Samsung Galaxy Note 4’ü İnceledik!

0
1091

Samsung-Galaxy-Note-4-İnceleme

Yabancı bir arkadaşımız tarafından hazırlanan bu incelemeyi kendisinden izin alarak dilimize çevirdik. Uzun ve iyi bir inceleme olduğunu düşündüğümüz bu incelemenin orijinaline yazının sonunda ki Kaynak bölümünden ulaşabilirsiniz.

TouchWiz arayüzünü sevmeme rağmen bu benim üçüncü Samsung cihazım. Samsung Galaxy S2 güzel ve Note 2 güçlü bir cihazdı. Şimdi mükemmel phablet serisinin yeni üyesi Samsung Galaxy Note 4’e sahibim.

Bugüne kadar bu Note serisine başka bir rakip olduğunu sanmıyorum. Bu dünyadaki diğer bütün oyuncular, kendi cihazlarına büyük ekranları getirme konusunda Samsung ile dalga geçtiler. Note 4’den daha büyük ekranlı cihazlar mevcut şu an. Bunlardan en sonuncusu Motorola Nexus 6.

Bu benzersiz cihazın diğer rakipleriyle neden karşılaştırılamayacağını açıklayayım. Note 4’ü kullanan hiç kimse cihazın Çoklu Görev (Multitasking) gücü ve S-Pen gibi bir cevap vereceğini sanmıyorum.

Note 4’ü iki aydır kullanıyorum ve şaşırtıcı bir şekilde henüz rootlamadım. Herkes gibi cihazında gereksiz uygulamalar olmasını istemeyen ve en iyi pil ömrüyle en iyi performansı isteyen bir kullanıcıyım. Buna rağmen hala cihazı rootlamadım. Çünkü root olmadan pil performansı şaşırtıcı bir şekilde çok iyi. Aşağıda benim pil ömrümün ortalama istatistiklerini bulabilirsiniz.

 • Yoğun kullanımda tam 1 gün
 • 3G bağlantılı arama ve mobil veride 6 saat
 • Ekran sürekli açık bir şekilde 4.5 saat
 • Kablosuz ağ (WiFi) açık ve az kullanımda 2.5 gün

 

Pilden bahsetmişken en önemli özelliği hızlı şarj. Artık zamanla yarışır hale geldik. Hızlı şarj önem kazanmaya başladı.

Note 4, şimdiye kadar Samsung’un en iyi tasarımı. Metal kasalı tasarım cihazı elinizde hissetmenizi sağlıyor ve cihaz büyük olmasına rağmen rahat bir şekilde hissediyorsunuz. Faux deri cihazın liderliğini çöpe atmıyor. Size sadece daha iyi bir tutuş ve iyi bir his sağlıyor.

Güçlü bir kullanıcı olarak bu canavar cihazımdan açık uygulamaları ve Çoklu Görev (Multitastikng) gücünü akıcı bir şekilde yerine getirmesini istiyorum. Yani Note 4 beni başarısızlığa uğratmamalı.

TouchWiz’deki yüzer pencerede çoklu seçenek, çoklu pencere ve yanlardan aşağı kaydırma marifetlerinin farkına vardığınızda, uygulamaların birbirleriyle bu kadar kolay bir şekilde iletişim kurmasına bayılacaksınız. İki uygulama arasındaki sürükle ve bırak yeteneği tartışılmaz ve masaüstü işletim sistemlerindekine benzediğinden buna aşinayız. Telefonda yaptığınız işlemi bozmadan küçük bir ekranda aramaları cevaplayın, varsayılan olarak küçük bir ekran da uygulamalar açın. Bazı gizli ayarları öğrendikten sonra bunlarsız yaşayamayacağınızı farkedeceksiniz.

Bu bugüne kadar ki Galaxy serilerinde yüklü olan en sorunsuz ve akıcı TouchWiz olduğunu belirteyim. Daha önceki cihazlara göre daha iyi olmasına rağmen hala bunu sevmiyorum. Kullanıcı arayüzü hala sezgisel ve akıcı değil. Ancak Samsung renk düzenini yumuşatarak, istenmeyen animasyonları kaldırarak ve önceki cihazlara göre daha iyi bir his katarak doğru bir adım attı. Hala geliştirebilecekleri alanlardan biri ise Bildirim Paneli. Sadece iki buton tarafından işgal edilen alan boşa gidiyor ve insanların %99’u bunları kullanmıyor bile. Kullanırken bazı yerlerde zaman zaman gecikmeler oluyor, ana ekrandaki bazı simgeler bazen kayboluyor ve sadece isimleri gözüküyor ve S Health uygulaması gerçekten yavaş ve mükemmel sensörleri geliştiren Samsung’un donanım bölümündekilerin başarısını gölgeliyor. Ayrıca Google uygulama ekosisteminin aynısı olan İnternet, Müzik, Galeri gibi Samsung’un her zamanki uygulamaları mevcut.

Notları ekrana sabitleme özelliğine sahip S Note, basınca duyarlı bir şekilde geliştirilen S-Pen. Samsung S-Pen’in hakkını vermenizi istiyor. URL bağlantılarını hover özelliği sayesinde önizlemenizi sağlayan S-Pen, el ile akıcı bir şekilde not alma, taslaklarla çalışma, S Note uygulamasında birçok seçenek, kolay seçim, ekran görüntüleri alma, her şeyi karşılaştırma gibi özellikleri Note’un bu yeni sürümünü mükemmel hale getiriyor.

Kamera- Gece çekimlerinde geliştirilmiş performans ve gün ışığında mükemmel bir performansa sahip böyle olağanüstü bir kamera için Samsung’a şapka çıkartılır. OIS, görüntüleri bozmadan mükemmel fotoğraflar ortaya çıkarma konusunda yardımcı oluyor ve nihayet Samsung, kamera uygulamasına yerleştirmek yerine kullanıcıların kullanmak istedikleri modları indirme seçeneği sunmaya karar verdi. Kullanıcılarla anlaşmak için mükemmel bir hareket olduğunu söyleyebilirim. Note 4 kamerasıyla çekilen hiçbir görüntü sizi hayal kırıklığına uğratmıyor ve DSLR olmayan ancak kaliteli fotoğraflar ortaya çıkararak para döktüğünüz bu cihazın ne kadar iyi olduğunu size hatırlatıyor. Fotoğrafçılar manuel kontrolden memnun kalacaklar. Ayrıca şu an itibariyle ortalama bir kullanıcı için piyasada en iyi kameralardan bir tanesidir.

Piyasadaki en iyi ekran sizi hayal kırıklığına uğratmıyor. Gece parlaklık tamamen açık ve tüm ışıklar kapalı bir şekilde ekrana bakmayı deneyin. Hemen deli olduğumu söyleyeceksiniz değil mi? Ekrandaki her şey güzel gözüküyor. Bir kullanıcı için ekranın pikseli ve teknik özelliği (1440×2560) umrumda değil. Evet, video izlerken, oyun oynarken farkı hissedebilirim, her şey iyi tanımlanmış bir keskinlikle Super Amoled ekrandan dışarı fırlıyor. Resimler güzel gözüküyor, videolar müthiş ve oyun oynamak bile daha iyi.

Genel olarak bu cihazı satın aldığım için mutluyum. Aklıma gelen tek kötü şey TouchWiz’in hala geliştirmeye ihtiyacı olduğu ve materyal tasarıma sahip olması gerektiğidir. Bunun dışında kötü bir şey yok.

 

İyi Yönleri

 • Mükemmel pil ömrü (Hızlı şarj)
 • Ekran – en iyilerden biri
 • Mükemmel kamera performansı
 • Tartışılmaz Çoklu Görev (Multitasking)
 • Geliştirilmiş S-Pen
 • TouchWiz için doğru bir adım
 • Önceki sürümlere göre daha iyi bir tasarım

 

Kötü Yönleri

 • TouchWiz’de zaman zaman gecikmeler
 • Aynı yazılımların olması
 • Diğer rakiplerine göre daha az akıcı bir deneyim

 

Benim önerilerime gelecek olursak;

 • Genel olarak Note 4’ün canavar, güçlü ve zarif bir cihaz olduğunu söyleyebilirim. Bu canavarlıktan kurtulmak için benim önerim Başlatıcı (Launcher) yükleyin.
 • Kullanmak istemediğiniz uygulamaları devre dışı bırakın.
 • İşlemciden yüksek performans beklemediğinizde Güç Tasarrufu Modu’nu etkinleştirin.
 • Sağlıkla ilgili bir durumunuz yoksa pili etkilememesine rağmen Adımsayar’ı durdurun.
 • Kendi seçimize göre bir klavye kullanın.
 • Ekranda sabit bir not tutun.
 • S-Note için Montblanc içeriklerini yükleyin.
 • Kamera uygulamasını istediğiniz gibi özelleştirin.

 

Thank you my friend @teju4u

Kaynak

YORUM YAP

Yorumunuzu giriniz
İsminizi giriniz