Samsung Galaxy Note 5 Detaylı İnceleme

6
5691

Samsung Galaxy Note serisinin yeni canavarı Galaxy Note 5’i sizin için inceledik

Cihaz hakkında genel özellikleri bir çok sitede bulabileceğiniz için genel özelliklerden kısaca bahsederek kullanımı etkileyecek noktalara değinmeye çalışacağız.

Tasarım

Cihaz yan yana konulduğunda Galaxy Note 4’e benziyor diyebiliriz. Ancak farklı olarak cihazın arkası Samsung’un yeni trendi yuvarlatılmış cam ile kaplanmış.

Kenarlarda ise metal gövdeyle güçlendirilen cihazda oldukça güçlü 7000 serisi alüminyum kullanılmış. Metal kısmın sağlam göründüğünü söyleyebiliriz. Bazı telefonlarda yaşanan metal kısımların kolayca soyulması ya da çizilmesi sorunun bu cihazda görülmesi daha zor gibi duruyor.

Cihazın ön ve arkasındaki cam kısımlar Gorilla Glass 4 ile korunuyor.

Cihaz (basit dilde) gümüş, beyaz, siyah ve altın renklerde satışa sunulmuş. Tüm renkleri yan yana koyduğumuzda siyah olarak sunulan rengin daha çok laciverte benzediğini söyleyebiliriz. Cihaz renkleri cam kaplamadan dolayı parlak, bu yüzden altın rengi iPhone’da göründüğünden daha ışıltılı duruyor. Beyaz ve gümüş renk ise cam kaplaması nedeniyle plastik görünümünden uzaklaşmış.

Cihaz 175 gram ağırlığında ve tam boyutları 153.2 x 76.1 x 7.6 mm.

Kulaklık girişi ve hoparlör cihazın altında yer alıyor. S-Pen girişi de hemen yanında.

Ekran kenarlıkları olabildiğince azaltılmış ve cihazın ekranı ön yüzde yaklaşık %76 alanı kaplıyor.

Cihazın kapakları açılmıyor; pil çıkartılamıyor ve hafıza kartı takılamıyor.

Kutu İçeriği

 • Galaxy Note 5 🙂
 • Hızlı şarj uyumlu şarj adaptörü*
 • Mikro USB kablosu*
 • Kulaklık*
 • Değiştirilebilir kalem uçları
 • SIM çıkarma aparatı
 • Kılavuzlar

* Bu aksesuarlar cihazın renginden bağımsız olarak beyaz olarak konulmuş. Kulaklığın rengi cihazla uyum gösterse daha mutlu olabilirdik.

Ekran

Cihazın ekranı 5.7 inch (yaklaşık 14.48 cm), Quad-HD yani 2560×1440 ekran çözünürlüğüne sahip. Bu çözünürlük 720p ekranın 4 katına denk gelmekte. 518 ppi değerine (inç başına piksel) sahip ekran oldukça net ve iki pikseli birbirinden ayırmanız, çıplak gözle mümkün değil.

Ppi değeri S6’dan daha düşük, bunu ekranın daha büyük olmasına bağlayabiliriz ancak bu boyutta bu kadar yüksek çözünürlüklü bir ekranda farkı görmeniz imkansız diyebiliriz.

Ekranda Samsung’un çoğunlukla kullandığı Super AMOLED teknolojisi kullanılmış.

Renk kalibrasyonunu eski AMOLED’lere göre daha iyi bulduk. Samsung’un ekranlarında bazı kullanıcıların sevip bazı kullanıcıların şikayet ettiği aşırı renk doygunluğu özelliği/sorununa gelince, renklerin LED’lere göre daha doygun göründüğünü söyleyebiliriz ancak ilk nesil AMOLED’ler kadar aşırı bir patlama olmamakta.

Cihazda kullanılan ekran, piyasadaki en parlak ekranlardan biri. Dışarıda güneş altında okunmasıyla ilgili bir sorun yaşamadık.

Kullanılan ekranın Note 4’te kullanılanana göre %21 daha az enerji harcadığını da belirtelim.

Dokunmatik oldukça fazla hassas. Kenarlığın çok küçük olması ve cihazın çok büyük olması nedeniyle zaman zaman ekrana yanlışlıkla avucunuz ya da farklı bir parmağınızla dokunabiliyorsunuz. iOS’te gördüğümüz “finger rejection” özelliği henüz Android’te bulunmamakta. Bu yüzden bu yanlış dokunuşlarınız multi touch dokunuş olarak anlaşılarak zaman zaman sorunlara sebep olabiliyor.

Cihazın büyüklüğünden dolayı tek elle kullanmakta sorun yaşamanızı engellemek için Samsung, Touchwiz’e birkaç özellik eklemiş. Örneğin klavyeyi tek elle kullanım için küçültmeniz mümkün.

note-5-tek-elle-kullanim

Performans

Note 5’te Samsung’un Exynos 7420 Chipset’i kullanılmış.

4 çekirdekli 1.5 Ghz Cortex-A53 düşük güç tüketimli + 4 çekirdekli 2.1 Ghz Cortex A-57 (Toplamda 8 çekirdek) işlemci ile birlikte Mali-T760Mp8 grafik işlemci ile cihaz yüksek performans sergiliyor. Yeni chipsetleri görene kadar piyasadaki en güçlü Android telefon bu gibi duruyor.

Cihazda kullanılan işlemci 64bit ARMv8-A mimarisinde. Bellek ise 4GB ve LPDDR4 teknolojisini kullanıyor.

Mali T760 GPU, 722 Mhz’ye kadar çıkabiliyor ve OpenGL ES 3.1 ve OpenCL 1.1 desteği bulunmakta.

Antutu ve Vellamo Sonuçları:

Screenshot_2015-11-30-09-38-14Screenshot_2015-11-30-12-06-39

 

 

 

 

 

 

 

 

Cihaz ilk açıldığında güncellemeler ve yapılandırmadan dolayı biraz ısındı. Bu yüzden ilk açılışta performansın biraz düşük olmasını bekleyebilirsiniz.

Normal kullanımda oyunlarda herhangi bir sorun görmedik, ancak menü geçişleri, uygulamalar için animasyonlar ve uzun listelerde kaydırırken zaman zaman hafif takılmalar/gecikmeler yaşadık. Bu ufak çaplı takılmalar güncellemeyle kolaylıkla çözülebilir gibi gözüküyor.

 

Güncelleme:

İşte Samsung Galaxy Note 5 Cihazının Marshmallow Güncellemesinden Sonraki Benchmark Sonuçları

 Note 5 MM Benchmark - 1
Note 5 MM Benchmark - 2

Ses

Öncelikle cihazın ses donanımı bir mobil cihaza göre gelişmiş diyebiliriz. Cihaz FLAC formatında dosyaları bir çok Android telefon gibi destekliyor ancak stüdyo kalitesinde FLAC dosyaları yüklediğinizde varsayılan müzik çalar dosyaları UHQ olarak işaretliyor.

24bit ve 192Khz kalitesine kadar FLAC dosyalarını Note 5 ile dinleyebilirsiniz.

Biz testlerimizde elimizdeki en kaliteli kayıtlar olan 24bit 96Khz FLAC dosyalarını sorunsuz dinleyebildik. Bu kalitede bir şarkının FLAC formatında sıkıştırılsa bile 90MB yer kapladığı düşünülürse stüdyo kalitesinde ne kadar şarkı tutabilirsiniz bilmiyoruz ama cihazın desteklediğini söylemeden edemezdik.

(Standart CD kalitesi = 16bit 44Khz’dir. Bu kalitede attığımız FLAC dosyalar UHQ olarak işaretlenmedi)

Note 5 UHQ

Kulaklık ses çıkışında temiz bir ses verdiğini söyleyebiliriz. Gürültü oranı, frekans tepkisi ve dinamik alanı müzik severlerin beklentilerinin üstünde bir cihaz olmuş. Cihazın ses çıkışı performansıyla ilgili işin uzmanları tarafında yapılan inceleme yorumları buradan okuyabilirsiniz. Tabii ki Sony Xperia Z5 ve LG G4 de ses konusunda iddialı ve bu konuda reklam yapan cihazlar. Samsung her ne kadar ses kalitesini vurgulamasa da geride kalmamış. Ayrıca iki sene önce cep telefonundan bu kalitede müzik dinlemek pek mümkün değildi, bu yüzden bundan böyle mobil cihazlarda ses kalitesinin gittikçe yükseleceğini söyleyebiliriz.

İçerisinde gelen kulaklık tam kulak içi değil. Ses kalitesi orta düzeyde. Cihazdan tam performans almak istiyorsanız farklı bir kulaklık kullanmak isteyebilirsiniz ama günlük kullanım için yeterliler. Kulaklık üzerinde ses ve müzik kontrol kumandası da bulunmakta.

Note 5 Sound Effects

Çeşitli ses efekti özellikleri ve Equalizer seçenekleri de bulunmakta. Xperia Z5’te de gördüğümüz UHQ Upscaler (Daha düşük kalitedeki müzikleri az önce bahsettiğimiz yüksek kaliteye çıkarmak için uygulanan algoritmalar) özelliği Note 5’te de bulunamakta. Ayrıca Adapt Sound adı altında kulağınız ve kulaklığınıza göre ses çıkışını kişiselleştirebileceğiniz bir mod da bulunmakta. Bunu size bir kaç bip sesi dinletip duyup duymadığınızı sorarak yapıyor. Kutu içinden çıkan kulaklıkla bazı bipleri duyamadık ama daha kaliteli bir kulaklıkla tümünü duyabildik.

Cihazın altında tek bir hoparlör bulunmakta ancak ses çıkışı fena değil. Sizin için önemliyse rakiplerde stereo ve size bakan hopörlerler görebiliyoruz.

Kamera

Cihazda 16MP Sony Exmor RS IMX240 model f/1.9 sensör bulunmakta. 5312 x 2988 piksel boyutunda ve varsayılan olarak 16:9 geniş ekran çözünürlüğünde çekim yapmakta. Kamera S6, S6 Edge ve S6 Edge Plus ile aynı teknik özelliklerde. Cihaz megapiksel/çözünürlük olarak Sony Xperia Z5’in altında kalmış. Ön kamera 5 MP.

Cihazda 4K UHD (3840×2160 px), 2K (2560 x 1440), [email protected], [email protected], 720p ve 480p video kayıt seçenekleri var.

İlk üç ayarda optik resim sabitleme, HDR, video efektleri ve izleme AF özelliği çalışmıyor. 4K çekimlerde 5 dakika çekim sınırı var ancak 2K çekimde herhangi bir sınır bulunmamakta.

1 dakikalık 4K çekim yaklaşık 400MB yer kaplıyor. Video çekimlerde AVC H264 ([email protected]) codec kullanılmış. Bizim beklentimiz HEVC H265 kullanılarak boyuttan kazanılmasıydı. Video sesleri ise 48 Khz 256 kbps AAC/LC olarak kaydediliyor.

Pro moduna alındığında ISO modu, odak uzaklığı, denklanşör hızı ve ISO değeri, ışık ölçüm modları elle ayarlanabiliyor. Pro modunda RAW formatında fotoğraf kaydı yapılabiliyor. Video kolajı, hızlı ve ağır çekim, panaroma modları gibi olması gereken modlar yüklü olarak geliyor. Ayrıca YouTube’a canlı yayın yapabileceğiniz Canlı yayın modu da bulunmakta. Animasyonlu GIF, çift kamera, spor, yemek modu, arka kamera selfie modu gibi modları Samsung’un Galaxy Apps uygulama mağazasından indirip kamera uygulamasını genişletebiliyorsunuz.

Kamera gündüzleri, akşam üstleri gayet iyi fotoğraflar çekebiliyor. Geceleri ise fotoğraflarda kumlanma olmaya başlıyor. Eğer size otomatik ayarlar iyi gelmiyorsa gece çekimleri için Pro moda geçmenizi ya da flaşı açmanızı tavsiye ederiz. Tabii ki rakiplerle karşılaştırıldığında ne düzeyde olduğunu görmek için rakip cihazların elimize geçmesi gerekiyor.

 

 

note5-baharatkabininicinote5-dunya-makro note5-cicek note5-kusbakisi  note5-yerlernote5-otoparknote5-ayakkabinote5-magazanote5-makro

 

 

 

 

 

 

Yukarıdaki örnek fotoğrafların tamamını cihaz otomatik moddayken çektik ve logomuzu eklemek dışında üzerlerinde değişiklik yapmadık.

Yazılım

Kullanıcıların en çok yakındıkları sorunlardan biri cihazlarının güncelleme alamaması. Elimizdeki Note 5 test sırasında Android 5.1.1 çalıştırmaktaydı ve yazı yazdığımız sırada Kasım güvenlik güncellemesini almıştı. Aralık ayında ise Marshmallow güncellemesi alması bekleniyor.

Note serisi, Samsung’un amiral gemisi cihaz serilerinden biri olduğu için güncelleme konusunda diğer serilere göre biraz daha öncellikli. Samsung’un güvenlik konusunda aceleci davranıp Kasım güncellemesini sunması da bizi mutlu etti. Güncelleme cihazı açar açmaz OTA ile cihaza geldi. Umarız cihaz aylık güvenlik güncellemelerini zamanında almaya devam eder. Animasyon ve geçişlerde ufak donmaların da yazılım güncellemesiyle çözüleceğini tahmin ediyoruz.

S6’nın çıkmasıyla Samsung, Touchwiz’i olabildiğince hafifletti. Gereksiz bir çok özelliğin çıkarıldığını ve menülerin toplandığını görüyoruz. Bu, bir yandan da cihazın güncellenmesinin daha kolay olabileceği anlamına geliyor. Birlikte gelen Müzik, Rehber gibi uygulamalar da olabildiğince sade ve kullanımı kolay.

Cihazla birlikte birkaç bloatware – gereksiz yazılım – geliyor. Türkiye sürümüyle gelen bonus yazılımların bazılarının tasarımlarını kötü bulduk. Android 2.3 için tasarlanmış gibiler ve bu cihaza yakışmıyorlar. Neyse ki bu yazılımlar devre dışı bırakılabiliyor.

Bonus yazılımlar dışında muhtemelen kullanacağınız Facebook, Instagram, Whatsapp, Word, Excel, PowerPoint, OneNote, OneDrive yazılımları yüklü ve sisteme entegre geliyor. Bu yazılımları gereksiz bulmadığımız ve zaten gelemese de kuracağımız için bloatware diyemeyeceğiz, ama kullanmıyorsanız devre dışı bırakabiliyorsunuz.

Cihazla birlikte 100 GB OneDrive alanı hediye geliyor.
note5-smartmanagerSamsung, pil, depolama, ram ve güvenlik konusunda size yardımcı olan Smart Manager isimli bir uygulamayı cihaza dahil etmiş. Bu uygulama sayesinde dilediğinizde Intel Security ile cihazınızı virüs taramasında geçirebiliyorsunuz. RAM optimazasyonu da (CleanMaster benzeri bir şekilde gereksiz uygulamaları kapatarak) bu uygulama üzerinden sağlanabiliyor.

Multi Window ya da Çoklu Pencere özelliği 4 farklı uygulamayı aynı anda açıp kullanmanızı sağlıyor. Bu uygulamaları ekranı bölerek, pencereler şeklinde ya da Facebook Messenger’daki konuşma balonları gibi açabiliyorsunuz. Açılan uygulamalar aynı anda çalışmaya devam ediyor. Bu da bir mobil cihaz için çok iyi bir çoklu-işlem örneği diyebiliriz. Bu özelliklerin hiç biri standart Android’de yok ve Samsung tarafından eklenmiş. iOS 9 ile iPad’lere gelen Split Screen özelliği ise ekranı ikiye bölmek dışında farklı ek özellikler içermiyor.

note5-mw3 note5-mw2 note5-mw1

Olurda cihaz takılırsa güç tuşu ve ses kısma tuşuna 10 saniye basarak cihazı yeniden başlatabilirsiniz. Ama biz bahsettiğimiz kısa süreli animasyon aksamaları (saniyenin altında takılamalar) dışında buna gerek duymadık. Yazılımsal olarak hızlı ve stabil bir cihaz olduğunu söyleyebiliriz.

Güncelleme:

Samsung Galaxy Note 5 Marshmallow – Android 6.0.1 güncellemesini aldı. Güncellemenin detaylı incelemesini buradan okuyabilirsiniz.

Sensörler

shealthParmak izi sensörü şifreye göre oldukça pratik kulllanım sağlıyor ve Marshmallow ile gelen parmak izi API’leri sayesinde daha da fonksyonel olacak. Ancak ana ekran tuşunun küçük olmasından dolayı bazen parmak izinizi tam olarak okuyamadığı oluyor. Parmak izinizi telefonu daha çok tutuğunuz şekilde ayarlamanızı tavsiye ediyoruz.

Cihazda kalp ritmi (nabız) ve SpO2 sensörü bulunmakta. Bu sensörler kamera flaşı yanında yer alıyor ve  SHealth programı üzerinden bu sensörlere erişebilir ve kaydını tutabilirsiniz. Basınç, jiroskop, ivme, döndürme vektörü, geo-manyetik alan (pusula desteği) sensörleri de cihazda var.

Ayrıca hemen hemen her cihazda olan yakınlık ve ışık sensörleri Note 5’te de bulunuyor.

Multimedia (Çoklu Ortam)

Desteklenen önemli kodekler: H265 HEVC, H264 AVC, VP8, VP9, Opus, FLAC, Vorbis OGG, WMV, VC1, xVid, DivX

Dosya formatları:

Ses:MP3, M4A, 3GA, AAC, OGG, OGA, WAV, WMA, AMR, AWB, FLAC, MID, MIDI, XMF, MXMF, IMY, RTTTL, RTX, OTA

Video: MP4, M4V, 3GP, 3G2, WMV, ASF, AVI, FLV, MKV, WEBM

Videoları Pop-up play özelliğiyle pencerede açabilirsiniz.

Bağlantı

 • Nano SIM, 4.5G – LTE Advanced desteği (450Mbps’ye kadar download)
 • Bluetooth 4.2 (A2DP, EDR, LE destekli)
 • 808.11 b/g/n/ac (2.4Ghz/5Ghz) desteği  – VHT80 MIMO
 • NFC
 • GPS, A-GPS, GLONASS, Beidou
 • ANT+

Pil Ömrü ve Sıcaklık

Cihazda 3000 mAh LiPo batarya bulunmakta. İşlemcide 14nm teknolojisi kullanılması ve ekranın daha az güç tüketmesi gibi etkenlerin pil ömrüne olumlu etkisi olacaktır.

Cihazda Güç Tasarrufu modu dışında sadece belirli özelliklerin açık kalarak (telefon,mesaj, internet vb.) pil ömrünü uzatan Ultra Güç Tasarrufu modu bulunmakta.

Günümüzde son çıkan cihazlardan asıl beklentimiz günü kurtarması.

Şu an Lollipop üzerinde tüm detayları göremesek de Marshmallow ile Samsung büyük ihtimalle pil kullanımıyla ilgili daha çok detay sunacak.

Cihazı 13 saat hafif kullanımda yaklaşık 5 saat 30 dk ekran açık süresi elde ettik. Bu süreçte mobil veri ve konum servisleri açıktı ve sürecin 1/3’ünde mobil ağ (3G), geri kalanında WiFi kullanıldı. Bu süreçte whatsapp üzerinde yazışma, yaklaşık 15 dk sesli konuşma, internette gezildi ve bir miktar oyun oynandı.

Bu bağlamda cihazın bir günü (işe geliş gidiş sürecini) rahatlıkla çıkarabileceğini söyleyebiliriz. Tabii işteyken 3D oyunlar oynamıyorsanız 🙂

Günlük kullanımda yaklaşık 3 saat ekran açık süresi bekleyebilirsiniz, cihazı daha uzun süre kullandığımızda bu kısmı güncelleyebileceğiz.

Note 5 Pil

Note 5’te bulunan bir başka özellik ise Hızlı Şarj. Kutu içerisinden çıkan şarj cihazı ve kablosu bu özelliği destekliyor. Bu özellik sayesinde yarım saat gibi bir sürede pili %50 – %60 seviyelerine hızlıca getirebilirsiniz. Tam şarj ise bir buçuk – iki saat arası zaman alabiliyor.

Cihazın normal kullanımda ısınma sorunu yok. Hatta 4K video çekerken bile beklediğimizden az ısındı. Ancak cihazı zorlayan oyunlar kullanıldığında cihazın üst kısmında ve metal yüzeyde ısınma oluyor. Fakat ısınma kısa sürede performansın düşmesine sebep olmuyor. Cihazı biraz boş bıraktığınızda ısı dağılıyor.

Sonuç

Note 5, Samsung’un bu sene için çıkardığı amiral gemisi cihaz diyebiliriz. Cihaz daha çok kalemle birlikte gelen özellikleri günlük hayatında kullanmak isteyecek ya da performans (oyun ve multimedia düşkünü) kullanıcılar için uygun gibi gözüküyor. Bütçe konusunda sıkıntınız varsa ya da tüm özelliklerini kullanmam diyorsanız Samsung’un A serisi ya da diğer markaların modellerine de bir göz atabilirsiniz.

Önemli Artılar:

 • Yüksek performans
 • Büyük, hassas dokunmatik ekran ve büyük ekran kullanımı için optimize edilmiş yazılım.
 • Sağlam ve kaliteli tasarım.
 • Kalem ve gelişmiş not alma özellikleri
 • Mükkemmel ses işleme ve ses çıkış performansı, bir çok farklı multimedia formatını desteklemesi
 • Yüklenebilir kamera modları, kişiselleştirilebilir PRO modu ve RAW fotoğraf kaydı.

Önemli Eksiler:

 • Arttırılabilir hafıza olmaması
 • Pilin değiştirilememesi

6 YORUM

YORUM YAP

Yorumunuzu giriniz
İsminizi giriniz