Rootlanan Samsung Telefonlar Uyumuyor

2
3029

Lollipop kullanan Samsung telefonunuz rootlandıysa ya da herhangi bir şekilde modifiye edildiyse orijinal duruma geri dönülse bile uyku konuma geçmiyor.

Cep telefonu üreticileri, cihazlara modifikasyonları önlemek adına bir çok önlem alıyorlar. Bootloader kilitleri, garanti sayaçları da bunlardan birkaçı.

Bilindiği üzere Samsung’un bir çok modelinde KNOX Garanti Sayacı bulunmakta. Cihaza herhangi bir kernel, recovery, ROM yüklendiğinde ya da root yapıldığında bu sayaç artmakta.

Bu sayaç arttığında KNOX kilidi açılmış oluyor ve Download ekranında KNOX Warranty Void 1 olarak görünüyor.

Diyelim ki vazgeçtiniz ve cihazınızı orijinal stok Samsung ROM’una Samsung’un kendi araçlarıyla (SmartSwitch ya da Kies) geri döndürdünüz. (Burada nasıl yapıldığını anlatmıştık)

Tamamen orijinal yazılımı kullanıyor bile olsanız, cihazınızda bazı sorunlar oluşmaya devam ediyor. En başta My KNOX yazılımını kullanamıyorsanız, bu kabul edilebilir bir durum.

Ancak daha önemli bir nokta ise stok kernellerde yer alan bir hata nedeniyle cihazınızın işlemcisi tam olarak uyku konumuna geçmiyor. Cihazınız sürekli daha yüksek bir hızda takılı kalıyor. (Örneğin 400 Mhz) Bu da durduk yerde pil tüketimine sebep oluyor.

Çözüm olarak ne yapılabilir peki:

  • Sorunu çözen custom kernel’lerden birini yüklemek.
  • Cihazınızı stok Samsung kerneli üzerine SuperSU 2.66 Beta ve üzeri bir sürümüyle tekrar rootlamak.
  • Soruna çözüm üreten XDA’daki Dr.Ketan isimli kullanıcının hazırladığı bu uygulamayı kurarak açıp 30 sn bekleyin, uygulama her yeniden başlatıldıktan sonra sorunu çözmeye çalışacağından silmemeniz gerekmekte. Ancak bu uygulamanın çalışması için zaten cihazınızın rootlanması gerekiyor.
  • Samsung’un sorunu çözmesini beklemek.

Bu sorunu fark eden kernel geliştiricileri custom kernellerle sorunu çözmeye çalışmış. Bu durumda yine Samsung’un orijinal yazılımından uzaklaşmış oluyorsunuz.

Aynı zamanda Supersu geliştiricisi Chainfire sorunu farketmiş ve SuperSU’nun son systemless root çözümüne stock kernelleri rootlarken bu sorunu çözen bir yama eklemiş.

supersu-samsung-deepsleep

Bu çözümü seçtiğinizde de cihazınızı rootlu olarak kullanamaya devam ediyorsunuz.

Samsung’un Marshmallow ve son çıkan 5.1.1 sürümlerinde bootloader değişikliği ile herhangi bir custom ROM ya da recovery’nin çalışmasını engellediğini de hatırlatalım. Muhtemelen tüm recovery ve kernel çözümlerinin bu bootloader çözümüyle çalışması için düzenlenmesi gerekecek yani cihazınızı güncellediğinizde uzunca bir süre uyumayan bir cihaza sahip olabilirsiniz.

Sorunu Samsung Galaxy Note 5 ile N920CXXU2AOK6 yazılım sürümünde denedik ve rootlanmış cihazımızı Smart Switch ile fabrika yazılımına döndürdük. Cihazı uyuması için beklettik ve cihazın 400 Mhz’de takılı kaldığını doğruladık. Sorunu çözmek için son SuperSU’yu denedik ve cihazın tekrar uyuduğunu gördük.

Umarız Marshmallow çıktığında Samsung bu soruna çözüm bulmuş olur ya da en azından diğer çözümlerin kullanılmasını engellemez.

Şu kaynaklardan daha fazla bilgi edinebilirsiniz:

http://forum.xda-developers.com/galaxy-s6-edge/help/deep-sleep-t3079705
http://forum.xda-developers.com/showpost.php?p=60383471&postcount=49
http://forum.xda-developers.com/apps/supersu/2014-09-02-supersu-v2-05-t2868133

2 YORUM

  1. Merhaba ben hepsiburada dan samsung galaxy s6 edge plus aldım ithalatçıı garantili geldiğinde telefonun knox sayacı 1 idi sarjı gece 100 sabah 30 40 civarı oluyordu araştırdım telefonlara türkçe dil için galiba root atılmış bu yazınızda dediğiniz gibi programı uygulasam kalkar mı root lütfen yardımcı olursanız çok sevinirim.

YORUM YAP

Yorumunuzu giriniz
İsminizi giriniz