Samsung, Android N ile Kalem Desteği Geleceğinin Haberini Mi Verdi?

0
305

Google I/O’ya aylar kalmış olsa da Android N ile ilgili ipuçları gelmeye başladı.  İlk sızıntıyı Samsung yaptı diyebiliriz.

Google’ın temel Android sürümünü hazırlarken geliştiricilerden bazı özellikleri alıp entegre ettiğini biliyoruz. Örneğin Android M ile birlikte gelen parmak izi desteği, diğer üreticiler tarafından bir süredir zaten kullanılmaktaydı. Yine Doze özelliğine benzer özellikler Sony ve Samsung’un belli cihazlarında Android’e dahil edilmeden uzun süre öncesinde kullanılmaktaydı.

Android’in temel yani stock sürümüne dahil edilmemiş özellikler için üreticiler kendi uygulama geliştirme arayüzlerini (API) geliştirip entegre cihaz yazılımlarına entegre ediyorlar.  Geliştiriciler ise uygulamalarını bu API’ler araclığıyla ilgili cihazlarda çalışacak şekilde geliştiriyorlar.

Bunun en önemli dezavantajı kontrolün cihaz üreticide olması ve aynı zamanda benzer özellikler için her üreticinin farklı bir arayüz sunması nedeniyle ortada karmaşıklık oluşması. Bu da uygulama geliştiricileri her cihaz için ayrı ayrı kod yazmaya itiyor. Belirli özellikler temel Android sürümüne ya da Android Açık Kaynak Projesine (AOSP) dahil edildiğinde ise bu özellik standartlaşmış oluyor ve farklı cihazlarda aynı kod ile ekstra çaba gerektirmeden çalışıyor hale geliyor.

spen-android-n

Haberimizi ilgilendiren konu ise Samsung’un geliştirici sitesinde S-PEN ile ilgili bazı özelliklerin Android N ile artık kullanılmayacağını belirtmesi. Bu Samsung’un S-PEN ve özelliklerinden vazgeçeceği anlamına gelmiyor tabii ki. Aksine bunun Android N ile birlikte standart haline gelip AOSP’ye ekleneceğinin habercisi gibi gözüküyor.

Bir yandan Apple, Apple Pencil ile iPad Pro için kalem desteği vermeye başlamıştı. Google da bu teknolojiyi hemen Android’e dahil ederek karşılık vermek istiyor olabilir.

Tabii ki cihaz üreticilerinin uyumlu kalemler üretmesi ve cihazların bu teknolojiyi donanımsal olarak desteklemesi de gerekecek. Yakında LG, HTC, Sony gibi cihazların üst modellerinde de çok daha gelişmiş kalem desteği görebiliriz.

YORUM YAP

Yorumunuzu giriniz
İsminizi giriniz