Samsung Smart Switch (Akıllı Anahtar) İle Stock ROM’a Dönme ve Cihaz Yazılımı Güncelleme

29
55395

Diyelim ki cihazınızı rootladınız ya da custom ROM kurdunuz ve beğenmediniz ya da cihazınızda sorunlar oluştu ve fabrika yazılımına dönmek istiyorsunuz, bu durumlarda cihazı nasıl stock fabrika ROM’una Samsung Smart Switch yazılımıyla getirebileceğinizi anlatacağız.

Bu yazı Samsung Kies tarafından desteklenmeyen ve Samsung Smart Switch ile desteklenen yeni Samsung Galaxy serisi cihazlar geçerlidir.

Bu yöntem ile Samsung tarafından cihazınıza sağlanan en son yazılıma Odin ile ya da ROM arama zahmetiyle uğraşmadan cihazınızı sıfırlayabilirsiniz.

Eğer Samsung Galaxy cihazınız açılmıyorsa, performans düşüklüğü yaşıyorsanız ya da güncel yazılıma temiz bir şekilde geçmek istiyorsanız bu yöntemi uygulayabilirsiniz.

Aşağıda yazılan adımlar sonucu cihazınızdaki tüm veriler silinir.

Adım 1: Smart Switch’i Kurun

http://www.samsung.com/tr/support/smartswitch/

Yukarıdaki adresten bilgisayarımız için Samsung Smart Switch (Akıllı Anahtar) uygulamasını indiriyoruz ve kuruyoruz.

Adım 2: Cihazınızı Şarj Edin

Cihazın en az %60 şarjı olması gerekmektedir. Eğer cihazda yazılımsal bir sorun varsa cihaz kapalıyken de cihazı şarj edebilirsiniz.

Adım 3-1: Cihaz Açılmıyorsa Download Mode’a Geçin

Recovery’e geçiş yapabiliyorsanız factory reset ya da wipe işlemi yapmanız daha sağlıklı sonuç almanızı sağlayacaktır.

Cihazı kapatın ve şarjdan çekin. Güç + Ana ekran + Ses Kısma tuşlarına aynı anda 3-4 saniye basıp elinizi kaldırarak cihazı Download Mode’da açın.

note5-dm

Yukarıdaki ekranı gördüğünüzde ses açma tuşuna basın.

Ekranda Downloading yazını görmeniz gerekmekte.

Cihazı bilgisayarınıza bu şekilde bağlayıp Smart Switch’i açın.

More -> Emergency software recovery and initialization kısmını seçin.

smartswitch-emergency

Eğer cihazınızı görüyorsanız, yükleme işlemini başlatabilirsiniz.  Cihazınızı görünmüyorsa ya da desteklenmediği belirtiliyorsa cihazınız download moddayken aşağıdaki ikinci seçeneği ve notta belirtilen adımı deneyin.

Adım 3-2: Cihaz Çalışıyorsa ve Bilgisayara Bağlanıyorsa

Cihazı normal yollarda bağlayıp Smart Switch’i açın.

More -> Emergency software recovery and initialization kısmını seçin.

smartswitch-emergency

Device initialization kısmında  cihazını görmüyorsanız Search butonuna basarak cihazı arayabilirsiniz. Cihaz tespit edildiğinde aşağıdaki gibi bir ekranla karşılaşacaksınız.

NOT: Cihazın desteklenmediği belirtiliyorsa kabloyu çıkarın, kablo takılı değilken Smart Switch ekranında bu bölüme tekrar geldiğinizde size cihazın modeli ve seri no sorulacaktır. Cihaz üzerinde ya da kutusunda belirtildiği gibi modeli ve seri numarasını yazın. (Örnek Model: SM-N920C gibi kod numarası olmalıdır.) Ardından devam edin. Cihazı kapatmanız ve kapalıyken güç+ses azaltma+ ana ekran tuşlarına basılı tutarak açmanız ve download moduna girmeniz istenecektir. Bu moda girdikten sonra ses açma tuşuyla Continue (devam) seçeneğini seçin ve cihazı kabloyla bağlayın. Smart Switch cihazı algıladığında deccam etmeniz için gerekli buton açılacaktır ve kuruluma devam edebilirsiniz.

smartswitch-emergency-2

Cihazınız tanındıysa yukarıdakine benzer bir uyarı alacaksınız. OK tuşuyla devam etmeyi onaylayabilirsiniz.

Adım 4: Kurulum

smartswitch-emergency-3

İşlemin tamamlanması için cihazınıza uygun yazılımın inmesi gerekecek (yaklaşık 1.5-2 GB) ve ardından cihaz Download Mode’a geçerek kurulum tamamlanacak.

smartswitch-emergency-4

İşlem bittiğinde yukarıdakine benzer bir uyarı alacaksınız, cihazınızı kullanabilirsiniz.

Eğer Olmuyorsa…

Cihazınız Smart Switch tarafından görünmüyorsa Samsung Kies’in Acil Yazılım Kurtarma (Emergency Firmware Recovery) özelliğini deneyebilirsiniz. İkisi de olumsuz sonuçlanıyorsa, Odin ile Stock ROM’u indirip flaşlayabilirsiniz.

29 YORUM

 1. Telefona root veya costom rom atmadım ama telefonun yavaş olduğunu düşündüğüm için smart switch üzerinden sıfırlama yapsam knoc sayacında artma olur mu?

   • Merhaba Tekno Bölge , ben arkadaşın dediği gibi telefondaki gereksiz klasörlerden kurtulmak için sıfırlama yaptım ve knox sayacım 0x1 oldu. bunu s health çalışmadığında anladım. garanti de sıkıntı çıkartırlar mı(s7 edge)

 2. S6 Edge Cihazim var yurtdisi orijinal cihaz . Imei gidince yeni vir imei attirdim ve rootta atilmis. Androidi 6.0 olan cihazim 5 olmus . Smart Switch Ile guncellersem imei gider mi ?

 3. Kardeş yardımcı olur musun. Telefona imei atmışlar fakat atılan imei kayıtsız fakat bataryanın altındaki etiketteki imei numarası kayıtlı görünüyor zaten bende orijinal romu yüklemek istiyorum model ve seri numarasını girdiğimde “seri numarası, model ismi veya imei sunucuda bulunamıyor” yarısı veriyor. Odin ile yükleyeyim diyorum peki orijinal romunun hangisi olduğunu nasıl anlayacağım. Hangi ülke olduğunu bile bilmiyorum. İmei ve seri numarası cihaz hakkında kısmında farklı görünüyor. Bu telefondan hiçbir şey anlamadım SM-G900F modeli, kendi imei numarasını sorguladığımda kayıtlı yazıyor fakat model sony olarak görülüyor bu nasıl mümkün olabilir.

 4. S.a kardeş ben 5 ay önce sıfır bi tel aldım samsung c5 son yazılımı beğenmedim önceki yazılıma dönmek istiyorum bu programla önceki güncellemeyi yapsam telefona root falan atılır mı bem rootlamak istemiyorum sıfır cihaz garantisi gitmesin istiyorum rootsuz nasıl yapabilirim acil yardım lütfen

 5. Merhaba ;

  Sizin dediğiniz adımları tek tek yaptım ama ne yaptıysam acil durum yazılımı kurtarma işlemini gerçekleştiremedim. Telefonu ilk aldığım hale getirip son sürümünü güncellemek istiyorum ama bir türlü yapamıyorum. Teşekkürler.

 6. merhaba galaxy a520f kullanıyorum telefon yazılımda çökdü ,hiç bi şekilde açamadım yardımcı olurmusunuz smart switch chazımı görmüyor

YORUM YAP

Yorumunuzu giriniz
İsminizi giriniz