Samsung Cihazlarına Çoklu Kullanıcı Desteği Ekleyin!

12
4322

coklu-kullanici

Çoklu kullanıcı desteği Android Lollipop ile gelen bir özellik. Bunun ne olduğu hakkında kısa bir bilgi verelim. Windows kullanırken farklı kullanıcı hesapları kullanmışsınızdır, aynı mantık.

Şimdiye kadar hiç farklı kullanıcı hesapları kullanmayanlar için şöyle açıklayalım. Android cihazınızda farklı bir kullanıcı hesabı oluşturarak cihazın arkadaşlarınız tarafından kullanılmasını sağlayabilirsiniz. Bu oluşturduğunuz hesapta size ait hiçbir bilgi (rehber, fotoğraflar, ekran görüntüleri, uygulamalar vb.) yer almamaktadır. Gerçekten de iyi bir özellik değil mi? Bu özellik neden sizin cihazınızda da olmasın?

Bu işlemleri yapabilmek için Android Lollipop yüklü Samsung cihazınız (telefon veya tablet) rootlu olmalıdır. Sitemizde araştırma yaparak kendi cihazınız için root konusunu bulup uygulayabilir veya yoksa istekte bulunabilirsiniz.

Ayrıca cihazınızda bir dosya yöneticisi (ES Dosya Yöneticisi, Root Explorer vb.) yüklü olmalıdır.

Biz bu işlem için Root Explorer uygulamasını kullandık. Her şey hazırsa başlayalım.

Uygulamayı açtığınızda Root dizininde “system” klasörüne girin ve “Mount R/W” butonuna dokunarak dosyalara yazma yetkisini alın.
coklu-kullanici-ekle-1

System klasöründe “build.prop” dosyasını bulup seçin ve sağ alt kısımdan üç nokta üst üste butonuna dokunun. Açılan seçenekler menüsünden “Open in Text Monitor” seçeneğini seçin.

coklu-kullanici-ekle-2

Açılan metin editörüne aşağıdaki satırları ekleyip sağ üst taraftan üç nokta üst üste butonuna dokunun ve “Save Changes” seçeneğini seçip cihazı yeniden başlatın.

# Multi Users
fw.max_users=3
fw.show_multiuserui=1

coklu-kullanici-ekle-3

Cihazı yeniden başlatınca Ayarlar menüsünde “Kullanıcılar” ayarına gidin ve “Kullanıcı veya profil ekle” seçeneğini seçin veya “Konuk” hesabını da seçebilirsiniz.

coklu-kullanici-ekle-4

“Kullanıcı veya profil ekle” seçeneğini seçtikten sonra sizi kısaca bilgilendiren bir pencere açılacak ve bunu “Tamam” diyerek onayladıktan sonra “Şimdi Kur” seçeneği ile hesap kurulumuna geçin.

coklu-kullanici-ekle-5

Bundan sonrasında ister başka bir Google hesabı ekleyerek, ister sadece kişi adı ve soyadını girerek devam edebilirsiniz. İşlem tamamlanınca kullandığınız romun ilk haliyle karşılaşacaksınız. Yeni kullanıcı sizin rehberinizi, fotoğraflarınızı ve uygulamalarınızı göremeyecek ve bunlara ulaşamayacak.

coklu-kullanici-ekle-6

Oluşturduğunuz hesaptayken “Ayarlar -> Kullanıcılar” ayarına giderek asıl kullandığınız hesabı seçerek kendi hesabınıza geçiş yapabilir ve dilerseniz oluşturduğunuz hesabın arama yapmasını ve mesaj göndermesini engelleyebilirsiniz.

coklu-kullanici-7

Bu özelliği kendi cihazınızda etkinleştirdiniz mi?

12 YORUM

 1. samsung s4 9500 rootlu cihazıma uygulamayı yaptım. tek sıkıntım yeni açtığım profilime ayarlar kısmına bastığımda setting durduruldu hatası alıyorum. Arama ve SMS e izin ver bölümü açılmıyor maalesef. bunu nasıl düzeltebilirim

 2. bu arada bir soru daha sormak istiyorum.Cihazdan root u kaldırırsak Cihaz eski orjinal duruma dönermi ? Güncellemeleri almaya devam eder mi ? Samsung official olarak gözükür mü recovery de rootlu olduğunda costum gözüküyor du ? en önemlisi ayarladığım çoklu kllanıcı özelliği gider mi ?

  • Ben burada dört tane soru görüyorum ama. 🙂 Cihazdan rootu kaldırmak için stock romu yeniden yüklemeniz gerekmektedir. Stock romu yüklediğinizde her şey sıfırlanacaktır. Ancak Knox sayacı arttığından dolayı telefonunuz tamamen orijinal olmayacaktır. Official yazısını görürsünüz, ancak garanti dışı olacaktır. Ayrıca güncellemeleri stock roma dönünce alabilmeniz gerekiyor.

 3. Hemen cevap verdiğiniz için teşekkür ederim.
  Ayrıca birsey daha sormak istiyorum.
  Yeni Kullanıcı oluşturduğu zaman Kurulum sihirbazı durduruldu hatası alıyorum .com. android.phone işlem durduruldu diye bir hata alıyorum ve EULA VE TEŞHİS VERİSİ ekranını geçemiyor
  ne yapmam gerekiyor bu hataları neden alıyorum

  İlginiz için tesekkurler

 4. Merhaba,çok güzel anlatmissiniz ancak ben bir sorun ile karşılaştım acaba root explorerin ücretli versiyonu mu kullaniyorsunuz.?

  • Merhaba,

   Root Explorer uygulamasının ücretsiz sürümüyle bu işlemi yapamazsınız. Dolayısıyla ücretli sürümü satın almanız gerekmektedir. Para vermem diyorsanız ES Dosya Yöneticisi uygulamasını kullanabilirsiniz. Ancak izinlerin düzgin bir şekilde ayarlanması gerekmektedir.

YORUM YAP

Yorumunuzu giriniz
İsminizi giriniz