Şaka olsa gerek: Tizen Akıllı Saatleri Tizenli Telefonlarla Çalışmıyor!

0
317

Samsung’un Tizen işletim sistemine sahip akıllı saatleri Tizenli akıllı telefonlarıyla çalışmıyor. Peki bu gerçek mi?

Samsung’un akıllı telefon pazarındaki bu kadar başarılı olmasının en büyük sebeplerinden bildiğiniz gibi Android. Ancak bundan önce yani Samsung Android’e bu kadar yoğunlaşmadan önce Bada işletim sistemine sahip Samsung Wave serisi cihazlara sahipti. Uğruna Bada’yı yok eden Samsung, Tizen’i ortaya çıkararak kendi işletim sistemine sahip oldu ve bu işletim sistemine sahip çok sayıda cihaz çıkardı. Tizen’in başarısı için şu an bir şeyler söylemek zor. Ancak şunu söylebiliriz ki Bada, Android’in ciddi bir rakibi olabilirdi. O zamanlar popüler cihazlar arasında gösterilen Samsung Wave cihaz kullanıcıları Bada’yı durduk yere yok eden Samsung’a bir tavır almışlar ve bu Tizen’i desteklememe düşüncesine sahiplerdi. Neyse konumuza dönelim.

Samsung’un Tizenli akıllı saati Gear S2, Android cihazlarıyla sorunsuz bir şekilde çalışabilmesine rağmen Tizenli Samzung Z1 ve Z3 akıllı telefonlarıyla uyumsuz. Şaka olduğunu düşünebilirsiniz. Ancak şaka değil, gerçek! Samsung Tizenli akıllı saatinin iOS 8.4 ve yukarısını çalıştıran Apple cihazlarıyla da gelecekte uyumlu olabileceğine inanıyor. Bu inanış devam etsin de Samsung önce bu akıllı saatini kendi cihazlarıyla uyumlu hale getirsin şeklinde düşünebilirsiniz. 🙂

Gear S2’nin neden Tizenli akıllı telefonları desteklemediğine dair çok sayıda nedenler ortaya atılıyor. Gear S2’nin büyük pazarlarda henüz yayınlanmaması bu nedenlerden biri olarak gösteriliyor. Bunun yanı sıra Hindistan ve Bangladeş gibi akıllı telefon pazarının geliştiği ülkelerde Samsung Z1 ve Z3 cihazlarını düşük fiyatlarla kullanıcılarını buluşturuyor ve Samsung, Gear S2’yi başlangıç olarak düşük fiyatlı cihazlar yerine daha yüksek fiyatlı cihazlarıyla uyumlu olmasını istiyor gibi bir neden de mevcut. Bildiğiniz gibi geçmişte Samsung’un Androidli akıllı saatleri eskiden sadece üst sınıf Galaxy cihazlarıyla uyumluydu.

Peki bu konuda siz ne düşünüyorsunuz? Daha doğrusu Tizen hakkında düşünceniz nedir?

YORUM YAP

Yorumunuzu giriniz
İsminizi giriniz