Samsung Kies İle Fabrika Yazılımına Dönme ve Cihaz Yazılımı Güncelleme

20
52402

Diyelim ki cihazınızı rootladınız ya da custom ROM kurdunuz ve beğenmediniz ya da cihazınızda sorunlar oluştu ve fabrika yazılımına (stock ROM’a) dönmek istiyorsunuz, bu durumlarda cihazı nasıl stock fabrika ROM’una Samsung Kies yazılımıyla getirebileceğinizi anlatacağız.

Bu makale ile cihazınızı

 • En son güncel Android yazılım sürümüne güncelleyebilir
 • Cihazı fabrika yazılımı ve ayarlarına döndürebilir
 • Cihaza yapılan root, recovery kurulumu ve custom ROM kurulum işlemlerini geri alabilir. Modifikasyonları kaldırabilirsiniz.

Samsung Kies’i bu adresten indirebilirsiniz: http://www.samsung.com/tr/support/usefulsoftware/KIES/

Kies’in şimdilik iki sürümü bulunmakta: Kies ve Kies3. Eğer cihazınızın son sürümü Android 4.3 ve üzerindeyse Kies3 sürümünü, eğer altındaysa Kies sürümünü indirmeniz gerekmekte.

Eğer cihazınız Lollipop (Android 5.0) ve üzeriyle geldiyse (Galaxy S6, Note 5 vb. ve üzeri) Samsung Kies kullanılamayabilir. Aynı işlemi Samsung Smart Switch (Akıllı Anahtar) yazılımıyla yapmanız gerekiyor. Aynı işlemin Smart Switch ile yapılışını bu yazımızda anlattık.

Samsung Kies ile Yazılım Güncelleme veya Fabrika Ayarlarına Döndürme

Cihazınızın şarjının en az %60 olmasını öneriyoruz. Cihazınızı mümkünse şarj cihazınıza takarak şarj edin.

Cihazınız Tam Olarak Açılmıyorsa Kies Cihazınızı Tanımayabilir Download Moduna Geçmeniz Gereklidir:

Cihazınız tam olarak açılmıyorsa cihazınızı kapatın (pilinizi çıkarıp takın ya da güç tuşu +ses kısma tuşuyla cihazınızı yeniden başlatabilirsiniz.)
Cihazınızı ses kısma+güç tuşu+ana ekran tuşu’na 10 sn basılı tutarak Download moduna geçirin. Ekranda çıkan yönergeye göre devam etmek için Ses Açma tuşuna basın.

Cihazınıza bilgisayarınıza bağlayın ve sürücülerin yüklenmesini bekleyin. Kies yazılımını açın. Cihazınızın tanınması için 30 sn kadar bekleyin, tanınmıyorsa da devam edebilirsiniz.

Araçlar -> Üretici Yazılımı Yükseltmesi ve Başlatma Durumuna Getirme seçeneğini seçin.

2015-12-17

Cihazınız tam olarak tanınmıyorsa bazı bilgiler istenebilir:

Model bilgisi cihazın kutusunda ya da cihaz üzerinde (etikette yaza cihaza yazılı olarak) yazar. Eğer bulamadıysanız cihaz açılırken çıkan model bilgisini girebilirsiniz.
Bir sonraki seçenekte S/N bilgisi sorulacaktır. S/N, cihazın seri numarasıdır ve cihaz açıkken Ayarlar->Telefon hakkında bölümünden alabileceğiniz gibi model bilgisi gibi cihazın kutusunda ya da üzerinde yazabilir.

kiesguncelleme

Yukarıdaki pencereyle karşılaşırsanız tam model adını girin.  Örnek: GT-N5105

kiesguncelleme2Bir sonraki aşamada S/N bilgisi istenecektir. Bu bilgiyi de girdikten sonra onaylama sürecine geçilecektir. Daha önce söylediğimiz gibi, bu bilgiler cihazınız tanındıysa sorunmayabilir.

Sonraki aşamalarda şunun gibi onay pencereleri alacaksınız ve Onayla ile devam etmeniz gerekmekte. Eğer cihazınız sıfırlanacak ve fabrika ayarlarına döndürülecekse burada anlatılır.

Bazen Windows’tan yönetici izni alınabilir. Bu süreçte cihazın başında durmanız ve onaylamanız gerekiyor.

kiesguncelleme3 kiesguncelleme4 kiesguncelleme5 kiesguncelleme6

Bundan sonraki işlemler bilgisayarınızın internet hızına göre hızlı ya da yavaş olarak devam edecek. Eğer cihazınızda hiç bir değişik yoksa verileriniz silinmeden son sürüme güncelleme yapabilirsiniz.

SORUNLAR VE ÇÖZÜMLERİ

Cihazım Kies tarafından görünmüyor ve ekranda Samsung Kies’e bağlayın yazısı alıyorum.

Bu durumda sürümünüze göre uygun Kies sürümünü indirip Araçlar ->  Acil Durum Üretici Yazılımı Kurtarma seçeneğini kullanabilirsiniz. Dilerseniz yazının başlarında cihazınız açılmıyorsa hangi tuş kombinasyonuyla Download mode’a gireceğinizi anlattık. O şekilde de cihazınızı fabrika ayarlarına döndürebilirsiniz.

Cihazım Kies tarafından görünmüyor.

Android sürümünüze göre uygun Samsung Kies yazılımını indirdiğinizden emin olun. Yeni cihazlar Kies yerine Samsung Smart Switch kullanmaktadır.

Yükleme işlemi başlamıyor/sonlanmıyor hata alıyorum.

 • Uygun Kies sürümünü kullandığınızdan emin olun.
 • Bilgisayarınızda çalışan diğer uygulamaları kapatın, bağlı diğer USB depolama aygıtları, telefon, tablet, fotoğraf makinesi ve müzik çalarların bağlantısını kesin.
 • Cihazı ve bilgisayarınızı kapatıp açıp tekrar deneyin.
 • Kararlı bir internet bağlantısına sahip olduğunuzdan emin olun.
 • Cihazınızı en az %60 şarj edin.
 • Başka bir kablo ya da USB portu ya da bilgisayar ile deneme yapabilirsiniz.
 • Bazen Samsung sunucuları çok yoğun ya da bakımda olduğunda ya da güvenlik duvarı/antivirüs yazılımı sebebiyle indirme işlemi tamamlanamayabilir, daha sonra tekrar deneyin ve güvenlik ayarlarınızı gözden geçirin.
 • Sitemizdeki stok rom yükleme konuları ile Odin yazılımıyla orijinal yazılıma geri dönüş yapabilirsiniz.

20 YORUM

 1. selamlar, hocam samsung kieste acil durum üretici yazılımı kurtarma seçeneğini kullanında bir kod istiyor onu nasıl öğreneceğiz yada bilmiyorsak nasıl yapacaz? bu anlattığınız yöntemle kurtarabilirmiyiz acaba? şuan o kodu bilmiyorum ve anlattağınız şekilde deniyorum inşallah olur. yoksa ayvayı yedim 😀

 2. Merhabalar Ben Samsung P5110 modeline clockword recovery ile aop 5.1.1 yükledim şimdi kies ile eski yazılımına geri döndürebilirmiyim?

 3. Selam Aleyküm Hocam Son Sürüme Güncelledim Kies Aracılığıyla Ama Cihazda Türkçe Modu Görünmüyor İngilizce Kullanıyorum Play Storede Yok Apk Olarak Netten İndiririyom Ama Cihaz Acmıyor Türkçeye Nasıl Çevirebirim Yada Kies Üzerinden Cihazımı Eski Haline Döndürebilirmiyim Güncellemeden Sonra Kaynaklandı Bu Sorun Yardımcı Olursanız Sevinirim Tesekkürler . . .

 4. hocam ben dediklerinizi yaptım cwm yi değiştirmiştim rom atamk için ama stock romu açmıştı ben şimdi geri almak istedim çünkü wifiyi açmıyordu ama kiesde GT-S5360 desteklenmiyor diyor lütfen yardım

 5. mrb
  samsung sm-j710fq cihazımı güncelleme yaparken;
  aygıt yazılımı güncellenirken bir hata oluştu. akıllı anahtar pc yazılımında acil durum kurtarma işlevini kullanın” diye bir uyarıverdi cihazım,
  lütfen yardımcı olurmusunuz?

 6. Merhaba,ben telefonuma root atmaya çalıştım odin ile lakin yapamadım yeniden başlattığımda firmware upgrade hatasında kalıyor.Kies ve odin ise görmüyor telefonumu.Nasıl düzelteceğim lütfen yardım edin.

YORUM YAP

Yorumunuzu giriniz
İsminizi giriniz