SAR Nedir? Tehlikesi var mıdır?

0
1096

radyasyon

Cep telefonu alacağınız zaman araştırma yaparsınız, araştırma yaparken cep telefonuna ait SAR değerini de görmüşsünüzdür veya satın almaya gittiğinizde ürün kartında SAR değeri yazıyordur. Belki önemsemediniz, belki de hiç merak etmediniz. O değerin yüksek olması biraz endişelenmeniz anlamına geliyor. Ama şu var tabi ki, cep telefonu üreticileri belli standartlara uymak zorunda. Girişi burda bitirip SAR’ın tanımını yapalım ve biraz daha detaya girelim.

 

SAR Nedir? SAR Değeri Nedir?

SAR (Specific Absorption Rate) yani Türkçe olarak Özgül Soğurma Oranı, bir cep telefonu kullanırken kafa tarafından emilen radyasyon miktarının göstergesidir. Yüksek bir SAR değeri, kafa tarafından daha fazla radyasyon emildiği anlamına gelir. Başka bir deyişle SAR, elektromanyetik alana maruz kalındığında insan vücudu tarafından emilen enerji miktarı da diyebiliriz.

SAR değeri, mobil telefonu kullanan kişinin birim doku kütlesi tarafından emilen maksimum enerji ölçüsüdür. SAR değerleri genellikle kilogram başına watt (W/kg) olarak ifade edilir.

 

Neye Güveneceğim? Bu Üreticilerin Bağlı Olduğu Kuruluşlar Yok Mu?

Yazıya giriş yaparken üreticiler bazı standartlara uymak zorundadır demiştik. Bunu biraz açıklayacağız. Cep telefonlarının piyasada satılabilmesi için bazı sertifikalar gerekmektedir. Bu sertifikaların nasıl alındığı ayrı bir konusuna daha sonra değineceğiz. Neyse, SAR değeriyle ilgili olan kısmını daha doğrusu bu SAR değerlerini Amerika’da Federal İletişim Komisyonu (Federal Communications Commission: FCC), Avrupa Birliği’nde Avrupa Elektroteknik Standardizasyon Komitesi (European Committee for Electrotechnical Standardization: CENELEC (Fransızca)) ve Avustralya da ise Avustralya İletişim ve Medya Kurumu (Australian Communications and Media Authority: ACMA) belirliyor.

 

SAR Değerlerini Nereden Öğreneceğim? Bütün Üreticileri Öğrenebilir Miyim?

Cep telefonu alacağınız zaman her şeyden önce SAR değerini araştırın. Ne kadar düşük olursa o kadar iyi. Tabi sonra teknik özelliklere bakabilirsiniz. 🙂

Üreticiler, uluslararası anlaşmalara bağlı olduklarından cihazlarına ait SAR değerlerini tüketicilerle paylaşmak zorundadırlar. Aşağıda bazı üreticilere ait SAR değerlerinin bulunduğu sayfaları paylaştık. Hangi marka telefon kullanıyorsanız ilgili üretici sayfasına giderek kullandığınız modeli bulmanız yeterli.

 

Diğer üreticiler için ilgili cihazın kullanım kılavuzuna bakmanız gerekmektedir.

 

Kendimi Nasıl Korurum? Zararı Nasıl Azaltırım?

Cep telefonunuzun yaydığı radyasyonun size olan etkisini azaltmak mümkün.

  • Normal kulaklıkla kullanabilirsiniz.
  • Cep telefonunuzu eller serbest veya hoparlör modunda kullanabilirsiniz.
  • Cep telefonunuzdan daha az radyasyon yayan Bluetooth kulaklıkla kullanabilirsiniz.
  • Cep telefonunuzu vücudunuzdan uzak tutun. Çantanızda veya dizüstü bilgisayar çantasında taşıyabilirsiniz.
  • Konuşmak yerine daha çok mesajlaşmayı tercih edin.
  • Telefon kılıfı kullanabilirsiniz.
  • Bir çağrı gerçekleştireceğiniz zaman, karşıdaki kişinin yanıtlamasını bekleyin ve sonra telefonu kulağınıza götürün.

*Bu yazıya eklemeler yapılacaktır.

YORUM YAP

Yorumunuzu giriniz
İsminizi giriniz