Samsung Nougat Android 7.0 Güncelleme İncelemesi

0
2450

Samsung uzun süredir beklenen Android 7 güncellemesini dağıtmaya başladı. Yeni Nougat güncellemesini sizin için inceledik.

Samsung Android N Güncelleme İncelemesi (S7, S7 Edge, Note 5, S6, S6 Edge, S6 Edge Plus)

Android 7.0 güncellemesi OTA üzerinden belirli kullanıcılara dağıtılmaya başlandı. Ancak henüz genel olarak kullanıma sunulmadı. Güncellemeyi alan şanslı bir Note5 kullanıcısı yüklemeyi paylaştı. Biz de hemen yükleyerek gelen yeniliklere göz attık.

Hangi Samsung Cihazlar Ne Zaman Android 7.0 Nougat Güncellemesi Alacak?

Samsung’un yöneticilerinin duyurduğu listeye göre güncelleme takvimi Türkiye için şu şekilde:

Samsung Galaxy S7 ve S7 Edge: Şubat’ın ikinci haftası
Samsung S6, S6 Edge: Şubat 3. hafta sonu ve Şubat 4. hafta başı
Samsung S6 Edge+ ve Note 5: Şubat 3. hafta sonu
Samsung A Serisi: Mayıs ayı içerisinde
Samsung J Serisi: Temmuz ayı içerisinde

Tarihlerin yaklaşık olduğunu söyleyelim, yani güncelleme biraz daha önce ya da geç yayınlanabilir.

Güncelleme Geç Mi Kaldı?

Android 7 çıkalı bayağı uzun zaman oluyor, hatta biz bu yazıyı yazarken 7.1.1 güncellemesi Google tarafından indirilmeye açılmış ve 7.1.2 Beta aşamasına girmişti. Samsung’un direkt Android 7.1 çıkarmasını bekliyorduk ancak bu olmadı. Güncellemenin biraz geç kaldığını söyleyebiliriz belki ama Samsung Nougat için ince eleyip sık dokumuş. Birazdan okuyacağınız üzere arayüzde ciddi değişiklikler yapılmış.

Samsung, Android 7.0  Güncellemesi İle Neler Sunuyor?

Herhalde ilk göze çarpan değişiklik yıllardır kullanılan Touchwiz arayüzünün yerini geliştirilmiş sürümü olan Grace UX’in alması. Geri çekilen Note 7’de de gördüğümüz bu arayüz eski cihazlara da veriliyor.

Tasarım değişikliklerini hemen hemen tüm sistemde görmek mümkün. Marshmallow ile biraz düzeltilen animasyon takılmaları artık kaybolmuş diyebiliriz. Sonunda uygulama açılışı, ekran geçişi gibi animasyonlar bir iPhone akıcılığına kavuşmuş.

İlk açılış ekranına bakalım:

Bu ekrandan bile anlaşılıyor ki işletim sistemi arayüzü sadeleştirilmiş ve basitleştirilmiş.

Ana ekrana geldiğimizde uygulama simgelerinin artık yuvarlatılmış olduğunu görebiliriz. (Bu özellik Marshmallow için de güncellemeyle gelmişti) Ana ekranda uygulama simgesine uzun basarak uygulamayı kaldırmak, uygulama bilgilerine ulaşmak mümkün. Burada dikkat çeken en önemli özellik “Uyku moduna al”. Bu özellik rootlu kullanıcılarının bir çoğunun bildiği Greenify uygulamasına benzer şekilde uygulamayı uyutarak arkaplanda çalışmasını engelliyor, bu da pil tasarrufu sağlıyor. Sıklıkla kullanmadığınız, arada bir açıp baktığınız uygulamalar için bu özelliği kullanabilirsiniz.

Android 7 ile gelen en önemli özelliklerden biri de bildirim arayüzünün toparlanmış olması.

Hızlı ayarlar bölümü de önemli değişik olan yerlerden biri. Mavi ışık filtresi (bknz: Night Shift) ve Performans modları gelmiş.

 

Ayarlar Menüsü

Ayarlar menüsü tasarımı tamamen değişmiş ve sadeleşmiş, değişik ayarlar sade bir alt menü altında toplanmış.

Samsung Android 7 Nougat Performansı

Samsung, yeni güncellemeyle performans adına bazı önemli sistemsel değişiklikler yapmış.

Sistem QHD Ekranınız Da Olsa Varsayılan Olarak 1080p Olarak Çalışıyor

Daha önceki yazılarımızda ve videolarımızda oyunları Samsung cihazların tam ekran çözünürlüğünde (WQHD – 2560×1440) değil de Full HD (FHD – 1920×1080) çözünürlüğünde çalıştığını belirtmiştik. Bu da aslında işlemci ve grafik birimi üzerindeki yükü azaltmak için yapılmış bir hile.

Nougat güncellemesindeyse tüm sistem varsayılan olarak Full HD olarak çalışıyor. Cihazı performans moduna almadığınız ya da ekran ayarlarından çözünürlüğü değiştirmediğiniz sürece elinizdeki cihazı donanımsal ekran çözünürlüğünde kullanmıyorsunuz. Akıcılığı arttırmak adına böyle bir tercih yapılmış olsa gerek. Bu konu üzerine şöyle düşündük: Android cihazlar, Apple ile teknik anlamda yarışmak adına WQHD çözünürlüğünde ekranlar piyasaya sürüyorlar. Bunun gerekli olup olmadığı yıllardır tartışma konusu, çünkü bu çözünürlükte yüksek kalite oyunları oynatacak işlemci ve pil gücü ne yazık ki yok (Note5’in Samsung Game Tuner ile ayarlayıp WQHD çözünürlüğünde Asphalt oynadığımızda takıldığını önceki yazılarımızda belirtmiştik) ve bilgisayarlarımız bile yeni yeni FHD standartı üstüne çıkmaya başladılar.  Yani bu ekran çözünürlüğünü sadece webde gezinirken, 4K video oynatırken vs kullanabiliyorduk. Durum böyleyken yazılımsal olarak ekranımızın Full HD’ye sınırlandırılmış olması Apple’ın en başından beri doğru teknik tercihler yaptığını göstermez mi? (Apple, iPhone 7 Plus’ta FHD – 1920×1080, iPhone 7’de ise 1334×750 pixel ekran kullanıyor. iPad Pro 9.7″ ekran çözünürlüğü ise 2048×1536) Neyse ki ayarlara girip istediğimizde çözünürlüğü azaltıp arttırabiliyoruz.

Dilerseniz aşağıdaki resimlere tıklayarak HD (1280×720), FHD (1920×1080) ve WQHD (2560×1440) çözünürlükleri arasındaki farkları net görebilirsiniz:

 

Oyun Modu, Performans Modu

S7’den alışık olduğumuz Game Launcher ve Game Tuner araçları sisteme daha da entegre edilmiş. Her ne kadar çözünürlüğün varsayılan değerini eleştirsek de ekran çözünürlüğü, güç tasarufu vs modları bu araçlar aracılığıyla ayarlayabiliyoruz.

Ek olarak oyun sırasında cihazı rahatsız etme moduna almak, yanlışlıkla tuşlara basılmasını engellemek gibi işlevleri de kullanabilirsiniz.

 

Güç Tasarrufu Modları

Güç tasarrufu modları iyileştirilmiş ve özelleştirme imkanı gelmiş. Artık çalışan uygulamaları ana ekrandan olduğu gibi bu bölümden de uyutabilir ve takip edebilirsiniz.

 

Kişiselleştirme

Samsung Themes, Android Nougat ile güncellendi. Artık duvar kağıtları, launcher simgeleri ve temaları ayrı ayrı bulup yükleyebiliyoruz.

 

Diğer Geliştirmeler ve Özet

  • Yeni emojiler
  • Daha iyi pil optimizasyonu (Doze on the go ve Samsung’un uygulama izleme ve uyutma özellikleri)
  • Geliştirilmiş çoklu pencere modu (multiwindow)
  • Samsung Pass parola yöneticisi
  • Yeni ve sadeleştirilmiş kamera uygulaması

Android 7.0 Nougat güncellemesiyle Samsung, Galaxy serisinin amiral gemilerini baştan sona gözden geçirmiş. Öyle ki şimdiye kadar yapılan en önemli tasarım değişikliklerinden birisi yapılmış. Sistemin her yerinde tasarım değişikliğinin izlerini görebiliyoruz.

Arkaplanda yapılan optimizasyonlarla uygulama geçişleri ve genel arayüz hızlandırılmış. Performans, güç tasarrufu gibi alanlara gelen özelleştirme seçenekleriyle de cihazdan istenilen verimi almak kolaylaşıyor.

 

 

 

 

 

 

 

Güncellemeyi Nasıl Edinebilirim?

Şu an güncelleme resmi olarak genele yayınlanmadı, cihazınızda yazılım güncellemelerini sık sık kontrol edebilirsiniz, rootlu ve recovery yüklü Note 5 kullanıcıları ise buradan indirecekleri dosyayı flaşlayıp güncellemeye kurabilirler.

Resmi güncelleme yayınlandığında sitemize ekleyip bu konuyu güncelleyeceğiz. Sık sık kontrol etmenizde fayda var.

YORUM YAP

Yorumunuzu giriniz
İsminizi giriniz