Samsung Exynos 8890 duyuruldu!

0
196
samsung
samsung

Samsung Exynos 8890 işlemcisini sonunda kullanıcılara duyurdu. Güney Koreli teknoloji de adeta bir çığır aşmış ve büyük bir şirket haline gelmiş Samsung yeni mobil işlemcisi EXYNOS 8890 ‘ı resmi olarak duyurdu.

Önümüzdeki yıl yani 2016’nın ilk aylarında ocak şubat veya en geç mart ayında duyurulacak olan amiral gemisi olarak da söylenen Samsung S7 de Exynos 8890’un kullanılacağı tahmin ediliyor. Bu yöndeki söylentiler uzun zamandır yayılıyor. Exynos 8890  muhteşem bir performans özelliğine sahip bazı kaynaklarda tam bir performans canavarı olduğu da söyleniyor.

s7

Qualcomm ‘un çıkarmış olduğu yeni işlemcisine karşılık, aynı şekilde Huawei’nin çıkarmış  olduğu yeni işlemcisine karşı  Samsung’un çıkarmış olduğu Exynos 8890 Qualcomm ve Huawei’nin işlemcilerini bir kenara atacağa benziyor.

qualcom işlemci (samsung yazısı)

64 bit çekirdeğiyle Exynos 8890 işlemcisi dört adet Cortex A53 ve dört adet Samsung’un geliştirmiş olduğu özel bir çekirdekle ürünler arasına giriyor.

Özel olarak geliştirdiği Samsung’un cortex A53 çekirdekleriyle güç ve enerji konusunda oldukça başarılı olmayı hedefliyor. Exynos 8890 bir önceki Exynos 7420’ye göre %45-50 oranında daha iyi bir grafik performans göstereceği Mali T880 GPU  ile geliyor.

Ve bunlara ek olarak üzerinde barındırmış olduğu modem ile 600 Mbps’e kadar indirme desteği  olan Exynos 8 ilk olarak Samsung Galaxy S7’de kullanılacağı yayılan söylentiler arasında dolaşıyor.

huawei işemci

Teknolojide bir dev haline gelmiş olan Samsung her geçen gün çalışmalarına daha hızlı devam ediyor. Ve bizim gibi teknolojiye merak salmış insanlar için bu ve bunun gibi olaylar oldukça mutluluk verici. Daha önce burada sizinle paylaştığımız Google’in yeni bir Android cihaz geliştirme haberi ve tüm bu gelişmeler teknolojimizin hızlı bir şekilde ilerlediğini gösteriyor.

Şu zamana kadar yapılan tüm bu teknolojik gelişmeler bundan tam 100 yıl önce hayali bile kurulamayan şeyler idi. Ve şuanda bizim de hayalimizi kurduğumuz şeyler yani ”yok canım öyle bir şey yapılamaz” diyebileceğimiz konular, teknoloji bu denli gelişirse belli mi olur hayal olmaktan çıkar.

Umut ediyoruz ki her şey daha gelişmiş ve gelişmeye meyilli olsun. Ve bizler de bu gelişmenin bir ucundan bir nebze dahi olsa ortak olmaya çalışalım. 🙂

YORUM YAP

Yorumunuzu giriniz
İsminizi giriniz