Samsung Mega Konu – ROM, Root, Recovery ve Stock’a Dönme

7
23447

Bu konuda Samsung cihazlarla ilgili ROM, Root, Recovery Kurulumu ve Stock’a Dönme gibi bir çok konuyu tek bir yerde topluyoruz. 

Bu makale, cihazınızın yazılımında değişiklik yapmanızı gerektiren bilgiler içermektedir.

  • Lütfen bu makalede yer alan yönergeleri uygulamadan önce rehber, takvim, resim, programlar dahil olmak üzere bütün verileri yedekleyiniz. Veri kaybı yaşayabilirsiniz.
  • Cihazınıza ve verilerinize gelebilecek herhangi bir zarardan sorumlu olmadığımızı hatırlatırız. Bazı işlemler cihazınızın garanti dışı kalmasına sebep olabilir.

Bilinmesi Gerekenler

Bu makalede yazılanları uygulamadan aşağıdaki terimlerin ne oldukları hakkında bilgi sahibi olmak isteyebilirsiniz:
Recovery | Root | Custom ROM

Geçerli Modeller

Bu konuda belirtilen her şey Android işletim sistemine sahip bütün Samsung marka cihazlar (akıllı telefon, tablet ve akıllı saat) için geçerlidir.

Geliştirici Modunun ve USB Hata Ayıklamasının Aktif Edilmesi

Cihazınızda Ayarlar -> Telefon Hakkında’ya gelip Yapım Numarası’na 7 kez ard arda dokunarak Geliştirici Seçenekleri’ni etkinleştirin. Ayarlar -> Geliştirici Seçenekleri’ne giderek USB Hata Ayıklaması’nı etkinleştirin.

Bu işlem cihazınızda yüklü Android sürümünüze bağlı olarak değişebilir. Bunun için bağlantıdaki konuyu inceleyebilirsiniz.

Sürücülerin Kurulması

Odin programını kullanarak Samsung cihazlarınız ile ilgili birçok işlemi sorunsiz bir şekilde yapabilmek için bilgisayarınızın Android cihazınızı Download Mode’unda algılaması gerekmektedir. Bunu da usb sürücüleri yükleyerek gerçekleştirebilirsiniz.

USB sürücülerini bu sayfamızdan indirebilir ve bu konuyu kullanarak nasıl kurabileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Root Yapma

Odin programını kullanarak Samsung cihazınızı rootlayabilirsiniz. Cihazınızı nasıl rootlayabileceğinizi öğrenmek için bu bağlantıdaki konumuzdan yardım alabilirsiniz.

Custom Recovery Kurulumu

Samsung cihazınıza custom recovery kurarak cihazınızı özelleştirebilmeniz mümkün. Basit bir örnek verecek olursak custom recovery ile custom romları yükleyebilirsiniz. Custom recovery kurulumu konusuna buradan ulaşabilirsiniz.

Stock Rom Kurulumu

Cihazınız rootlu ve rootu kaldırmak istiyorsunuz, cihazınıza yeni bir güncelleme çıktı ancak cihazınızdan güncelleyemiyor veya güncellemek istemiyor, temiz kurulum yapmak istiyorsunuz, cihazınız yaptığınız bir işlemden dolayı açılmıyor, custom rom kullanıyor ve stock roma dönmek istiyorsunuz. Sitemizden veya başka bir siteden indirdiğiniz stock romları bu konuyu kullanarak yükleyebilirsiniz.

Download Mode ile Başlatma

Samsung cihazlarında stock rom yükleme, custom recovery (CWM, TWRP ve Philz Touch) yükleme, kerneller yükleme ve root yapma işlemleri için cihazı Download Mode’una almanız gerekmektedir. Cihazınızı Download Mode ile nasıl başlatabileceğinizi merak ediyorsanız, cihazınızın bulunduğu “Stock Rom” konusuna bakmanız gerekmektedir. Stock romlara buradan ulaşabilirsiniz.

Recovery Mode ile Başlatma

Recovery Mode’da fabrika ayarlarına dönme, romu sıfırlama, güncellemeler, kerneller veya custom romlar yükleme gibi işlemleri kolaylıkla yapabilirsiniz. Cihazınızı Recovery Mode ile nasıl başlatabileceğinizi merak ediyorsanız, cihazınızın bulunduğu “Recovery Dosyaları” konusuna bakmanız gerekmektedir. Recovery dosyalarına buradan ulaşabilirsiniz.

7 YORUM

   • hayır başka bir siteden denedim telefon pert oldu.) bu işlere çok meraklıyım amatörce tabii.. fakat çok araştırmacı ve ınatcıyım olana kadar yani ..şimdi ben bu Android 5.1.1 telefonuma yükledim sizden aldığım romu..sonra verdiğiniz linkten not 5 e guygun karnel indirdikten sonra önced room sonra rot yaptım ..ve sorunsuz çalışmakta..çok site gezdim sizingibi detaylı ve hassas çalışan bir site görmedim…on numara 5 yıldızsınız herkese ayrı ayrı teşekkür eder başarılarınızın devamını dilerim..

   • merhaba …hayır başka bir siteden denedim telefon pert oldu.) bu işlere çok meraklıyım amatörce tabii.. fakat çok araştırmacı ve ınatcıyım olana kadar yani ..şimdi ben bu Android 5.1.1 telefonuma yükledim sizden aldığım romu..sonra verdiğiniz linkten not 5 e guygun CF-Auto-Root indirdikten sonra önced room sonra rot yaptım ..ve sorunsuz çalışmakta..çok site gezdim sizingibi detaylı ve hassas çalışan bir site görmedim…on numara 5 yıldızsınız herkese ayrı ayrı teşekkür eder başarılarınızın devamını dilerim..

    • Güzel yorumunuz için biz teşekkür ederiz. 🙂

     Samsung’un yeni cihazları ve yeni Android romlarıyla beraber cihazlara müdahale edilmesini zorlaştırmaya çalışıyor. Yani eskiden kolaylıkla yapılabilen bir işlem yeni cihazlarda farklı şekilde yapılması gerekiyor, diyebiliriz. Ama Samsung’un yaptığı her hamleye bağımsız geliştiriciler yanıt verebiliyor. Bakalım gelecekte nelerle karşılaşacağız.

YORUM YAP

Yorumunuzu giriniz
İsminizi giriniz