlerle TWRP Recovery yükleyebilirsiniz. Sony cihazlarına custom recovery yükleyebilmeniz için cihazın “bootloader kilidini” açmış olmanız gerekiyor. Eğer böyle bir düşünceye sahipseniz, sizin için hazırladığımız bu konuya giderek cihazın bootloader kilidini açın. Ardından buradaki işlemlere devam edebilirsiniz.

UYARI: Bu konuda anlatılan işlemler sadece E2303, E2306, E2333, E2353, E2363 model numaralı Xperia M4 Aqua için geçerlidir.

Buradaki işlemleri uygulamadan önce bilmeniz gereken bilgilerin yer aldığı bu konuyu inceleyiniz. TWRP Recovery kurulumunu yaptıktan sonra rom yükleme gibi işlemlerde alacağınız hatalara karşı önlem almak için cihazın sistemini yedeklemeyi unutmayın. Bu konu size yardımcı olacaktır.

KURULUM İŞLEMİ

  • Öncelikle cihazınızı bilgisayarınıza tanıtmanız gerekiyor. Bu bağlantıdan indirebileceğiniz cihazınıza ait sürücüleri bilgisayarınıza yükleyin.
  • Cihazınızdan USB hata ayıklamasını etkinleştirin.
  • Bilgisayarınıza adb sürücülerinin kurulumunu yapın. Bu konu size yardımcı olacaktır.
  • Bu bağlantıdan indirdiğiniz TWRP Recovery dosyasını adb sürücülerini kurduğunuz “C:\android\platform-tools” klasörüne kopyalayın.  Dosyanın ismini “recovery.img” olarak değiştirin.
  • Cihazınızı bootloader mode’una almak için aşağıdaki adımları izleyin

Telefonunu kapatıp birkaç saniye bekleyin. Ardından “ses kısma” ve “güç” tuşlarına basılı tutun. Cihaz titrediği anda tuşları bırakıp tekrar “ses kısma” tuşuna basın.

  • Cihazı USB kablo aracılığıyla bilgisayarınıza bağlayın.
  • Dosyayı kopyaladığınız klasörde herhangi bir boşluğa shift tuşuna basılı tutup sağ tıklayın ve “Komut penceresini burada aç” seçeneğini seçin.
  • Açılan komut penceresi satırına aşağıdaki kodu girin ve enter’a basın.

fasboot devices

Bu işlemlerle bilgisayar ile telefon arasında fastboot bağlantısı sağladık. Şimdi recovery dosyasını yüklemek için komut penceresine aşağıdaki komutu girin.

fastboot flash recovery recovery.img

Yükleme işlemi saniyeler içerisinde tamamlanacaktır. Güç tuşuna 15-20 saniye basılı tutup cihazınızı yeniden başlatın. Telefonunuzu tekrar recovery mode’a almak için aşağıdaki işlemi yapın.

Cihazı kapatıp ses açma + ses kısma ve güç tuşlarına yaklaşık 10 saniye boyunca basılı tutun.

Buradaki işlemlerle cihazınıza kolayca TWRP Recovery yükleyebildiniz mi? Deneyimlerinizi bizimle paylaşın.