Samsung Galaxy S6 ve Samsung Galaxy S5 – Karşılaştırdık!

0
961

Samsung Galaxy S6 sonunda tanıtıldı. Gerçekten de çok büyük değişiklikler var mı? Kararı size bırakmak istedik ve bu yüzden Galaxy S5 ile karşılaştırdık.

Tasarım

Metal çerçevesi Samsung Galaxy S6’yı üst sınıf bir akıllı telefon haline getiriyor. Bildiğiniz gibi Samsung, daha önce hiçbir amiral gemisi telefonunda metal çerçeveyi kullanmamıştı. Artık metal çerçeve zamanı.

samsung-galaxy-s6-ve-galaxy-s5-tasarim

Galaxy S6 ile Samsung kullanıcılarının alışık olmadığı bir durum söz konusu. Galaxy S6 cihazının pili çıkartılamıyor. Pil ölünce garanti servisinde sıra bekleriz artık. Bunun dışında cihaza hafıza kartı takamıyorsunuz. Eee ne olacak diye sorarsanız cihazın 32 GB, 64 GB ve 128 GB modelleri mevcut.

samsung-galaxy-s6-ve-galaxy-s5-tasarim1

Peki Samsung Galaxy S5 nasıldı? Galaxy S5 plastik bir gövdeye sahip. Çoğu kullanıcı bu durumdan şikayetçiydi. Cihazın arka kapağını istediğiniz gibi açıp pili çıkartabiliyor ve ayrıca hafıza kartı takabiliyorsunuz. Hafıza kartı takılabilmesi bizce yararlı bir özellik.

Galaxy S5 toz ve suya karşı IP67 sertifikasına yani su geçirmezliğe sahipken Galaxy S6 böyle bir sertifikaya sahip değil. Cihazı sudan uzak tutun. 🙂

Kamera

Samsung amiral gemisi telefonlarında oldukça iyi görüntüler sunan kameralar kullanıyor. Hem Samsung Galaxy S6’da hem de Samsung Galaxy S5’de 16 MP arka kameralar mevcut. Kamera özellikleri olarak her iki cihazda da onlarca modlar mevcut ve bunları kolaylıkla seçebiliyorsunuz.

samsung-galaxy-s6-ve-galaxy-s5-kamera

Peki Galaxy S6’yı öne çıkaran ne? Galaxy S6 birkaç yeteneğe sahip. Ev butonuna iki kez dokunduğunuzda sadece 0.7 saniyede çekim yapabileceğiniz kamerayı açıyor. Arka kamera hareket eden nesnelere otomatik odaklanma özelliğine de sahip.

Ayrıca Optik Görüntü Sabitleme (OIS) özelliğine de sahip olan Galaxy S6 kamerası ile kamera titreme sorunlarına son veriyor.

Bunlar dışında Galaxy S5 kamerası 2k video kaydı yapabiliyorken Galaxy S6 kamerası 4k video kaydı yapabilmekte.

Ön kameralardan hiç bahsetmedik. Galaxy S5 ön kamerası 2 MP iken Galaxy S6 ön kamerası 5 MP. Özçekimleriniz daha kaliteli olacak. 🙂

Ekran

Hem Galaxy S6 hem de Galaxy S5 Super Amoled ekranlara sahipler ve ayrıca cihazlar 5.1 inç boyutunda. Peki fark nerede? Galaxy S6 QHD 1440 x 2560 çözünürlüğünde 571 piksel yoğunluğunda bir ekrana sahipken Galaxy S5 432 piksel yoğunluğuna sahip.

samsung-galaxy-s6-ve-galaxy-s5-ekran

Galaxy S6 571 piksel yoğunluğu ile daha keskin bir görüntü sunarken piksel yoğunluğunun artması pil ömrünü olumsuz etkileyecektir.

Pil

Herkes daha fazla pil ömrü beklerken Samsung, Galaxy S6’da yer alan pilin 2600 mAh olduğunu açıkladı. Bu rakam Galaxy S5’de 2800 mAh. Belki de romdaki optimizasyonlarla Galaxy S6 iyi bir pil ömrü sunuyordur. Cihaz satışa çıktığında hep beraber bunu göreceğiz.

samsung-galaxy-s6-ve-galaxy-s5-pil

Zaman sorunu olanlar için iyi bir haber var. Galaxy S6 hızlı şarjı destekliyor. Ancak unutmayın hızlı şarj her zaman iyi bir şey değildir.

Ayrıca daha önce de söylediğimiz gibi Galaxy S6 çıkartılamayan bir pile sahip.

Son olarak ise Galaxy S6’nın Galaxy S5’e üstünlüğünü belirtelim. Galaxy S6 kablosuz şarjı destekliyor. Kullanır mısınız bilmiyoruz. 🙂

Donanım

Samsung amiral gemisi telefonlarını hep en son ki işlemcilerle donatmıştır. Galaxy S5 2 GB RAM ile 2.5 GHz saat hızında 4 çekirdekli Snapdragon 801 işlemciye sahipken Galaxy S6 3 GB RAM ile 8 çekirdekli Exynos 7420 işlemciye sahip. Bu 8 çekirdekli işlemci 2.1 GHz saat hızında çalışan dört çekirdekli Cortex-A57 ve 1.5 GHz saat hızında çalışan dört çekirdekli Cortex-A53’ten oluşuyor. Burada bir dipnot belirtelim. Exynos, Samsung’un kendi işlemcisidir.

samsung-galaxy-s6-ve-galaxy-s5-donanim

Her iki cihazda da parmak izi okuyucusu bulunmakta. Ancak Galaxy S6’da yer alan parmak izi okuyucusu daha da geliştirilmiş bir şekilde. Galaxy S5 cihazındaki parmak izi okuyucusunda parmağınızı kaydırmanız gerekiyorken, Galaxy S6’da parmak izi okuyucusuna dokunmanız yeterli.

Samsung Galaxy S6 ve S6 Edge resmi tanıtım videolarını izlemek isterseniz:

 

YORUM YAP

Yorumunuzu giriniz
İsminizi giriniz