Sony Xperia M4 Aqua Nasıl Root Yapılır?

9101

Sony Xperia M4 Aqua telefonunuzu Root ederek cihaz üzerinde tam kontrol sağlayabilirsiniz.

 

Sony’nin 64 bit destekli 1.5 GHz sekiz çekirdekli işlemcisi bulunan, 13 MP arka ve 5 MP ön kameraya sahip ve 2GB RAM barındıran Xperia M4 Aqua, bu özellikleri ile oldukça beğeni topladı. Ancak kullandığımız telefon teknik bakımdan ne kadar iyi olursa olsun hep daha fazlasını isteriz. Bunun için bazen daha iyi özelliklere sahip yeni bir telefon alır ya da zaten kullandığımız cihazın özelliklerini artırmaya, iyileştirmeye çalışırız. Cihazınızı daha iyi duruma getirmek için Root denilen, telefon üzerinde tam kontrol sağlayan işlemle başlayabilirsiniz. Root işleminin yararlarını şuan saymaya kalksak eminim böyle bir konu daha gerekiyor. Bu yüzden sizler için hazırladığımız bu konuyu ziyaret etmenizi öneriyoruz. 

UYARILAR: Burada yapacağınız işlemlerde düşük bir ihtimal olmasına karşın hata payı bulunmaktadır. Yaşayacağınız tüm hataların sorumluluğunun size ait olduğunu hatırlatırım. Cihazınız üzerinde yapacağınız herhangi bir modifikasyonda (Root işlemi gibi) garanti dışı kalabileceğini unutmayın. “Kişisel” dosyalarınızı (Resim,müzik,rehber) yedekleyin.

NOT: Sony Xperia M4 Aqua cihazını root etme işleminde hata alan kullanıcılar için konuya yeni bir root yöntemi ekledik. Eğer 1. Yöntemde  hata alırsanız 2. yöntemde bahsettiğimiz işlemleri uygulayarak root edebileceksiniz.

1. ROOT YÖNTEMİ

Bağımsız geliştiriciler tarafından hazırlanan bir araç sayesinde cihazınızı kolayca root edebileceksiniz. Bu işlemde cihazınızın bootloader kilidinin açık olmasına gerek yoktur.

GEREKLİ DOSYALAR

rootkitXperia_E23xx root aracını bu bağlantıdan indirin.

Sony Xperia M4 Aqua Windows sürücülerini bu bağlantıdan indirin.

ROOT İŞLEMİ

 • İndirmiş olduğunuz cihazınıza ait sürürücüleri bilgisayarınıza yükleyin.
 • Cihazınızdan USB hata ayıklamasını etkinleştirin.
 • Bu bağlantıdaki konuya gidip ADB ve fastboot araçlarının kurulumunu yapın.
 • Telefonunuzu USB kablosu ile bilgisayarınıza bağlanyın.
 • İndirmiş olduğnuz “rootkitXperia_E23xx.zip” isimli dosyayı bilgisayarınızda bir klasöre çıkartın.
 • Arşivden çıkardığınız klasörde bulunan “install.bat” dosyasını çalıştırıp yönergeleri takip edin.
 • Bu sırada cihazınız kapanıp tekrar açılacak ve root işlemi başarıyla gerçekleşecektir.

Telefonunuzdaki root erişimini Root Checker uygulaması ile test edebilirsiniz.

Root Checker
Developer: joeykrim
Price: Free+

İşlemde bir hata alırsanız adb ve fastboot sürücülerini veya cihazınıza ait sürücüleri doğru yüklememiş olabilirsiniz. Aracı hazırlayan geliştirici hata alan kullanıcıların tekrar denemesini öneriyor.

2. ROOT YÖNTEMİ

Cihazınıza custom recovery kurulumunu yapıp SuperSu dosyasını yükleyerek root edebilirsiniz.

 • Bu konudan cihazınıza TWRP Recovery kurulumunu yapın.
 • Bu bağlantıdan indirdiğiniz SuperSu.zip dosyasını arşivden çıkarmadan cihazın hafızasına atın.
 • Telefonunuzu recovery mode’a alın.

Bunun için; “ses açma” + “ses kısma” ve “güç” tuşlarına aynı anda basılı tutun.

 • Recovery mode ekranında “Install” bölümüne girip cihaz hafızasına atmış olduğunuz “SuperSu.zip” dosyasını yükleyin.
 • TWRP Recovery ile nasıl dosya yükleyeceğiniz hakkında daha fazla yardıma ihtiyacınız varsa bu konuyu ziyaret edebilirsiniz.
 • Reboot>System seçeneği ile cihazınızı yeniden başlatın.

Uygulama menüsünde SuperSu uygulamasını görüyorsanız telefonunuz root edilmiş demektir.

Buradaki işlemleri uygulayarak cihazınızı root edebildiniz mi?

Facebook Yorumları

23 Yorum

  • Merhaba,

   Konunun yalan olduğunu da nereden çıkardınız? 🙂 Konuyu hazırlayan arkadaşımız başka bir modele ait görüntüleri kullanarak Geliştirici Seçenekleri’ni açmayı göstermiş. Burada bir sorun olduğunu sanmıyorum. Sitemizde paylaştığımız cihazların hepsine sahip değiliz ne de olsa. 🙂

   Bunun haricinde KingRoot uygulaması çok sayıda uygulamayı sorunsuz bir şekilde rootlamaktadır. Arkadaşımız böyle bir konu hazırladığına göre KingRoot uygulaması bu cihazda da sorunsuzca çalışmaktadır, bilginize.

   • Kingroot daha Sony Xperia M4 Aqua cihazına uygun root bulamamıştır ve zaten Kingroot uygulamasını indirip deneyen arkadaşlar da bunu görecekler. Lütfen sitenizde bunun gibi sahte bilgiler paylaşılmasın.

    • Neden böyle düşündüğünüzü bir türlü anlamadım. Malesef yöntemleri her cihazda deneme şansımız olmuyor. Ancak bu cihazdan elime geçtiği anda rootlayıp video şeklinde atmayı düşünüyorum. Yukarıdaki işlemleri doğru bir şekilde uygulayan arkadaşların olumlu sonuç alacağına inanıyorum. Tek gayemiz sizlere yardımcı olmakken Sahtecilikle suçlamaya hakkınız olmadığını düşünüyorum.

    • Root olsun custom recovery olsun veya sisteminizde değişiklikler yapmanıza neden olacak diğer işlemler… Sitemizde paylaşım yapmadan önce yabancı siteleri araştırıyoruz. Bu sitelerin başında geliştiricilerin yoğun olduğu xda-developers sitesi geliyor tabi ki. Bu tür yabancı sitelerde yapılan işlemlerde kullanıcılar olumlu görüşler paylaşmışlarsa sitemizde ilgili konuyu yayınlıyoruz.

 1. Arkadaşlar mrb ben king rootu yükledim tüm gerekleri yazdığınız şekilde uyguladım ancak sonuç bu ben tam anlamıyorum bu root olayından tlf yeni aldım zaten bilen bilir sony m4 bana göre piyasanın orta seviye tlf eniyisi ancak tek kusuru 8 gb tlf hafızası oda zaten yarısı dolu geliyor geri kalan 4 gb güncelleme vs ile doluyor ben bu root olayını bu yüzden yapmak istiyorum hafıza yetersiz kalıor tüm uygulamalar sd karta taşınmıyor malesef bana bu root konusunda yardımcı olmanızı rica ediyorum ekran görüntüsü ekledim nedeme istediğini pekte anlamadım açıkcası 🙂 lütfen yardım

 2. ben bu cihazla bayağı uğraştım sorularınız varsa alabilirim 🙂 E2303 benim cihazın modeli. Bu arada E2303 modeline root atmak için bootloader kilidini kaldırmalısınız sonra twrp yükleyip supersu.zipi kurlamısınız. bootloader kilidini kaldırmak için bilgisayara flashtool programını kurmalısınız. yani azcık daha sabredip android 6’nın gelmesini bekleyin depolama için link2sd gibi programlarla olmuyor. Kesin bilgidir sonytürkiye cevapladı android 6 ile kamera iyileştirmesi sd kart için yeni fonksiyonlar ve stamina modunda iyileştirmeler gelecek telefona.

 3. Arkadaş e2303 de işe yaramıyor ne yapmalıyım önceki tlfn da sony di 2 ayda 2 kere arıza garantiye ben göndermek bıktım yarı fiyatına satdım onu açtı bi üst modeli dediler aldık buda böyle hiç bişe kabul etmiyor bunuda satdıracaklar bana yha tlf güzel suya toza dayanıyor ama işte

BİR YORUM YAPIN