Sony Xperia Bootloader Kilidini Açma ve Kapatma İşlemleri

16
16903

Sony-Xperia-Smartphone

Bu işlem DRM anahtarlarını silecektir. Bu DRM anahtarları hakkında bilgi sahibi olmak ve bunları yedeklemek istiyorsanız bu yazımızı inceleyebilirsiniz.

Bu işlem depolama alanını, ayarları sıfırlayacaktır. Önemli dosyalarınızı yedeklemenizi öneriyoruz.

Custom romlar veya kerneller yüklemek için bootloader kilidini açmanız gerekmektedir.

Bootloader kilidini açma işlemine başlamadan önce yapmanız gereken birkaç işlem var:

– IMEI numaranızı *#06# tuş kombinasyonu ile öğrenin.
– Fastboot paketini bu bağlantıdan indirin.
– Windows 8/8.1 kullanıyorsanız sizin için hazırladığımız bu yazımızdaki işlemleri yapın. Windows 8./8.1 Kullanmıyorsanız bu bağlantıdan Flashtool/Fastboot Sürücülerini indirin.
– Telefonunuzu kapatın ve Ses Açma tuşuna basılı tutarak, telefonunuzu USB kablo ile bilgisayara bağlayın (Fastboot mode) ve sürücü yükleme işleminin tamamlanmasını bekleyin.
– İşlem tamamlanınca USB kabloyu çıkartın ve telefonunuzu açın.

Kilit açma işlemi:

Bu adrese gidin.
– “Select your device:” menüsünden cihazınızı seçtikten sonra “Continue” butonuna tıklayın.
– Sonraki sayfada e-posta adresinizi girin ve “Terms & conditions” bölümünden kutucuğu işaretleyip “Submit” butonuna tıklayın.
– E-posta adresinize giderek gelen postayı açın ve “Click here to proceed” bağlantısına tıklayın.
– Açılan sayfada IMEI numaranızı girin “Terms & conditions” bölümündeki kutucukları işaretleyin. Bir tane anahtar alacaksınız, bu anahtarı kaydedin.
– Daha önceden indirmiş olduğunuz adb_fastboot.zip dosyasını klasöre çıkartın ve klavyenizden “Shift” tuşuna basılı tutarak, farenizin sağ tuşu ile klasöre tıklayarak “Komut penceresini burada aç” seçeneğini seçin.
– Telefonunuzu Fastboot moduna almanız gerekmektedir. Cihazı kapatın ve Ses Açma tuşuna basılı tutarak, cihazı USB kablo ile bilgisayara bağlayın. Cihazın LED ışığı yanacaktır. *Cihazınıza göre farklılık gösterebilir.
– Komut penceresine “fastboot.exe -i 0x0fce getvar version” yazın.
– Ekrandaki değer 0.5 olursa telefonunuzun doğru bir şekilde bağlandığı anlamına gelecektir.
– Sonra “fastboot.exe -i 0x0fce oem unlock 0xANAHTAR” yazın. ANAHTAR bölümüne size gönderilen anahtarı yazın.
– Artık bootloader kilidiniz açılmıştır.

Not: İşlemleri yapmadan önce Sony Mobile sitesi üzerinde her şeyi okumanızı öneriyoruz.

 

Bootloader Kilidini Kapama

1- Flashtool programını başlatın ve “BLU” butonuna tıklayın.

*Flashtool programını bu bağlantıdan kendi sitesinden indirebilirsiniz.

2- Cihazı Flashmode’da bağlamanızı isteyecek. Flashmode’da bağlamak için cihazınızı kapatın, Ses Kısma tuşuna basılı tutarak USB kablo ile bağlantıyı gerçekleştirin. USB kabloyu telefonunuza takmadan önce diğer ucu bilgisayarınızda takılı olsun.

*Flashmode’da bağlama işlemi cihazınıza göre farklılık gösterebilir.

3- Bağlantı sağlandığında “Relock” butonuna tıklayın.

4- İstendiğinde cihazın bağlantısını kesin.

16 YORUM

 1. dostum ben telefonu ikinci el olarak aldım.bootlader unlocked: yes diyo yani kilidi açılmış.haliyle benden önceki kullanıcı bunu açmış olduğu için DRM anahları yok. ancak konuda belirttiğiniz BOOTLOADER KİLİDİNİ KAPATMA işlemlerini uygularsam sorunsuz kapatabilirmiyim yedek olmadan. orjinal roomuna çevirmek istiyorum

  • Evet belki işine yarayan olur diye cevaplayayım kendi sorumu?
   Konudaki gibi “relock” işlemlerini yaptıktan sonra “flashtool” ile z2 yi flashladım. Ardından sony kendi programı ile güncelleme vb. sorunsuz gerçekleştirdim şuan herhangi bir problem yok. Orjinal yazılımını yüklerken doğrulama hatası alanlar relock yaptıktan sonra orjinal yazılımı yükleyebilirler.

 2. Merhaba.Benim cihazım xz relock dediğim zaman aşağıdaki yeşil çubuk yarıya kadar geliyor sonra öyle kalıyor hiç bir işlem yapmıyor.Telefonu bir sonraki açışımda kırmızı uyarı veriyor ve kapanıyor.Ama tekrar fastboot moda alıp unlock diyince açılıyor telefon ne yapmam gerekiyor lütfen yardım edin.

  • ahmet oğuz aynı olay bendede oldu relock yaptıktan sonra cihaz açılmıyor sony yazısı gelip kapanıyor tekrar unlock yapınca cihaz açılıyor cihazım m4 aqua

   çağdaş bey konu hakkında yardımcı olmanızı bekliyoruz relock yaptıktan sonra kendimiz stock rom bulup onumu yükleyeceğiz ?

   • arkadaşlar sorunu çözdüm sony destek sitesinde sony xperia flash tool programını indirdim onun içinde emma diye bir program var onun sayesinde android sürümünü güncelledim 1,4gb dosya indirip cihaza yükledi yüklerken %98de takılır gibi oluyor bekleyin sabredin sorunsuz bitiriyor ve android sürümü 6 dan 5e düşüyor ondan sonra tekrar flash toolu açtım relock yaptım ve cihaz bu sefer sorunsuz bir şekilde açıldı. şimdi sony companion programını açtım ve bootloader kilidi kaldırılmış hatası vermeden yasal bir şekilde güncellemeyi yapmaya başladı. sayın admin bu notumu konuya eklerseniz herkes için faydalı olacaktır

 3. selamın aleyküm kardeş ben baktım m5 yok die m4aqua die işaretleyip imeilim falan yazıp kodumu aldım herşeyş yaptım okey dedi bu sefer telefon açılmıyor sony yazısı ekranda kalıyor bi çözümü varmı bildiğin yoksa telefon çöp mü oldu

 4. merhaba windows 7 64 bit pc ye flashtool u kurdum Xperia s i ses açma tuşuna basarak pc ye takıyorum usb ayıtı tanınmıyor yazısı beliriyor, androidwinusb.inf dosyasını … C: \ Program Files (x86) \ Android \ android-sdk \ ekstralar google \ \ usb_driverC: \ Program Files (x86) \ Android \ android-sdk \ ekstralar google \ \ usb_driver….’kısmına yapıştırıyorum ”’Belirttiğiniz klasör aygıtınız için uyumlu bir yazılım sürücüsü içermiyor. Klasör bir sürücü içeriyorsa, x64 tabanlı sistemler için Windows ile çalışmak üzere tasarlanıp tasarlanmadığından emin olun.” şeklinde bir yazı beliriyor bu yüzden fastboot modunda cihazı bağlayamıyorum ve cihazın bootloader kilidini açamıyorum. Bana yardımcı oacak arkadaiları bekliyorum.

 5. Xperia Z telefonumun bootloader kilidini açıp custom rom yükledim fakat sonra stock rom a dönmek istedim stock rom u atıyorum ama Sony logosundan sonra siyah ekranda kalıyor bi çözümünü biliyor musunuz?

 6. hocam flashtool bende çalışmıyor bu uygulama bilgisayarınızda çalışamıyor hatası veriyor bi alt sürümünü indirdim kurdum ama olmuyor yardımcı olurmusunuz ?

YORUM YAP

Yorumunuzu giriniz
İsminizi giriniz