Samsung’un bir sonraki güvenlik özelliği: Retina Taraması

0
381

 

Akıllı telefonların hayatımızın büyük bir kısmının parçası olduğu bir gerçeği var ve günlük işlerimizde akıllı telefonlarımızın özelliklerine güveniyoruz. Bir de şöyle bir şey var; çoğumuz akıllı telefonumuzun bir üst modeli çıktığında satın alıyoruz. Peki neden? Teknolojinin esiri miyiz? İşte size mi soracağım diye düşünebilirsiniz. Bu konuda size hak veriyoruz. Ancak akıllı telefonunuzun bir üst modelini neden aldınız sorusunu bir kendinize sorun. Sizi kızdırdıysak konumuza dönelim. 🙂

Birçoğumuz kişisel verilerimizi, fotoğraflarımızı, Facebook Twitter gibi sosyal ağ hesaplarımızı vb. birçok bilgimizi telefonlarımızda saklıyoruz. Peki bunlar başkalarının eline geçtiğinde neler olabileceğini düşünüyor muyuz? Bu sorunun cevabı kişiden kişiye değişebilir. Ancak olumsuz yönleri görmezden gelemeyeceğimiz için biz olumsuz cevap veriyoruz: Hayır. Akıllı telefonumuzun ekran kilidini açmak için PIN veya model kullanmak bazılarımız için boşa harcanan bir zaman. Akıllı telefonlarımızı sürekli kullandığımızdan dolayı sürekli PIN girmek veya model çizmek rahatsızlık verebilir. Peki ama neden?

samsung-retina

Akıllı telefon üreticileri, cihazlarını birçok özelliklerle kullanımı daha kolay bir hale getirerek sürekli olarak son kullanıcı deneyimini geliştiriyor. Örnek verecek olursak NFC ile ödeme sistemi. Ülkemizde pek gelişmese de kolaylık sağlayan gayet kullanışlı bir özellik. Bir anket yapılarak sonuca ulaşılan tüketici raporlarına göre Amerikalıların %33’ü cihazlarının kilidini açmak için PIN kodu kullanırken geri kalan %77’si herhangi bir güvenlik kullanmıyor. Birisi telefonunu kaybettiğinde veya çaldırdığında, o telefon bilgilere ulaşmak kolay bir lokma oluyor.

Sonuç olarak, geliştiriciler ve platform (Android, iOS vs.) sahipleri, klasik PIN kodu ve desen gibi güvenlik özellikleri yerine teknolojinin el verdiği ölçüde tüm dikkatlerini yüz tanıma ve parmak izi tarama gibi biyometrik taramalara yönelttiler. Birincil amaçları, akıllı telefonların kullanımını daha cazip hale getirirken güvenliklerini geliştirmek. Şimdi Samsung gelecekteki kilit açma özelliği olarak retina taramasını duyurarak biyometrik tarama alanına derin adımlarla giriş yapıyor.

Güvelik olarak yeni bir seçeneğimizin olacağını bilmek iyi bir şey. Ancak teknolojide bir kusur bulunur elbet. Retina taramasının performansı ışıktan etkilecektir. Genel bir fikir olarak retina taraması ile daha güvende olacağımızı söyleyebiliriz. Ama şu an için akıllı telefonunuzdaki verileri önemsiyorsanız, telefonunuzun kilidini açmak için PIN veya model kullanmanızı öneriyoruz.

 

 

 

YORUM YAP

Yorumunuzu giriniz
İsminizi giriniz