Samsung Telefon ve Tabletlere Odin ile ROM, Güncelleme, Recovery ya da Kernel Kurulumu (Odin Kullanımı)

3
38158
Samsung Galaxy S7

Samsung kullanıyorsanız, cihazınızı güncellemek, ROM yüklemek, rootlamak ya da fabrika ayarlarına dönmek için Odin programını kullanabilirsiniz. Odin kullanımını bu yazımızda detaylı olarak anlattık.

Odin’i Kullanmadan Önce

1- Yüklenecek Dosyaları Hazırlayın

Odin’i kullanmadan için cihazınız için yükleyeceğiniz ROM, recovery ya da kernel dosyasını bulmanız gerekiyor.

Stock ROM’lar (Sıfırlama ya da yükseltme için)

Cihazınızı güncellemek ya da sıfırlamak ya da güncellemek istiyorsanız Stock ROM denilen ve Samsung tarafından yayınlanan resmi güncellemeleri indirebilirsiniz. Stock ROM’ları Stock ROM Listemizden bulabilirsiniz.

Akıllı Telefon Stock ROM Listesi için tıklayın.

Tablet Stock ROM Listesi için tıklayın.

Amacınız sadece cihazınızı güncellemek ya da sıfırlamaksa (ve güncelleme ülkenizde yayınlandıysa) Samsung’un kendi araçlarını da kullanabilirsiniz, aşağıdaki yazılarımızı okuyunuz:

Smart Switch ile Fabrika Yazılımına Dönme (Android Sürümü 5 ve üstü için)

Samsung Kies ile Fabrika Yazılımına Dönme (Daha eski cihazlar için)

Diğer ROM’lar, Kerneller ve Recoveryler

Cihazınızda modifikasyon yapmak, rootlamak, ROM ya da recovery kurmak istiyorsanız, sitemizde cihaz modelini arayabilirsiniz ya da sınırlı sayıda cihaz için sunduğumuz cihaza özgü içerik sayfalarımızı ziyaret edebilirsiniz.

Cihaza özgü içerik sayfaları için tıklayın.

Desteklenen Dosya Tipleri

Odin sadece .tar ve .tar.md5 uzantılı dosyaları desteklemektedir. Eğer indirdiğiniz dosya zip, rar ya da 7z dosya tipindiyse dosyaları arşivden çıkarmak için 7-zip ya da WinRAR programını kullanabilirsiniz. (Eğer .tar ya da .tar.md5 uzantılı dosya yoksa bu dosya recovery üzerinden kurulacaktır. Recovery kurulumunu sitemizde arama yaparak ya da cihaz sayfalarında bulabilirsiniz.)

2- Samsung USB Sürücülerini Kurun

Odin yazılımını kullanabilmek için Samsung USB sürücülerini bilgisayarınıza kurmuş olmanız gerekmekte. Bu sürücüler dosya aktarımı için otomatik sürücülerden biraz farklı ve Odin ve ADB (Android Debug Bridge) kullanımını sağlıyorlar. Samsung tarafından sağlanan bu sürücülerin son sürümünü aşağıdaki yazımızdan indirip kurabilirsiniz.

Samsung USB Sürücüleri Güncel – Son Sürüm

3- Cihazınızı ve Bilgisayarınızı Hazırlayın

 • Cihazınızın şarjının en az %60 olmasını tavsiye ediyoruz.
 • Sağlam, kaliteli bir USB kablosu ve USB portu kullanın.
 • Verilerinizi yedekleyin. (Rehber, resim, müzik, video, mesajlar dahil olmak üzere) Yedekleme işlemi için Samsung Smart Switch ya da Kies’i kullanabilirsiniz.
 • Odin ve USB sürücülerinin son sürümünü kullamanızı öneriyoruz. Eski sürümler yeni Android sürümlerini ya da cihazları desteklemeyebilirler.

4- Diğer ÖNEMLİ Uyarılar

 • Yükleme için kullandığınız dosyaların cihaz modeline uygun olduğundan emin olun. (cihaz kodu ve model bilgisini kontrol edin)
 • Cihazınızdaki verileri yedeklediğinizden (tekrar) emin olun.
 • Yükleme sırasında bağlantıyı kesmeniz, farklı programlar açmanız ya da USB portundan farklı cihaz takıp çıkarmanız önerilmez. Mümkünse telefon dışında diğer cihazların USB bağlantısını kesin. Özellikle harici disk gibi yüksek güç tüketen cihazlar bazı bilgisayarlarda sorunlara sebep olabilir.
 • Stock ROM’lar dışında herhangi bir işlem Knox kilidinin açılması ya da flaş sayısının artması sebebiyle cihazınızın garanti dışı kalmasına sebep olabilir. Garanti şartlarının uygulanması ve kuralların sıkılığı teknik servisten teknik servise değiştiği için bu konuda kesin konuşmamız mümkün değil ancak cihazınızı servise gönderecekseniz en son stock ROM’u yüklemenizi ve fabrika ayarlarına sıfırlamanızı tavsiye ediyoruz.

5- Samsung Tarafından Yayınlanan Yazılımlar Dışında Yazılım (ROM ve Recovery) Yüklemek İçin

Samsung tarafından sağlanan resmi Stock ROM’lar dışında recovery, ROM yüklemek ya da root yapmak için OEM kilidi ya da bootloader kilidinin açılması gerekmekte.

Eğer Samsung’un cihazınız için yayınladığı Stock ROM’lar dışında cihazınızda modifikasyon yapmak istiyorsanız bu adımları uygulamalısınız. (NOT: Bu adım sadece yeni Samsung modellerinde – Android 5 ve üstü ile gelenler- gereklidir. Sizin cihazınızda gerekli olmayabilir.)

 • Ayarlar-> Cihaz Hakkkında -> Yazılım bilgisi altından Yapım numarası üzerine 10 kez ard arda dokunun. Bu sayede geliştirici seçenekleri aktif olacak.
 • Ayarlar -> Geliştirici seçenekleri -> OEM ile kilit açma seçeneğini açık hale getirin. (Açarken uyarı mesajı alabilirsiniz ya da şifreniz sorulabilir)
 • Bu seçenekler cihazınızda bulunmuyorsa bu adımları uygulamanıza gerek yoktur.

Bu seçenek açıldığında Samsung’un imzalamadığı yazılımlar Odin aracılığıyla yüklenebilir hale gelecektir. Bu işlem KNOX kilidinin açılmasına ya da garantinizi geçersiz kalmasına neden olabilir.

6- Odin’i İndirin

Odin programının son sürümünü aşağıdaki yazımızda bulabilirsiniz.

Güncel Odin Programını İndirmek İçin Tıklayın

Odin Kullanımı

Cihazınızı kapatın ve USB kablosunu çıkartın.

Cihazınız kapalıyken Güç + Ses Kısma + Ana ekran tuşuna basarak cihazı açın.

Ekrana devam etmek istediğinizi soran bir uyarı gelebilir. Devam etmek için Ses Arttırma tuşuna (ya da ekranda Continue ile belirtilen tuşa) basın.

Ekranda Downloading… ya da Download Mode yazısını göreceksiniz. Bu şekilde cihazı bilgisayarınıza bağlayın.

 

odin-ile-kurulum

Resimdeki gibi COM yazan kutunun mavi olduğunu göreceksiniz. Bu durumda Odin cihazınızı tanımış demektir.

Yükleyeceğiniz dosyayı AP butonuna basarak seçin. Daha önce dediğimiz gibi .tar ya da .tar.md5 uzantılı dosyalar Odin ile yüklenebilir.

NOT: Bazı ROM’lar birden fazla dosya içerebilir, bu tarz romlarda BL, AP, CP, CSC butonları için hangi dosyaları seçeceğiniz dosya ismlerinde yazmalıdır. Ancak tek dosyalı ya da hiç bir şey belirtilmediği zamanlar (yani genellikle) sadece AP butonuyla dosyayı seçip diğerlerini boş bırakmanız yeterli olur.

Eğer seçtiğiniz dosya .tar.md5 uzantılıysa dosyanın düzgün inip inmediği için dosya özeti doğrulanacaktır, bu sırada Odin takılmış ve yanıt vermiyor gibi gözükebilir. Bir kaç dakika bekledikten sonra kendine dönecektir.

Şimdi yükleme işlemini başlatmak için Start butonuna basabilirsiniz. Yükleme başladıktan sonra sonlanana kadar (sonlandığında cihaz yeniden başlar) USB bağlantısını kesmemenizi öneririz.

Yüklemeden sonra cihazı recovery üzerinden sıfırlamanızı öneriyoruz. Bunu aşağıdaki yazımızdan yapabilirsiniz (Yazıdaki recovery üzerinden sıfırlama adımlarını gerçekleştirmeniz yeterli):

Samsung cihazlar nasıl sıfırlanır, fabrika ayarlarına döndürülür?

Hatalar ve Çözümleri

Odin ile yükleme sırasında hata aldım ve cihaz açılmıyor

Muhtemelen cihazınızla tam uyumlu olmayan bir şey yüklemeye ya da eski bir sürüme dönmeye çalıştınız. Endişelenmeyin, sitemizden stock fabrika ROM’unu indirerek cihazınızı eski haline döndürebilirsiniz.

Odin kullanmak istemiyorsanız, cihazınızı eski haline getirmek için Samsung Smart Switch ya da Kies’i de kullanabilirsiniz. Aşağıdaki yazılarımıza göz atın:

Smart Switch ile Fabrika Yazılımına Dönme (Android Sürümü 5 ve üstü için)

Samsung Kies ile Fabrika Yazılımına Dönme (Daha eski cihazlar için)

Odin ile yükleme tamamlandı ama cihaz açılmıyor ya da bir açılırken yeniden başlıyor

Önceki yazılımınızın ile yeni kurduğunuz yazılım uyumlu değilse güncelleme işlemi yapılamacağından recovery üzerinden sıfırlama yapmanız gerekmektedir. (Yazıdaki recovery üzerinden sıfırlama adımlarını gerçekleştirmeniz yeterli

Samsung cihazlar nasıl sıfırlanır, fabrika ayarlarına döndürülür?

Diğer sorunlar

Başka sorunlarınız varsa ekibimiz, yazarlarımız ve diğer kullanıcılardan yardım alabilirsiniz.

Bunun için Soru Cevap bölümümüzü kullanabilirsiniz.

 

3 YORUM

YORUM YAP

Yorumunuzu giriniz
İsminizi giriniz