Sony ve Sony-Ericsson Cihazlarına Ait Romları İndirin!

159
3143

sony_logo

XperiFirm programı sayesinde Sony ve Sony Ericsson cihazlarına ait stock romları indirebilirsiniz.

1- Programı bu bağlantıdan indirin ve çalıştırın.

2- Stock romunu indirmek istediğiniz cihaz modelini seçtikten sonra ülkeyi de seçin.

3- En sağ kısımdan stock rom sürümüne tıklayın ve indirme işlemini başlatın.

159 YORUM

 1. Merhaba bende xperia neo mt15i var. İşe yarasın istiyorum 🙂 cihazı rootladım fakat cmw nasıl yüklenir bilmiyorum. Bana yardımcı olabilir misiniz.

  • Merhaba,

   Böyle bir yöntem mevcut. Bağlantıdan .rar dosyasını indirip çıkartın: http://goo.gl/tcj2nG

   “install-cwm2.cmd” dosyasını çalıştırın. Cihazınızda “USB hata ayıklama” modunu etkinleştirin ve cihazınızı USB kablosuyla bilgisayara bağlayın. Ekrandaki yönergeleri takip edin. Yönergelerle ilgili sorununuz olursa, cevap olarak yazabilirsiniz.

   • Bu işlemleri yaptıktan sonra custom rom yükleyebilir miyim artık. Ve birde. Diyelim ki memnun kalmadım, sony’nin update programı ile tekrar telefonu sıfırlayabilir miyim orjinal haline.

    • Merhaba,

     CWM Yükledikten sonra custom rom yükleyebilir, çeşitli özelleştirmeler yapabilirsiniz. Custom rom yüklemeden imei klasörünüzü yedekleyiniz.

     Benim şahsi görüşüm, custom roma geçenler orijinal roma geçmek istemeyeceklerdir. 🙂

     Orijinal haline geçme konusunda, garanti gibi bir durumunuz varsa telefonunuzun şu an ki yazılımını yedekleyebilirsiniz veya indirdiğiniz stock romu Flashtool programıyla yükleyebilirsiniz.

     • Dediklerinizi uyguladım oldu. Yüklendi şimdi değil mi ? Bir hata vermedi. Sadece superuser izin istedi onayladım. Sonra işlem bitti pencere kapandı. Cwm menüsüne nasıl geleceğim. Custum rom’u rom managerle yükleyebilir miyim. Yedek almayı nasıl yapacağım. Bu konulardada beni aydınlatırsanız memnun olurum. Şimdiden çok teşekkürler ilginiz için.

     • Cihaz açılırken “Sony Ericsson” yazısı gözükünce ses kısma tuşuna basıp bırakın. Ancak bu yöntem bazı kullanıcılar tarafından işe yaramadığı belirtilmiş. Google Play Store’daki uygulamayı kullanabilirsiniz.

      https://play.google.com/store/apps/details?id=com.vasily.powermenu

      Bilgisayarınızda indirdiğiniz custom rom dosyasını cihaz hafızasına kopyalayın. ROM Manager uygulamasında “Install ROM from SD Card” seçeneği ile .zip dosyasını seçerek yükleyebilmeniz gerekiyor. Olmazsa cihazı CWM Recovery Mode’da açıp oradan yükleyebilirsiniz.

      Aşağıdaki yöntemi yabancı bir siteden çevirdim, bilginize. Cihazınızın orijinal stock romunu yedeklemeyi anlatmışlar. XperiFirm programında veya elinizde Türkiye stock romu yoksa aşağıdaki yöntemi deneyebilirsiniz.

      1- Bağlantıdan Sony PC Companion programını indirin, çalıştırın ve cihazınızı bağlayın.

      http://goo.gl/ehffP5

      2- Programda “Update” seçeneğini seçin.
      3- Program indirme işlemi başlamadan önce cihazınızın bağlantısını kesmek isteyecektir. Bağlantıyı kesin.
      4- İndirme işlemi tamamlanınca güncellemeyi iptal edin.
      5- C:ProgramDataSony MobileUpdate Enginedbsome numberblob_fs klasöründe adı FILE ile başlayan 3 veya 4 tane dosya olacaktır.

      6- Bağlantıdan Flashtool programını indirin.

      http://goo.gl/Q2j3z1

      7- Adı FILE ile başlayan dosyaları “Firmware” klasörüne kopyalayın.

      8- Flashtool programını çalıştırın Advanced seçeneğine tıklayın ve “decrypt files” seçeneğine tıklayın. Adı FILE ile başlayan dosyaları sağ sütuna yerleştirin.
      9- “OK” butonuna tıklayın. Yaklaşık bir dakika sonra bir pencere açılacaktır.
      10- simlock.ta hariç bütün dosyaları işaretleyin ve sağ sütuna transfer edin. Sağ üst taraftan yapmak istediğinizi seçin.
      11- “OK” butonuna tıklayın. Program ilgili dosyayı oluşturacaktır.

     • Yedeklemeyi nasıl yaparım bilmiyorum deneyeceğim 🙂 Bu arada ben hollandada yaşıyorum. Telefonu burada aldım. Rom indirirken ülkelere göre ayrı mı indiriyoruz.

     • Hollanda romunu indirmeniz yeterli. Örnek veriyorum, sırf başka ülkenin romunu yükledi diye Samsung’un bazı servisleri tarafından garantisinin geçersiz sayıldığını belirten bazı kullanıcılar mevcut internette. Sony’de durum nasıl ve Hollanda’da servisler nasıl işliyor bilmiyorum malesef. Cihazınız zaten su geçirdiğinde camı kırıldığında garanti dışı kalır. Bunun haricinde rom ile ilgili sorunları siz halledeceksiniz. Tuşların bozulması iki yıldan sonra olur eminim. 🙂

     • Cihazın garantisi geçeli bir hayli oldu 🙂 Sadece bir hata yapıp kullanılamaz hale getirmekten korkuyorum. Rom’ları nereden temin edebileceğimi bilmiyorum. Başka ülkelerin rom’unu yükledim diyelim misal,, telefona başka rom yükleyemez miyim. Telefon açılmaz mı tekrar.

     • Tamam o zaman garanti derdi yok. Telefon modelinize uygun romu (custom veya stock rom farketmez) yükledikten sonra %99 hiçbir şey olmaz merak etmeyin. 🙂

     • Yükle gitsin diyorsun yani :))))) Güvendiğin bildiğin bir site var mı rom indirebileceğim.

     • Efs klasorunu yedekleyemedim. Klasor gorunmuyor cihaz konumunda. Root klasorunun icerisindede yok. Bir sorun olur mu dersin. Senden ricam senin hosuna giden bir romun linkini gonderebilir misin. Indirip yukler senin yad ederim kardesim :))

     • Ne dersin CyanogenMod için 🙂 Sence yüklemeli miyim ! Telefon kaldırır mı 🙂 Güzel olur mu dersin.

     • CyanogenMod guzele benziyor :)) Temada yukleyebiliyormusuz sanirim. Ama cyanogenmod hangi surum yuklenir benim telefona bilemedim.

     • En günceli CyanogenMod sanırım. Nasıl yükleyebileceğinizi anlatayım. Kaynak konumuz bu: http://goo.gl/ZLMPIf

      1- Aşağıdaki bağlantıdan MT11i için romu indirin. *Kaynak konuda MT15i kullananlar bunu yüklesin diyor.

      http://goo.gl/FnL7ZG

      2- Flashtool programıyla bunu yüklemeniz gerekmekte. FTF dosyasını C:Flashtoolfirmwares klasörü içine kopyalayıp-yapıştırın. Telefonunuzu bilgisayara kablosuyla bağlayın.
      Flashtool programını açıp telefonu tanımasını bekleyin. Programda şimşek butonuna tıklayın ve çıkan seçeneklerden Flashmode’u seçin. “Select a Firmware” başlığı altından Firmware dosyasını seçin ve pencerenin sağ alt tarafındaki “OK” butonuna basın. Bir pencere açılacaktır. Oradaki işlemleri gerçekleştirin.

      3- Yükleme işlemi bitince bağlantıdan en yeni tarihli .zip dosyasını indirin.

      http://goo.gl/ANSFyY

      4- İndirdiğiniz .zip dosyasının içerisinde boot.img dosyası var. Onu Flashtool programında Fastboot seçeneği ile yükleyin. Bu işlemi yapmadan önce .zip dosyasını hafıza kartınıza kopyalayın.

      5- Recovery Mode’a girin “Mounts and storage” seçeneğini seçin.
      6- Sırasıyla /system, /data ve /cache formatlayın.
      7- Install .zip seçeneği ile .zip dosyasını yükleyin.

      Bir de Google uygulamalarını yüklemeniz gerekiyor. İsteğe bağlı bir şey. İlk önce yukarıdaki adımları gerçekleştirin. Devam ederiz. 🙂

     • Biraz geç oldu sanırım kusura bakma. Bilgisayara el koymuş eşim. Film izliyor ve filmin bitmesine yarım saat var 🙁 Türkiyede bayağı geç oldu saat. Muhtemelen yorulmuşsunuzdur tüm gün pc başında. Ben işlemleri gerçekleştirdikten sonra yanıt vereceğim. Sizden cevap gelmezse sorun değil yarın devam ederiz 🙂

     • Google apk larinida yukleyecegiz diyordun. Simdi ben bu islemi yapinca telefonu acayimmi yoksa bekleyeyimmi.

     • Acil acil !!. ! Flashtool – Fastboot dedigimde bir pencere acildi solda version 1 diyor ve altinda 3 secenek var, sagda DooMLorD diyor oradada 3 secenek var. ortadada -Check current device status- yaziyor onun altindada -seleckt system to flash yaziyor onun altinda bir secenek daha var. ne yapmaliyim.

     • flashtool’da diyor hocam boot.img dosyasini fastboot yap demistin ya. tekrar yildirima tikladim fastboot dedim o pencere geldi karsima.. anlamadim bende. senden ses gelmeyince de cikardim artik cocuklardan kurtaramadim telefonu 🙂 kabloyu cekince telefon acildi. android 4.0 diyor simdide. ama model numarasi mt11i diyor :S recoveryé gireyim diyorum olmuyor. su an oyle ben telefona telefon bana bakiyor. bakisiyoruz karsilikli :))

     • Tamam hatırladım şimdi. Fastboot dedikten sonra aşağıdaki işlemleri sırasıyla yapın.

      1- Reboot into fastboot mode (via ADB)
      2- Reboot into fastboot mode (via Fastboot)
      3- Select kernel to flash butonuyla boot.img dosyasını seçin.
      4- Reboot device into system

      bunları yaptıktan sonra devam edelim.

     • Cihazı kapatıp videodaki gibi fastboot mode’unda bağlar mısınız? Sanırım menü tuşuna basılı tutarak yapıyor. Eğer olursa Flashtool programında Fastboot mode seçtikten sonra direkt olarak “Select kernel to flash” seçeneğini dener misiniz?

     • Stock yazılımı yükleyince root gitmiş olmalı. Kontrol eder misiniz SuperSU uygulaması menüde var mı? Yoksa yeniden rootlamanız gerekiyor. Rootladıktan sonra cwm’yi yeniden yüklemeniz gerekiyor.İşlemler çok. 🙂

     • Gecmis olsun telefon mefta 🙁 Sony yazisinda kaldi acilmiyor. 🙁 senide o kadar ugrastirdim.

     • Yok daha sonrasında. Cwm’deki işlemleri yaptım. İnstall from to sdcard dedim seçtim yükler gibi oldu hata verdi. Ve sonuç. Napalım, akılsız başın cezası işte 🙂 Bu yoklyk

     • Orijinal konusunda olanı yazıyorum. Boot.img dosyasını yükledikten sonra telefon açılmıyorsa, bootloader’ı yeniden başlatın ve aşağıdaki işlemleri yaptıktan sonra CWM Recovery’den /system, /data ve /cache formatlayın ve zip dosyasını öyle yükleyin yazıyor.

      fastboot erase system
      fastboot erase userdata

      CWM Recovery’e girmeden önce boot.img dosyasını yükledikten sonra telefonu hiç açtınız mı?

     • Hayır. Açmadım. Sırasıyla cwm’den işlemleri yaptıktan sonra rebot dedim. Öyle kaldı sony yazısında. Cwm’ye tekrar girmeyi denedim olmadı. İşlemleri en baştan yine yapmaya çalıştım o’da olmadı. Bende umudu kestim.

     • Anladım. boot.img dosyasından sonra olmuştur. Reboot into fastboot mode (via ADB) seçeneği ile Fastboot Mode’unda açın ve komut satırına aşağıdaki komutları girin. Düzelmesi gerekiyor.

      fastboot erase system
      fastboot erase userdata

     • Şu an evde değilim hocam malúm yılbaşı 🙂 eve gidince dediğin işlemi gerçekleştirip sonucu paylaşırım. Yeni yılın kutlu mutlu umut dolu olsun.

     • Merhaba hocam. Uzun bir aradan sonra yine geri döndüm :)) Telefon açılmıyordu en son. Flashtool ile FTF dosyasını yeniden yükledim düzeldi. Fakat boot.img dosyasını yine yükleyemedim FAILED diyor. Bende durdum sana danışayım istedim :)) Neden yapmalıyım sence.

     • Bu arada şurada bir konu buldum. Sitenizde link paylaşmak yazak mı bilmiyorum fakat yasaksa silerim. http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1952333 burada Sonylere ait FTF dosyaları var. Buradan mt15i için olanı indirsem, Flashtool ile ilk FTF dosyasını yüklediğim gibi yüklesem telefon tekrar eski haline gelir mi. Android sürüm olarak yani. En son çare birşey yapamazsak bunu yapabiliyorsam yapayım diye düşümdümde :)))

     • Merhaba,

      xda-developers sitesi dünyanın en büyük ve en popüler geliştiri forumlarından bir tanesi. O yüzden sorun olmaz. 😉

      Evet, FTF dosyasını yükleyince eski haline gelecektir. Başka Custom Rom bakalım. CM şart değil ne de olsa.

     • Başka custom rom derken. Çok mahçup hissediyorum kendimi bu konulara gelince. Çok geride kalmışım teknolojiden 🙂

     • Cehalet işte :))))) Sayende bayağı şey öğrendim :)) Diğerleri olacak mı peki.

     • Hocam ben internetten xperia neo mt15i için FTF Dosyasını buldum ve flashtool ile yükledim. Daha önce yüklemiş olduğum mt11i’de sorun oluyordu. Kamera ters ve karanlık gösteriyordu. Şimdi ise düzeldi. Custom rom ile ilgili cevabını bekliyorum 🙂 iyi çalışmalar.

     • Sorun düzeldiyse kullanmaya devam o zaman. 🙂 Bu aralar biraz yoğunum. Cumartesi (17 Ocak) günü size dönüş yapacağım.

     • Merhaba,

      Geliştirmesi devam etmeyen bir rom olmasına rağmen iyi bir pil ömrü sunduğu belirtilen bir custom rom buldum. Orijinal konu: http://goo.gl/MXGuro

      Not: Bunun için bootloader kilidinin açık olması gerekiyor.

      Kernel dosyası: http://goo.gl/MHBnGu
      Rom dosyası: http://goo.gl/bLYaE5

      Kernel dosyasını Flashtool ile “Select Kernel to Flash” seçeneği ile cihaza Fastboot modunda yükleyin.

      Rom dosyasını indirip hafıza kartına atın. CWM’yi açıp “Wipe Data/Factory Reset” seçeneğine tıklayın, sonra “Mounts and Storage” menüsüne girip “Format/System” seçeneğine tıklayın ve son olarak ise “Advanced” menüsüne girip “Wipe Dalvik Cache” seçeneğine tıklayın. Rom dosyasını “Install zip from sdcard” seçeneği ile yükleyin ve cihazı yeniden başlatın.

     • Peki hocam. Şu an evde değilim. Gittiğimde deneyeceğim. Bootloader kilidini nasıl açacağım.

     • Çooook özür. Ailevi sebeplerden ötürü uzun zamandır internete girme fırsatı bulamadım. Bir haftaya kadar işleri tamama erdireceğim. İlk fırsat söylediklerinizi uygulamak olacak benim için. Sonrasında tez elden cevap veririm 🙂 iyi günler, iyi çalışmalar.

     • Hallettim. Fakat bu rom bek hoşuma gitmedi. hizli calisiyor telefon fakat bazi kisimlar henüz turkce değil. Gapps`i de yükleyemedim. xda`ya baktim buldum oradan gapps 4.4.2`yi, cmw`den yüklerken hata verdi (unmounting system). Birde telefonun kendi home tusu ve geri tusu var zaten. Fakat ekranda ( kucucuk`de olsa :)) home tusu , geri ve son uygulamalar tusu var. Acep bu tuşlu modellere uygun rom var midir hocam. Sana danismadan birsey yapmak istemedim :))

     • Hocam Carbon`u ve Polygon`u denedim. Carbon yukleniyor fakat ilk acarkenki LegacyXperia yazisinda kaliyor :S Polygonda yukleniyor aciliyor fakat wifi etkinlestirilmiyor :/ Bir yerde yanlis mi yapiyorum acaba ?

     • Yine wipe işlemlerini yapıp deneyebilirsin. Ama Carbon için stock rom “4.1.B.0.587” gerektiği belirtilmiş. Stock romu yükledikten sonra CWM yükleyip öyle denemek lazım. Kim uğraşacak? 🙂

      Polygon romuna ait konunun linkini atabilir misin?

     • İlk yüklediğim var hocam Ultrakat. Gapps’te mi bir sorun vardı acaba. Geçen defa başka gapps paketi yüklemiştim birşey olmamıştı. Şimdi minimal gapps diyordu xda’da bir konuda. Onu yükledim . Açılışta takılı kalıyor dediğim gibi, birkaç defa pili çıkarıp takınca düzeliyor 🙂 Kesin yanlış birşey yükledim :)))

     • 🙂 peki. Müjdeli haberlerini bekliyor olacağım 🙂 Acelem yok telefon gayet hızlı çalışıyor eski haliyle kıyaslayacak olursam. Söylediklerinde haklıymışsın yerden göğe kadar hemde 🙂 Kolay gelsin iyi akşamlar.

     • Şimdilik çalışıyor. Dün gece kapatıp açmam gerekti. Birşey olmadı normal açıldı 🙂 google uygulamalarını devre dışı bıraktım. Gapps paketinden kaynaklı birşey miydi acaba 🙂 Çünkü google play + g. P. Service sık sık durduruldu diye bildirim çıkıyordu ekranda. Velhasıl şimdilik idare eder 🙂 İşlerini hallettiğinde senden güzel haberleri bekliyorum 🙂 iyi çalışmalar kolay gelsin.

     • Birşey yok tabi nolcek 🙂 Yüklemem birdahaki sefere. Kullanmıyorum zaten artık play store’u 🙂

     • Ben de bir sonraki sefere Google uygulamalarını içermeyen bir rom yükleyeceğim. Gereksiz yere arka planda çalışıyorlar. Hayır yani bu kadar ne işlem yapıyor bunlar? 🙂

     • Hakkımızda bilgi sahibi olmak istiyor. Bizi daha yakından tanımak istiyor. Zannımca bize platonik aşıq :))))

     • Birde aklıma takıldı kaç gündür. Cm11 temalarını niye yükleyemiyorum ki ben :S. Birde geçen gün Rom Toolbox yükledim. Rom yükleme seçeneği var. CyanogenMod 11 yok listesinde fakat CM10 ve önceki sürümleri var. Onları indirsem Rom Toolbox ile yüklenir mi ?

     • Rom Toolbox veya Rom Manager geliştirilme amaçlarından biri de bu, yani telefonunu destekliyorsa sorunsuz bir şekikde yükleyebilmen gerekiyor.

      CM11 temalarını sadece CM11 yüklü roma yükleyebilirsin. Gerçi bazıları CM10 ile uyumluymuş ama ben rastlamadım 🙂

     • Yok olmuyormuş. UltraKat’a döndüm yine 🙂 Benimkide iş yani! Niye uğraşıyorsun değil mi. Çalışıyor işte daha ne :)))))

     • 2013 başlarında özelliklerine göre fiyatı iyi diye Acer s500 almıştım. Almaz olaydım o ayrı tabi 🙂 Bataryası çok çabuk bitiyor. Servis olayı berbat. Şöyle örnek vereyim. Şebeke sinyali alımında sıkıntı vardı, servise gönderdim. Havasında %90 nem olan bir ülkede ” telefonunuz havafan nem kapmış, garanti kapsamı dışı bir arıza. Yapılmasını istiyorsanız 300€ vereceksiniz, geri göndermemizi istiyorsanız 35€ vereceksiniz ” diye bir cevap aldım 🙂 Bu arada telefonun fiyatı 200€ 🙂 Galaxy note 3 var kullanamıyorum, çok kaba, hemde kadınsı bir telefon ( bence ) :)))))) Windows Phone’a geçiş yapmayı düşünüyorum son zamanlar. Ama halen karar veremedim :$

     • O kadar parayı vereceğime yeni telefon alırım deseydin. 🙂 Samsung hakkında konuşmak gerekirse Note serisi yerine S serisi erkeklere daha çok hitap ediyor.

      Windows Phone’nun biraz daha zamana ihtiyacı var. Kullandığımız bilgisayar Windows ne de olsa. Windows 10 çıkacak, Windows 10 ile Windows Phone birbirleriyle sorunsuz ve uyumlu bir şekilde çalışacağını düşünüyorum. Microsotf’un Android kullanan cihaz üreticilerine veya Apple’a yeni bir Lumia çıkartarak cevap vermesi gerekiyor.

     • Yeni seriden çıkardığı telefonu ( Microsoft lumia 535) gördüm geçenlerde. 100 € imiş ^_^ Özelliklerini görünce vazgeçtim. İşlemci pek farketmez, sonuçta windows phone’lar için quad-core 1.2 gh işlemci gayet akıcı çalıştırıyor telefonu. Ama birazcık daha diğer özelliklerini yüksek tutsalarmış iyiymiş 🙂 Yazılım olarakta 8.1 denim’in son güncel hali ile geliyor, o da güzel birşey lakin dediğim gibi işte hiç yoktan bir lumia 730 kadar olaydı o da iyiydi 🙂 Bendesen gibi düşünüyorum. Windows 10 çıksın hele. Muhtemelen bu yılın sonlarına kadar çıkar. Bekleyip göreceğiz hep birlikte 🙂

     • İşletim sistemini veya uygulamaları sorunsuz çalıştırıyorsa işlemci hızıymış, ram miktarıymış önemli değil. Ama güncellemeler açısından ileride sorun olacaktır, tabi güncelleme gibi bir takıntın varsa 🙂

      S6 ve S6 Edge istediğim gibi olmadı. 🙂

     • Indirdim ikisinide hali hazirda bekliyorlar su an 🙂 Carbon KK Hallon , PolygonKK haida hallon. Sen `-he` desen baslayacagim isleme 😀

     • Peki. Kolay gelsin. SDcard’a attım 2 rom’uda. Deneyeyim mi sen yazını hazırlarken 🙂 CWM’den yüklerken Wipe Data/Factory Reset + Mounts and Storage + Format/System + + + Advanced + Wipe Dalvik Cache + Install zip from sdcard – diyoruz ve reboot. Doğru mudur 🙂 Birkaç gün içinde 2. , 3. Defa bu işlemi yapıyor olacağım. Bir sorun olmaz değil mi ?

     • Hocam cok musgul durumdayim su an. misafirde var evde , cocuklar kabloyu cikaracak diye peslerinden dolaniyorum :))))))))

     • Cok pardon kardesim. yukarida link vermissin gormedim ozur dilerim. senin bu paylastigin programlada indirebilir miyim romlari. benim cihaz kabul eder mi ? Son birsey daha, yukledigim dosyayi telefona atip, cwmden girdigimde sadece install zip to sdcard mi diyecegim baska islem gerekli mi.

     • Bu programla sadece stock romları indirebilirsiniz. Dediğim gibi cihaz modelinize uygun olanı sorunsuz yükleyebilirsiniz. Ancak cwm ile yükleyemezsiniz. CWM ile sadece custom romları yükleyebilirsiniz.

      Yükleme işlemini yaptıktan sonra CWM’den Wipe Data / Wipe Cache Partition işlemlerini yapmanız yeterli. Temiz bir kurulum olması için bunları yapınız.

     • Tuş kombinasyonu nedir acaba biliyor musunuz clockworkmod’a girmek için. Denemek istiyorum oldu mu acaba diye.

 2. Hocam bu carbon rom`u pek begendim ben 🙂 Nasil yukleyecegim bunu beceremedim bir turlu. Ultra KK rom`a geri donuyorum digerleri olmayinca :))) Polygon KK`yi yukledim az once yine, wifi acilmiyor onda da tek sorun o. Carbon rom`u yukleyememin sebebi ne olabilir ? Benim en son yukledigim FTF dosyasiyla veya karnel ile alakali bir sorun mu ? Cozemedim gitti 🙂 Bilgine basvuruyorum yine ^_^

  • Carbon rom kendisine ait kernel içeriyor zaten. Romu yükleyince değiştiriyordur, o konuda bir sorun olduğunu sanmıyorum.

   Carbon Rom dosyasını ve GApps dosyasını cihaz hafızasına kopyalayıp aşağıdaki işlemleri yapar mısın?
   GApps dosyası: https://androidfilehost.com/?w=files&flid=5648

   – Sırasıyla wipe system, data, cache ve dalvik cache
   – Romu yükle.
   – Tamamlanınca Recovery Mode’dan çıkmadan hemen GApps’i yükle.
   – Cihazı yeniden başlat, ilk açılış biraz uzun sürebilir.

   Olmazsa rom geliştiricileriyle irtibata geçeceğim.

     • Yaptimda yine olmadi. Nerede yanlis yapiyorum anlamiyorum :/ Hayir soyle bir durumda var, yanlis yapiyor olsam tekrar UltraKK Rom`u nasil yukleyebiliyorumda digerlerini yukleyemiyorum :/ Kendime kizdim bak gece gece 🙂

     • Custom, yani en son UltraKK rom’u yüklemiştim. Sonrada yükleyemedim başka 😀 Polygon’u yükledim onda da WiFi açılmıyor diye tekrar UltraKK’ya döndüm.

     • Stock rom derken. 4 mü 2.3 mü. Yok denemedim. Flashtool ile bir işim var mı diye sormuştum sana. Sende yok deyince rahatlamıştım hani, flashtool ile yanlış bir işlem yapmaktan korktuğum için 🙂

     • Hocam yaptim dediklerini. rootladim, cwm yukledim. Fakat cwm den girince wipe data/cache + dalwik cache falan yaptim sonra rom u sectim yuklemedi :/ nerede hata yapiyorum sence 😀

     • Wipe data/ cache + dalwik cache yaptıktan sonra rom u seçiyorum. Yükleniyor diyor ve 3-4 saniye sonra iptal oluyor. Rom’un adını yazıyor ve mt15i / mt15a falan yazıyor. 2 defa denedim sonuç aynı.

     • Yuklemede sorun yasamadim stock rom`u. Hatta dün gece iki defa yuklemeye calistim Carbon Rom`u, ikisindede basarisiz oldu tekrardan bini yukledim. Ilk denememde wipe data / factory reset dedikten sonra mounts and storage`den format /system + data + cache yaptim sonrada advanced menusunden wipe dalvik cache dedim. sonra yuklemeye calistim ve sonuc => http://s13.postimg.org/ljeavp587/IMG_20150316_161027_1.jpg

     • Carbon olaydi iyiydi. Neyse artik :))) XDA`dan bakttimda cok birsey yok Neo icin. VanirAOSP var ama onuda indiremedim. En iyisi seni beklemek 😀

     • Hocam, sanırım çözdüm olayı 🙂 Her rom için ayrı karnel gerekiyormuş. Denemelerim bu sebepten başarısız olmuş. CarbonRom’unda karneli zip dosyasındaymış. Oradan çıkarıp önce flash’ladım. Sonra sorunsuz kurdum. Fakat kurduktan sonra birkaç sorun olduğunu gördüm görünüm ile alakalı olarak. Aynı işlemi Polygon’da da denedim. Şu an sorunsuz gayet stabil çalışıyor 🙂

     • Sevindim. En başta kernel hakkında konuştuk şimdi sorun kernel ile çözüldü. 🙂

      Şu an hangi romu kullanıyorsun? Hangisi iyiyse konusunu açacağım. 🙂

     • Carbon’u denedim. Status simgelerde sorun var. Ayar kısayolları simgeleri düzgün görüntülenmiyor. Aosp’biraz fazla ram kullanıyor ve batarya çabuk boşalıyor. Pac-Rom kullanıyorum şu anda. Gayet hızlı. Tek sorun, diğer tüm rom’lardada mevcut bir durum olan; henüz neden kaynaklandığını bilmediğim, görünüm ile ilgili rom ayarlarıyla değişiklik yaptıktan sonra bir dahaki yeniden başlatmada telefon boot ekranında kalıyor açılmıyor. Cwm’den girip wipe data/ factory reset + wipe dalvik cache yaptıktan sonra düzeliyor. Bu işlem PolygonRom’da işe yaramadı bende 🙂 Xda’dan rom konularına bakıyorum. En sağlam dediklerini deniyorum tek tek 🙂 Şimdilik Pac-Rom iyi gidiyor. 2015 güncellenmiş Romçunu yükledim. Gapps yüklemedim. Bugün uygun paketi yükler bir sorun varmı yokmu diye yazarım.
      Not: Bu arada başından beri yardımcı olduğun, sıkılmadan anlamamakta ısrar etsem dahi anlatmaya gayret gösterdiğin için çok teşekkür ederim hocam 🙂

     • :)))))))))))))
      Buralardayim aslinda. Telefonu baldıza verdim. Kelepir bi Note 3 dusurdum onu aldim :)) Bu da cok buyuk elden cikarmaya calisiyorum su aralar haril haril. Bu arada Neo`ya en iyi olan rom AOKP cikti. Yazmismiydim hatirlayamadim. Gapps 4.4 mini paketle gayet iyi calisiyor. Ama soyle bir durumda var. Rom“u her yeniden yükleyişimde Google play service farkli pil tüketti. En son yüklediğimde pil tüketimi iyiydi. Neden kaynaklaniyor anlayamadım. Her neyse durumlar böyle böyle iste 🙂 Sen nasilsin nasil gidiyor arastirmalarin incelemelerin :))))

     • Yavas ilerlemek iydir hocam. Adimlarini sağlam atmana olanak verir. Umarimtum elellerini gerçekleştirirsin. Yahu benimde cepler geniş ama telefonu cebime koyunca erik calmis ocugun cebi gibi cebim $i$ bir sekilde dolaniyorum ortalikta. Alistimmi , alisamadim. Ah bir elimden cikarabilsem 🙂 süper olacak ama bakalim.

     • Hocam doğrudur birsey diyemem. Ama 70 Euro’ya bulmuşum, telefon 9 ay kullanilmis yiil dahi olmamis ^^ Alir satarim diye duşundum. Yoksa bana kalsa samsung kullanmam. Bilmedigim bir nedenden oturu gicikligim var $irkete karsi :)))

     • 70 Euro nedir ya :)) Herkes elbet birgün Samsung’un tadına bakacaktır hahahah. Tasarım olarak diğer cihazlar ilgimi çekse de özellik olarak Samsung ilgimi çekiyor. 🙂

     • Hocam normaldee 250-3– Euro arasi 2. el piyasasi. Ben bir tanıdıktan aldim o yüzden bu kadar ucuz. Kapitalizmin merkezinde yasiyoruz hocam. Insanlar yeni birsey cikinca, $artlandirilmislar. Hemen alma ihtiyaci duyuyorlar. Ben bunlara kosullandirilmis zihniyetler diyorum :))) Tabi piyasayi takip edince normalden daha ucuza bulunabiliyor böyle seyler. Bu arada dun komsu geldi. Telefonu satacagimi söyledim gözleri acildi hemen 🙂 alacak herhalde. Alirsa $ayet, kendime Nokia lumia 930 almayi düşünüyorum. Ama kararsizim. Benim için önemli olan batarya performansi ve sağlamlık. E birazda görsel 🙂 Seninde bu konuda fikirlerini almak isterim. Onerebilecegin başka bir telefon var mi? LG G2 batarya performansi iyi diyorlardı. Var mi bu konuda bir bilgin ?

     • Benim bir arkadaşım var. Apple yeni bir iPhone çıkartsın gider alır. Önceki cihazını satar üzerine 500 lira ekler yeni çıkan iPhone’u alır. iPhone’un 2. elinin fiyatı bile düşmüyor ki. Yaptığı davranış mantıklı olabilir ancak bunu Samsung için uygulamak mümkün değil, malesef.

      LG G2’nin pil performansı LG G3’den bile daha iyi. Bir başka arkadaşım Lumia 920 kullanıyor, ona sordum. Facebook gibi uygulamaları kullandığını pilin 1 günü çıkarttığını ve memnun olduğunu belirtti. Ancak geçenlerde LG G3 ile ilgili araştırma yaparken LG G2’den Lumia 930’a geçen bir kullanıcı gerçekten pil konusunda hayal kırıklığına uğradığını belirtmişti. LG G2’yi öneririm. 😉

     • Merhabalar Cagdas nasilsin. Uzun zaman oldu bakamadim buralara. Yok vaz gectim ben G2-G3-G4 sonu yok 🙂 Pahali telefon kullanmak benim isim degil. Bunu en son note3 kullanirken anladim 🙂 Sattim Note’u, Ucuz’a ne varsa alacagim dedim gittim Lg Magna aldim. Pil omru fena degil 2 gun’u cikariyor. Ozellikleri dusuk ama bana yeter. Oyun oynamam film izlemem :))) Arada twitter’a bakiyorum birde internette geziniyorum, en fazla yaptigimda bunlar. Bu gune kadar aldigim telefonlarla toplasan 10 tane fotograf cekmemisimdir 😀 Kamerada onemli degil. Her neyse boyle boyle iste. Sen nasilsin nasil gidiyor. Mail’imi kontrol ettimde bayagi bir yogunsun sanirim. Isleri gelistirmissin :)) Kolay gele sana. Umarim isler haricinde psikolojik olarakta iyisindir. O cok onemli iste. Benimki biraz biraz bozuk uzerine afiyet. Yillardir cebellesiyorum onunla 🙂 zor isler. Hadi kal saglicakla. Gorusmek uzre iyi calismalar.

     • İyiyim sen nasılsın? 🙂 Ben de bakmamak istiyorum ama olmuyor. 🙂

      Telefonların çoğu işimizi görür aslında ama doymuyoruz bir türlü… İhtiyacımız olmadığı halde en son modelleri alabiliyoruz. Ben gezmeyi severim. O yüzden kamera ve hızlı çekim yapma özelliği önemlidir benim için. 🙂 Oyun oynamama ve telefonda film izlememe bende de var. Sırf bağımlılık yapar diye oyunlardan uzak duruyorum. Film konusundaysa bilgisayarda izlemek varken telefona gerek yok. Şimdi SmartTV’ler var, gerçi bizim evde henüz yok ama birgün olursa filmleri oradan izlerim artık. 🙂

      Zamanla siteyle ilgili iş yükü de arttı. Elbet birgün arka plana çekileceğim ama şu an değil tabiki. Daha yürümemiz gereken çok uzun yollar var. 🙂 Ara sıra arka plana çekildiğim oluyor. Hazırladığım konuların çoğu İngilizce kaynaklardan ve kullanıcıların yorumlarını da incelemem gerekiyor. Sayfalarca yorumları incelediğim oluyor. Site dışında da çeviriler yapıyorum. Çeviri yapmak beni yoruyor açıkçası. Yorulduğum zaman bırakıyorum işte. 🙂

      Psikoloji hmm… bunu özelden konuşabiliriz sanırım. Burada gözüken yandex e-posta adresini mi kullanıyorsun? Farklı bir adres kullanıyorsan: [email protected] veya Facebook varsa: https://www.facebook.com/cagdas.tatar

     • Bu arada, Note 3`u elden cikaramazsam (istediğim fiyata) mecburen kullanmaya devam edeceğim. Bu telefon hakkında bir bilgin var mi. Gecen Lollipop güncellemesi gelmiş. Sarj cok gidiyor :/ Kullanmadigim surede sorun yok 2 gunu rahat rahat cikariyor. Ama kullanirken su gibi içiyor sarji. Samsung uygulamarinin cogunu kapattım doğrusu lakin halen ayni 🙂 Bu konuda yapabileceğim birsey var midir ?

YORUM YAP

Yorumunuzu giriniz
İsminizi giriniz